Powody dla których warto zamontować monitoring na posesji

Dom to najważniejsze miejsce dla każdej osoby, ponieważ to właśnie tam każdy człowiek czuje się najbezpieczniej. Jednak, aby ten poziom bezpieczeństwa był na najwyższym poziomie, warto zadbać o zainwestowanie w różnego rodzaju rozwiązania, które znacząco podniosą bezpieczeństwo osób i mienia na terenie posesji.

Oczywiście podstawą są odpowiednie drzwi i okna posiadające zabezpieczenia antywłamaniowe, jednak oprócz tego na prywatnych posesjach coraz częściej montowany jest także monitoring. Jeszcze do niedawna rozwiązanie tego typu było raczej przeznaczony do użytku w miejscach publicznych czy w różnych firmach i instytucjach. Obecnie jednak monitoring jest także bardzo skutecznym systemem bezpieczeństwa wykorzystywanym w celach prywatnych.

Dlaczego warto zainwestować w monitoring?

Monitoring to system kamer, przewodów i wielu innych urządzeń, których celem jest stałe rejestrowanie tego, co dzieje się na terenie posesji. Monitoring może być wykorzystywany przez firmę ochroniarską, która będzie kontrolowała to, co dzieje się na danym terenie chronionym, ale także może on być wykorzystywany jedynie przez właściciela danej posesji w celu jej kontrolowania i zapisywania materiałów zarejestrowanych przez kamery. Dzięki temu kamery mogą uchronić osoby zamieszkujące na danej posesji oraz ich mienie przed różnymi zagrożeniami. Monitoring pomaga zapobiec włamaniom, kradzieżom, różnym aktom wandalizmu, czy też sytuacjom niezwiązanym z osobami trzecimi np. pożarem, powodziom, ulatniania się gazu czy innymi tego typu niebezpiecznymi sytuacjami. Ponadto monitoring pełni również funkcję odstraszającą, ponieważ jeśli jakaś osoba będzie planowała np. kradzież, to po zobaczeniu kamer jest duża szansa, że zrezygnuje z takich planów.

W jakich sytuacjach monitoring jest przydatny?

Z pewnością monitoring jest bardzo przydatnym systemem w sytuacji, gdy chcemy zwiększyć bezpieczeństwo osób oraz mienia na naszej posesji. Inwestycja w tego typu rozwiązanie pozwoli zapobiec wielu sytuacjom takim jak włamania, kradzież czy akty wandalizmu, a nawet jeśli do nich dojdzie to zebrane pod postacią nagrań dowody, mogą być bardzo pomocne w celu odnalezienia sprawców tych zdarzeń. Z tego względu, szczególnie gdy często wyjeżdżamy, taki monitoring pomoże nam w ochronie posesji w czasie naszej nieobecności. Może on także służyć do kontrolowania tego, co dzieje się aktualnie na posesji, co może być wykorzystywane na przykład przez rodziców w celu dbania o bezpieczeństwo dzieci, które zostały same w domu. Warto również dowiedzieć się kto może zażądać nagrania z monitoringu.

Czym kierować się podczas zakupu monitoringu?

Decydując się na zakup monitoringu, z pewnością trzeba dokładnie przemyśleć tę inwestycję i odpowiednio ją zaplanować. Warto w tym celu skorzystać z usług profesjonalnych firm, które oferują usługi w zakresie doboru odpowiedniego sprzętu monitorującego, zaplanowania systemu monitoringu, jego montażu oraz instalacji. Korzystając z usług profesjonalnych firm, można mieć pewność, że system monitoringu będzie działał sprawnie i skutecznie.

Jedną z ważniejszych rzeczy, na jakie należy zwrócić uwagę, jest oczywiście dobór odpowiedniego sprzętu i jego właściwe rozmieszczenie na terenie posesji. Kamery muszą obejmować swoim zasięgiem całą posesję lub przynajmniej jej kluczowe obszary. Warto zainwestować w kamery, które posiadają tryb nocny, co pozwoli również na rejestrowanie obrazu w całkowitych ciemnościach. Jakość rejestrowanego przez nie obrazu również jest bardzo ważna, ponieważ nie spełnią one swojego zadania, jeśli nagrania nie będą wystarczająco czytelne.

Zasady korzystania z monitoringu

Każdy właściciel posesji ma prawo do zamontowania na jej terenie monitoringu w celu ochrony osób oraz mienia. Warto jednak pamiętać, że aby tego typu system mógł działać w sposób legalny, musi on spełniać pewne istotne wymagania. Prawo w żaden sposób nie zabrania właścicielom monitorowania własnej posesji przy pomocy kamer, o ile obejmują one swoim zasięgiem wyłącznie teren jego posesji. Urządzenia rejestrujące obraz czy dźwięk nie mogą więc ingerować w sferę prywatności osób trzecich. Mówią o tym różnego rodzaju przepisy prawne w tym również RODO. Z tego względu należy zamontować monitoring w taki sposób, aby nie rejestrował on sąsiedniej nieruchomości wbrew woli właściciela. Warto pamiętać również o tym, że policja ma prawo uzyskać nagrania z takiego monitoringu, po przedstawieniu odpowiedniego wniosku pisemnego.

Redaktor MK