Pompa ciepła z fotowoltaiką, czy bez?

Projektowanie domu wiąże się z koniecznością pamiętania o wielu ważnych aspektach i szczegółach, które mogą mieć później znaczący wpływ na komfort mieszkania czy też na koszty związane z eksploatacją danego domu.

Bez wątpienia jedną z priorytetowych kwestii, o jakiej trzeba pamiętać, je wybór systemu ogrzewania, jaki będzie odpowiedzialny za zapewnienie komfortowej temperatury wnętrza oraz wody użytkowej. Tutaj do wyboru mamy naprawdę wiele różnych rozwiązań jednak z pewnością rosnącym zainteresowaniem cieszą się różnego rodzaju systemy działające w oparciu o odnawialne źródła energii. Taka technologia pozwala pozyskać czystą energii bez żadnych ograniczeń i często stanowi znacznie tańszą alternatywę w kontekście eksploatacji dla tradycyjnych rozwiązań.  Pompa ciepła to jedno z takich urządzeń, na które decyduje się obecnie coraz więcej osób szukających ekologicznego i wydajnego systemu ogrzewania. Do czego służy pompa ciepła, jakie ma ona zalety, czy łączenie jej z fotowoltaiką to dobre rozwiązanie oraz gdzie można znaleźć firmę zajmującą się montażem pompy ciepła w Wadowicach?

Pompa ciepła – jakie ma najwaniejsze funkcje?

Pompa ciepła to zaawansowane urządzenie, które pozwala na pobieranie energii cieplnej z otoczenia z takich źródeł jak powietrze, woda lub grunt. Energia ta przy niewielkim udziale prądu elektrycznego, przekształcona jest następnie w energię wykorzystywaną do ogrzewania wnętrza budynku, wody użytkowej, a w cieplejszych okresach roku również do chłodzenia pomieszczeń. Z tego względu pompa ciepła do znacznie bardziej wszechstronne i uniwersalne rozwiązanie niż tradycyjne kotły na paliwo stałe, które pozwalają jedynie na ogrzewanie wnętrza i wody.

Warto jednak pamiętać, że pompa ciepła to wyłącznie urządzenie będące elementem większego systemu, który składa się ze źródła dolnego (gruntu, wody lub powietrza) samej pompy oraz źródła górnego (instalacji grzewczej w budynku). Z racji tego, że pompy ciepła w pełni wykorzystują potencjał, jaki dają odnawialne źródła energii, są one niezbędnym systemem ogrzewania w każdym pasywnym lub niskoenergetycznym domu.

Jakie zalety ma pompa ciepła?

Pompa ciepła do rozwiązania, które nie bez powodu cieszy się rosnącą popularnością wśród wielu osób szukających ekologicznego i wydajnego źródła ogrzewania i chłodzenia domu. Tego typu system ma wiele zalet, do których można zaliczyć między innymi:

  • brak negatywnego wpływu na środowisko,
  • intuicyjna i praktycznie bezobsługowa praca,
  • prosty montaż,
  • niskie koszty eksploatacji,
  • bezpieczeństwo,
  • brak potrzeby wydzielania specjalnego pomieszczenia np. kotłowni, ponieważ pompa ciepła może być zamontowana w dowolnym pomieszczeniu, gdyż zajmuje bardzo niewiele miejsca,
  • wysoka żywotność pomp ciepła, która szacowana jest na około 30 lat.

Czy warto montować pompę ciepła z fotowoltaiką?

Pompa ciepła to znakomite rozwiązanie, które spisuje się najlepiej w przypadku budynków posiadających odpowiednio wykonaną termoizolację. Warto jednak pamiętać, że oprócz tego pompa ciepła do prawidłowej pracy potrzebuje również źródła prądu. Energia elektryczna bierze bowiem czynny udział w procesie przemiany pozyskanej z dolnego źródła energii, na energię, która wykorzystana będzie do ogrzania wnętrza domu lub wody użytkowej. Z tego względu decydując się na pompę ciepła, trzeba brać pod uwagę również koszty związane z poborem prądu niezbędnego do pracy tego urządzenia. Można jednak w łatwy sposób uniknąć tych kosztów, montując oprócz samej pompy fotowoltaikę, która pozwoli na produkowanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Dzięki temu uzyskujemy darmowe źródło prądu, to sprawia, że pompa ciepła nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.

dom z fotowoltaiką

Oczywiście nie oznacza to, że użytkowanie pompy ciepła bez fotowoltaiki jest nieopłacalne, ponieważ oprócz tego, że jest to rozwiązanie w pełni ekologiczne, to w wielu przypadkach jest ono także tańsze w eksploatacji od innych systemów ogrzewania. Warto jednak pamiętać, że w celu znacznego zminimalizowania kosztów związanych z ogrzewaniem domu oraz wody użytkowej, warto zainwestować w fotowoltaikę.

Gdzie znaleźć firmę zajmującą się montażem pompy ciepła w Wadowicach?

Szukając profesjonalnej firmy zajmującej się montażem pompy ciepła w Wadowicach, warto zwrócić uwagę na naszą firmę MCE. Zapewniamy kompleksową obsługę w zakresie montażu oraz serwisu pomp ciepła, a korzystając z naszej pomocy, można mieć pewność, że pompa ciepła zostanie zamontowana w prawidłowy sposób i z pewnością będzie działała niezawodnie przez wiele lat.

Redaktor MK