O uzależnieniu od alkoholu można mówić w momencie, gdy dana osoba konsumuje napoje alkoholowe w nadmiernych ilościach, będąc przy tym niezdolną do kontrolowania spożycia oraz towarzyszących mu zachowań. Zachowaniami, które jednoznacznie wskazują na wystąpienie problemu z alkoholem, są:
- potrzeba ciągłego picia alkoholu,
- utrata kontroli nad swoim postępowaniem,
- spożywanie alkoholu mimo występowania negatywnych konsekwencji zdrowotnych i psychicznych,
- niepokojące objawy fizyczne i psychiczne na skutek dłuższej przerwy w piciu alkoholu,
- konieczność spożywania większych dawek alkoholu w celu odczucia skutków jego działania,
- zaniedbanie wszystkich sfer życia niezwiązanych z alkoholem – relacji z bliskimi, obowiązków zawodowych, zainteresowań.
Czy niskoprocentowe trunki są równie niebezpieczne co trunki wysokoprocentowe?
Wiele osób uważa, że trunki niskoprocentowe, takie jak piwo, cydr czy też wino, nie powodują uzależnienia, przez co ich spożycie jest bezpieczniejsze niż spożycie trunków wysokoprocentowych. Przekonanie to nie znajduje jednak poparcia w rzeczywistości. Trunki niskoprocentowe mogą być równie niebezpieczne, co wysokoprocentowe, liczy się bowiem nie rodzaj alkoholu, a jego ilość i regularność picia. Przyjmowanie dużych dawek alkoholu w sposób systematyczny ma negatywny wpływ na organizm człowieka, skutkując zaburzeniami na płaszczyźnie fizycznej i psychicznej, a forma, w jakiej te dawki zostają dostarczone, nie ma najmniejszego znaczenia.
Wpływ alkoholu na organizm człowieka
Alkohol wywołuje widoczny negatywny wpływ na organizm człowieka. Substancja ta oddziałuje na układ nerwowy, powodując obniżenie jego sprawności. Prowadzi również do ograniczenia precyzji ruchów oraz zaburzeń z zakresu reakcji wzrokowych i słuchowych. Alkohol wywołuje ponadto liczne choroby układu trawiennego, przede wszystkim wątroby oraz trzustki, a także układu krążenia i ośrodka pamięci. Ma również negatywny wpływ na proces przyswajania substancji odżywczych, co skutkuje niedoborami różnorodnych witamin i minerałów. Do skutków zażywania alkoholu można zaliczyć również przyrost wagi ciała spowodowany wysoką kalorycznością napojów wyskokowych oraz zmiany zachodzące w wyglądzie pijącej osoby – pękanie i marszczenie się skóry, rozdwajanie się i wypadanie włosów. Osoby pijące alkohol doświadczają również problemów psychicznych, częściej cierpią z powodu depresji, stanów lękowych oraz bezsenności.
Dlaczego warto jak najszybciej reagować, gdy zauważy się, że nie można przestać pić?
Alkohol ma negatywny wpływ na organizm człowieka, powoduje zagrożenie dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego. By zapobiegać rozwojowi licznych wywoływanych piciem chorób, należy zaprzestać spożywania napojów alkoholowych tak szybko, jak tylko zacznie ono przybierać znamiona problemu. Chęć ciągłego sięgania po alkohol jest objawem jasno wskazującym na uzależnienie. Wcześniej mogą wystąpić jednak objawy ostrzegawcze, takie jak:
- poczucie winy w związku ze spożyciem alkoholu,
- krytyka spożycia alkoholu przez osoby z najbliższego otoczenia,
- odruchowe sięganie po alkohol w sytuacji stresowej,
- myśl o piciu alkoholu pojawiająca się zaraz po obudzeniu.
Im szybciej podejmie się decyzję o zaprzestaniu picia, tym łatwiej zapanować nad uzależnieniem i tym mniejsze będą konsekwencje zdrowotne.
Jak skończyć z nałogiem?
Jeżeli picie piwa lub jakiegokolwiek innego alkoholu, które pierwotnie wydawało się niewinną rozrywką, przekształciło się w uzależnienie, konieczne jest poszukanie skutecznej metody na to jak rzucić picie piwa. W tym celu doskonale sprawdza się opracowana przez Allena Carra metoda walki z nałogiem Easyway. Jest ona niezwykle prosta, a przy tym całkowicie bezpieczna i naturalna, gdyż nie wymaga stosowania żadnych leków ani innych środków farmaceutycznych. U podstaw Easyway znajdują się instrukcje, które pomagają lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące nałogiem i ułatwiają zmianę podejścia do problemu.
- Silna wola nie jest konieczna do zerwania z nałogiem.
- Najlepszym sposobem na wyjście z uzależnienia jest zmiana sposobu myślenia na temat alkoholu.
- Ograniczanie spożycia alkoholu nie jest dobrym sposobem na zerwanie z nałogiem.
- Kluczem do sukcesu jest zdanie sobie sprawy, że zerwanie z nałogiem nie powoduje straty w życiu.
Metoda Allena Carra pozwala usunąć strach przed rzuceniem picia, stanowiącego główny powód, dla którego ludzie tkwią w szponach nałogu. Sprawia również, że osoby z problemem alkoholowym zaczynają lepiej rozumieć swoje uzależnienie i zauważają sposoby na przeprowadzenie niezbędnych zmian w swoim życiu.