Pomysły na wykorzystanie sklejki

sklejka

Sklejka to materiał drewnopochodny, który znajduje szerokie zastosowanie – zarówno w wykańczaniu wnętrz, jak i wyrobie elementów dekoracyjnych. Cienkie, lecz jednocześnie mocne płyty sklejki z powodzeniem służą również, jako materiał konstrukcyjny. Jakie są zatem jej zalety i pomysły na wykorzystanie?

Jakie są zalety sklejki?

Nie ma co ukrywać – od wielu lat to właśnie sklejka bardzo często wykorzystywana jest między innymi w budownictwie. Jako materiał drewnopochodny stosuje się ją zresztą w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Z jej uniwersalnych cech korzysta bowiem meblarstwo, przemysł stoczniowy i lotniczy oraz przemysł motoryzacyjny. Można rzec, że jako materiał drewnopochodny, sklejka przypadła do gustu nie tylko projektantom i architektom, ale również inżynierom. Powodzenie w tych dziedzinach zapewnia jej z całą pewnością szereg zalet, którymi się odznacza. Które z nich są najistotniejsze?

Sklejka, to materiał, który w porównaniu z płytami MDF lub płytami pilśniowymi odznacza się dużą wytrzymałością zarówno na zginanie, rozciąganie czy ściskanie. Oznacza to, że w procesie obróbki jest bardziej elastyczna, dzięki czemu uzyskać można bardziej fantazyjne kształty. Łatwy proces jej zginania i profilowania sprawia, że z powodzeniem wykorzystywana jest do tworzenia szkatułek, skrzynek i wszelkiej maści dekoracyjnych elementów wnętrz. Jako materiał konstrukcyjny wykazuje również wysoką wytrzymałość w stosunku do ciężaru. Co więcej, sklejka odporna jest również na wilgoć. A nawet jeśli zaszkodzi jej woda, nie ucierpi ona tak, jak inne materiały drewnopochodne. Po namoknięciu i wyschnięciu wraca bowiem do swoich pierwotnych rozmiarów.

Co więcej, sklejka jako uniwersalny materiał drewnopochodny posiada też niezwykłe walory estetyczne. W sposób doskonały i niezauważalny imituje bowiem naturalne drewno. Z niego zresztą jest wytwarzana, lecz pozbawiona wad, z którymi się kojarzy. Ulepszone są w niej parametry wytrzymałościowe, jak i pełna powtarzalność. Wykazuje również dużą trwałość. W wielu miejscach na świecie zobaczyć można w końcu przedmioty, takie jak meble czy ozdoby wykonane z fornirów, które przetrwały setki lat.

Poza tym, mówiąc o walorach i zaletach sklejki – nie sposób pominąć procesu jej produkcji. W jego trakcie następuje bowiem optymalne i maksymalne wykorzystanie materiału drzewnego. To oznacza, że z konkretnej ilości drewna powstaje o wiele większa ilość metrów kwadratowych omawianej sklejki, niż w przypadku chęci uzyskania litego drewna. Co więcej, sam proces produkcyjny jest również niezwykle efektywny energetycznie. Do przetworzenia drewna w celu uzyskania sklejki nie potrzeba dużego zużycia energii. Taki stan rzeczy w sposób oczywisty przekłada się więc na jej cenę. Jest znacznie niższa, niż w przypadku drewna.

Pomysły na wykorzystanie sklejki

Najczęściej sklejkę wykorzystuje się przy dekoracjach i elementach ozdobnych. Jest świetnym materiałem do decoupage. Hobbyści i ludzie zawodowo zajmujący się wyrobem dekoracji sięgają po nią bardzo często.

Sklejkę można jednak wykorzystywać w o wiele poważniejszych aranżacjach. Materiał ten doskonale nadaje się bowiem, jako podstawa mebli, podłóg lub innych elementów wystroju wnętrz. Najczęściej wykorzystywana jest więc do konstrukcji ścian działowych, jako podłoga lub podwieszany sufit, dekoracyjne półki i zabudowana meblowa, okładzina ścian lub podesty i stopnie schodów. Aby wykorzystać ją w ten sposób, należy jednak znaleźć profesjonalną firmę zajmującą się cięciem sklejki na wymiar. Usługami tego typu zajmuje się na przykład firma Betulla, gdzie sklejkę ucina się według indywidualnych potrzeb klienta. Do niego również należy wybór jej grubości i innych parametrów.

Pan Lotto