Panele słoneczne i fotowoltaiczne – czym tak naprawdę się różnią

Wiele osób myli panele słoneczne z panelami fotowoltaicznymi, myśląc że jest to ten sam sprzęt. Nie jest to prawda, są to dwa różne rodzaje paneli produkujących energię elektryczną. Kolektory słoneczne były swego czasu modne, jako jedyna alternatywa która pozwala na oszczędności i bardziej ekologiczne życie, jednak czasy się zmieniły i teraz na rynku jest znacznie więcej alternatyw. W tym także panele fotowoltaiczne. Czym jednak różnią się te wszystkie alternatywy od siebie? W końcu mają aż tyle podobieństw!

Przede wszystkim, oba rozwiązania produkują energię z odnawialnego źródła, jakim jest słońce. To jest zdecydowanie ta cecha, która sprawia, że wielu ludzi nie odróżnia paneli słonecznych od paneli fotowoltaicznych. Jeżeli chcesz zacząć oszczędzać to zapewne zastanawiają cię różnice pomiędzy tymi dwoma alternatywami.

Jakie są różnice pomiędzy panelami słonecznymi i fotowoltaicznymi

Najważniejszą i kluczową różnicą pomiędzy panelami fotowoltaicznymi, a kolektorami słonecznymi jest to, do czego tak naprawdę służą. Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Dzięki temu są w stanie zasilać wszelkie sprzęty w domu i zapewnić chociażby oświetlenie. Za pomocą falowników energia elektryczna jest przetwarzana, aż uzyska napięcie 230 V.

Czym innym są panele (kolektory) słoneczne. Chociaż większości ludzi wydaje się, że one także tworzą prąd, tak naprawdę tworzą one ciepło. Energia z nich pochodząca może być wykorzystywana do ocieplania wody czy do instalacji centralnego ogrzewania. Jak więc widać, energia wytworzona w ten sposób jest wykorzystywana do zupełnie innych celów niż w przypadku paneli fotowoltaicznych.

Warto nadmienić, że panele słoneczne nie zawsze będą produkowały tyle energii, ile się potrzebuje – nawet jeżeli zostanie ich na dachu postawionych bardzo dużo. Wszystko zależy zarówno od tego, jak są poustawiane, jak też i od natężenia światła słonecznego.

Dla kogo panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, które tworzą prąd, mogą być używane wszędzie i przez wszystkich. Mogą z nich korzystać zarówno zwyczajne gospodarstwa domowe, jak też i przedsiębiorstwa. Co więcej, takie panele czasami produkują nadmierną ilość energii i w zależności, czy należy ona do osoby prywatnej czy do przedsiębiorcy, może być przechowana na później, lub odsprzedana.

Osoby prywatne mogą przechowywać energię do czasu jednego roku i po jakimś czasie może odebrać energię z sieci. Natomiast przedsiębiorstwa mogą taką energię dodatkową wyłącznie sprzedać, a co za tym idzie, jeżeli będą potrzebować w przyszłości, to będą musieli dokupywać.

Dla kogo panele słoneczne?

Panele słoneczne polecane są raczej wyłącznie do gospodarstw domowych, gdzie mają szansę spełnić swoje założenia. Warto jednak podkreślić, że działają one w taki sposób, że dają więcej energii cieplnej w cieplejsze miesiące a mniej wtedy, gdy jest zimniej! A przecież ogrzewanie domu jest czymś, co robi się właśnie podczas jesieni i zimy.

Jak więc widać, pewne różnice w tych systemach są, jednak po prostu nie każdy zdaje sobie z nich sprawę. Zdecydowanie bardziej pomocne mogą okazać się panele fotowoltaiczne, które są w stanie wyprodukować nawet nadmiar energii elektrycznej, którą bez problemu można także ogrzać dom. To rozwiązanie jest bardziej ogólne i wychodzi znacznie lepiej. Dodatkowym plusem jest także fakt, ze zakup takich paneli zwraca się w przeciągu 5-9 lat.

Pan Lotto