Postęp medyczny – skąd wiemy, że następuje?

medical progress

Postęp medyczny – angielskie medical progress to zmiany jakie obserwujemy w dziedzinie medyny. Wielu chorych i pacjentów oczekuje na ten wyjątkowy dzień, w którym lekarze odkryją lek na ich chorobę, tabletki które opóźnią postęp ich schorzenia, zabiegi, które umożliwią powrót do zdrowia. Tych marzeń jest tak wiele, że często zdają nam się one nierealnymi marzeniami. Prawdą jednak jest to, że co dzień dochodzi do nowych odkryć w dziedzinie medycyny, dlatego nie należy tracić nadziei.

medical progressChoroby, które jeszcze niedawno były śmiertelne, np. HIV czy AIDS obecnie są schorzeniami, z którymi pacjent może żyć przez wiele lat, także bez obawy o swoją rodzinę. Prawdą jest, że szczepionka przeciw tym chorobom jeszcze nie powstała, jednak  obecnie dzięki możliwym leczeniom chorzy mogą żyć wiele lat, niemal nie odczuwając negatywnych skutków swojej choroby.

Postęp jaki nastąpił w dziedzinie chirurgii plastycznej jest jednym z bardziej zjawiskowych i znaczących. Leczenie tego typu nie jest kierowane tylko do osób, którym zależy na poprawieniu wyglądu zdrowego ciała, ale  także przyczynia się do poprawy stanu psychicznego i fizycznego osób, które uległy poparzeniom i wypadkom. Dzięki medical progress w medycynie estetycznej i chirurgii plastycznej osoby, które uległy przykrym wypadkom, są ofiarami przemocy lub oparzeń mogą liczyć na odmianę swojego losu i drugą szansę na zdrowy wygląd.

Biotechnologia, jednak z istotniejszych dziedzin wspierających medycynę, pozwala na wyhodowanie w sztucznych warunkach komórek ciała człowieka, które niejednokrotnie pomagają ratować ludzkie życie i zdrowie. Osoby, które wymagają przykrych zabiegów przeszczepu skóry nie muszą już obawiać się odrzucenia przeszczepu, ponieważ DNA jest zgodne. Zmniejszone ryzyko odrzutu pozwala cieszyć się spokojem i szybciej wrócić do zdrowia.

Jednym z bardziej spektakularnych medical progress naszych czasów jest powszechność przeszczepów narządów. Pierwszy tego zabieg przeszczepu serca został dokonany przez Zbigniewa Religę kilkanaście lat temu. Pierwotnie uważano, że takie zabiegi są niemożliwe, obecnie wykonuje się je niemal rutynowo. Zmienia się także nastawienie społeczeństwa do takich nowinek medycznych, kilkadziesiąt lat temu nie do pomyślenia było zgodzenie się na przeszczep organu, dzisiaj większość pacjentów dostrzega w tym zabiegu niezwykłą szansę na uratowanie ludzkiego życia i jeżeli tylko istnieje taka możliwość zgadza się na taki zabieg.

Pan Lotto