Każdy rodzic powinien zadbać o prawidłowy zgryz swojego dziecka. Pozwala to uniknąć wielu poważnych konsekwencji w przyszłości. Nieprawidłowy zgryz prowadzi do ogromnej liczby problemów z układem oddechowym, pokarmowym i wielu innych. Błędy rodziców mogą przyczynić się do rozwoju jego wad, dlatego warto mieć świadomość konsekwencji szkodliwych nawyków. Zbyt długie ssanie smoczka może przyczynić się do pojawienia się nieprawidłowości, które należy skorygować na przykład za pomocą aparatu ortodontycznego.
Czym jest płytka przedsionkowa?
Płytka przedsionkowa jest rodzajem aparatu ortodontycznego, przeznaczonego dla najmłodszych dzieci, u których nie wykształciło się jeszcze stałe uzębienie. Wykonana jest z plastiku i posiada podłużny kształt, co uniemożliwia powstawanie wad zgryzu. Zaletą tego rodzaju aparatu jest również fakt, że dziecko pozbywa się złych nawyków, takich jak ssanie smoczka lub palca, które skutkują pojawieniem się tego rodzaju nieprawidłowości. Jest także użyteczna w odzwyczajaniu dzieci od brania do ust różnego rodzaju przedmiotów. Konsekwencją pojawienia się wad zgryzu jest konieczność korygowania ich aparatem ortodontycznym do stałego noszenia, co jest zarówno długotrwałe, jak i kosztowne. Pomocą w redukcji wszelkich nieprawidłowości pojawiających się u maluchów jest płytka przedsionkowa.
Jak płytka przedsionkowa wpływa na poprawę zgryzu dziecka?
Płytka przedsionkowa stosowana jest u maluchów, których rodzice nie są w stanie odzwyczaić swojego dziecka od ssania smoczka lub palca. Wpływa ona na prawidłowe ułożenie języka, pobudza mięśnie twarzy do właściwej pracy, dlatego sprawdza się w korekcji tyłozgryzu, a jednocześnie uniemożliwia maluchowi oddychanie ustami, które jest niekorzystne dla jego zdrowia, gdyż upośledza górne drogi oddechowe. Efektem działania płytki przedsionkowej jest szybsza nauka mowy oraz dokładniejsze przeżuwanie pokarmów.
Jakie są rodzaje płytek przedsionkowych?
Rynek oferuje w sprzedaży kilka rodzajów płytek przedsionkowych, które powinny być stosowane u dzieci w przypadku pojawienia się różnych wad zgryzu. Są to:
- Płytka przedsionkowa z zaporą językową małą, która przeciwdziała pozycjonowaniu języka między łukami zębowymi, dlatego zapobiega kształtowaniu się zgryzu otwartego, który powstaje na skutek zbyt długiego ssania smoczka lub kciuka. Umożliwia jego korekcję, sprzyja rozwijaniu prawidłowego ułożenia języka podczas mówienia i jedzenia. Likwiduje również nasilone wychylenie zębów przednich, a także częściowy zgryz krzyżowy. Sprzyja w sposób efektywny odzwyczajeniu dziecka od szkodliwego nawyku ssania przedmiotów jeszcze przed ukończeniem przez malucha 3 lat i przeznaczona jest dla posiadaczy zębów mlecznych. Stosuje się ją zazwyczaj u dzieci do 8 roku życia.
- Płytka przedsionkowa z kulką małą, która zapewnia właściwe ułożenie języka na podniebieniu. Wyposażona została w kulkę umieszczoną na drucianym uchwycie. Jej zadaniem jest skierowanie języka ku podniebieniu. Płytka przedsionkowa z kulką małą może być również stosowana u dzieci z zespołem Downa i z porażeniem mózgowym jako narzędzie ćwiczeń prawidłowego układania języka na podniebieniu, co zapobiega między innymi seplenieniu. Stosuje się ją u dzieci do 8 roku życia z uzębieniem mlecznym w przypadku nieprawidłowego połykania, nieprawidłowej pozycji języka w spoczynku, wady wymowy takiej jak międzyzębowość, a także wypływania śliny przez otwarte usta.
- Płytka przedsionkowa z zaporą językową dużą dla uzębienia mieszanego działa podobnie jak płytka z zaporą przedsionkową małą. Stosuje się ją u dzieci do 8 roku życia w przypadku między innymi seplenienia międzyzębowego, a także z zespołem Downa i mózgowym porażeniem dziecięcym.
- Kulka przedsionkowa z kulką dużą może być stosowana między innymi u dzieci sepleniących, dzieci z zespołem Downa i z porażeniem mózgowym jako narzędzie ćwiczeń prawidłowego układania języka na podniebieniu. Działa ona podobnie jak płytka przedsionkowa z kulką małą.
W jaki sposób używa się płytkę przedsionkową?
Najmniejsze płytki przedsionkowe mogą być stosowane u maluchów, u których pojawiły się pierwsze zęby mleczne, a także do 5 lub 7 roku ich życia. Zazwyczaj zakłada się ją na noc, chociaż w przypadku braku protestów dziecka można płytkę stosować kilka godzin w ciągu dnia. Jej zaletą jest to, że wyglądem przypomina smoczek, dlatego rodzicom łatwiej jest odzwyczaić malucha od tego typu akcesoriów. Jej założenie jest niezwykle proste. Wystarczy po prostu wsunąć ją do ust dziecka.