Dostęp do bieżącej wody z sieci wodociągowej nie zawsze jest standardem, na który można liczyć kupując działkę pod budowę domu. Wielu właścicieli tego typu posesji musi liczyć się z koniecznością stworzenia własnej sieci pobierającej wodę ze studni. Zależnie od terenu, na jakim usytuowana jest działka, lustro wody gruntowej może być usytuowane dość blisko powierzchni, lub znacznie głębiej. To właśnie w tym drugim wypadku konieczne jest zastosowanie pomp głębinowych, które charakteryzują się przede wszystkim dużą funkcjonalnością, dobrymi parametrami technicznymi i możliwością pracy na znacznych głębokościach. Jak działają pompy głębinowe i dlaczego w jakich sytuacjach warto na nie postawić?
Zasady działania pompy głębinowej
Podobnie jak każda pompa wody, pompa głębinowa działa poprzez wykorzystanie różnicy ciśnień pomiędzy studnią, z której tłoczy się wodę, a zbiornikiem, do którego jest ona tłoczona. Pompy głębinowe, które mogą z powodzeniem działać pod wodą i na dużych głębokościach sprawdzają się przede wszystkim tam, gdzie lustro wód podziemnych nie jest umiejscowione tuż przy powierzchni i woda znajduje się niżej, niż 8 metrów od powierzchni. Współczesne pompy głębinowe to mechanizmy całkowicie zautomatyzowane, uruchamiające się w momencie przekroczenia określonego poziomu wody w zbiorniku hydroforowym i sterowane za pomocą wyłączników pływakowych umożliwiających regulację minimalnego dopuszczalnego poziomu wody w zbiorniku.
Charakterystyka nowoczesnych pomp głębinowych
Starsze modele pomp głębinowych zużywały się dość często, jednak nowsze modele charakteryzują się znacznie większą żywotnością i wytrzymałością. Jednym z powodów takiego działania jest wykorzystywanie zbiorników hydroforowych o określonej pojemności, które eliminują konieczność nieustannej pracy pompy i tym samym ograniczają liczbę jej załączeń.
Poprawie uległy też mechanizmy napędzające pracę pomp głębinowych, które dziś charakteryzują się dość łagodnym startem i nie powodują nagłych zrywów pompy prowadzących niegdyś do częstych udarów prądowych i hydraulicznych urządzenia. Pompy wyposażone są dziś także w specjalne wyłączniki ochronne, które skutecznie chronią urządzenie przed niespodziewanymi zmianami napięcia oraz przepięciami. Silniki pomp głębinowych coraz częściej posiadają też wbudowane zabezpieczenia, które zwiększają znacząco ich wytrzymałość oraz zapewniają zadowalającą sprawność użytkową urządzeń.
Dlaczego warto wybrać pompy głębinowe?
Jak już zostało wspomniane, sytuacje w których lustro wody znajduje się bardzo nisko i uniemożliwia stosowanie pomp gruntowych oznaczają konieczność korzystania z pomp głębinowych. Dziś nie stanowi to jednak większego problemu, gdyż nowoczesne pompy głębinowe mają naprawdę wiele zalet i cieszą się równie dużym uznaniem wśród specjalistów, jak i użytkowników wspomnianych pomp. Jednym z niewątpliwych plusów tego typu rozwiązań jest brak konieczności zalewania pompy, pojawiającej się między innymi w przypadku pomp hydroforowych.
Niezwykle korzystnym z punktu widzenia właścicieli domków jednorodzinnych atutem pomp głębinowych jest ich cicha praca – pompy, umieszczone często bardzo głęboko pod ziemią są właściwie niesłyszalne, co znacząco poprawia komfort przebywania w domu. Na koniec nie należy zapominać też o fakcie, że pompy głębinowe jako jedyne mogą z powodzeniem pracować na głębokościach większych niż 8 metrów i swobodnie funkcjonować pod wodą, co przydaje się w momencie nagłego podniesienia się poziomu wody gruntowej.
Nowoczesne pompy głębinowe to dość niezawodne i bezawaryjne systemy, które pozwalają nie tylko na dłuższe użytkowanie bez konieczności wymiany kluczowych elementów mechanizmu, ale również gwarantujące oszczędności związane ze zużyciem energii (dowiedz się więcej na stronie Hurtowni Pomp). Stawiając na tego typu system w swoim domu dajesz sobie gwarancję długotrwałego, sprawnego systemu bieżącej wody zbliżonego do komfortu korzystania z wody wodociągowej.