Poznaj rodzaje zapięć kolczyków

kolczyki na dłoni

Biżuteria znana jest od setek, jeśli nawet nie tysięcy lat. Na przełomie kolejnych wieków przechodziła oczywiście wiele metamorfoz, cały czas dopracowując swoje szczegóły i komfort noszenia. Obecnie mamy na tyle szeroki wybór, że nawet ktoś, kto nie ma dziurek w uszach – znajdzie kolczyki dla siebie.
Z reguły mówiąc o kolczykach bierzemy pod uwagę materiał z którego je wykonano, wzór i wielkość. To, co szczególnie jednak kategoryzuje konkretne modele, to nic innego, jak rodzaj zapięcia. Od niego właśnie zależy z jakim typem ozdoby mamy do czynienia.

Rodzaje zapięć kolczyków

Pierwszym rodzajem zapięcia jest tak zwany bigiel, a więc zapięcie otwarte. Jest to zapięcie uniwersalne i klasyczne, najczęściej też produkowane. Cechuje się nie tylko dużą trwałością, ale również skutecznością. Nie wymagane jest tu bowiem stosowanie dodatkowych zatyczek. Z tego powodu biżuteria z takim zapięciem daje, nieporównywalny z żadnym innym, komfort noszenia.

Bigiel angielski jest prawie tak popularny, jak zwykły bigiel. Wyróżnia się odchylaną tylną klapką, która dzięki sprężynce z łatwością otwiera się i zamyka. Zapięcie jest stabilne, komfortowe i skuteczne, ale używane zazwyczaj przy droższych biżuteriach.
kobieta z kolczykamiKolejnym rodzajem zapięcie jest klips. Pewnie każdy z nas kojarzy tego typu ozdoby, stosowane są one od wielu lat. Ich główną zaletą jest fakt, że przy noszeniu nie wymagane są przekłute uszy. To idealna opcja dla tych, którzy z jakiś powodów tego nie zrobili. Nie muszą rezygnować z noszenia kolczyków.
Z kolei tak zwany sztyft stanowi zapięcie najpowszechniejsze. Składa się z cienkiego drucika i końcówki zapinającej. I choć używane jest wszędzie, to daje jednak najmniejszą gwarancję na odpięcie. Pocieszającym jest jedynie fakt, że dokupienie zatyczki jest tu proste i nieskomplikowane. Praktycznie w każdym sklepie z biżuterią możemy tego typu końcówkę znaleźć.
Rybka, jako zapięcie stworzone z długiego, przekładanego przez ucho drutu, daje możliwość subtelnego przedłużenia kolczyka. Tego typu kolczyki najwygodniej nosi się jednak latem, a więc w takim czasie, gdy niewymagane są golfy, wysokie kołnierze czy grube szale.
Zapięcie angielskie, to już przedostatni rodzaj wśród stosowanych rozwiązań. Zazwyczaj natrafić można na nie w drobnych kolczykach. Cechuje je wygoda zapinania i brak, zbędnej w tym przypadku zatyczki. Najchętniej wybiera się je więc w prezencie dla dzieci, u których podczas zabawy często dochodzi do gubienia tak drobnych, ozdobnych elementów.

Na jaki typ zapięcia się zdecydować?

To, na jaki typ kolczyków postawimy, powinno zależeć od tego w jakich okolicznościach przyjdzie nam je nosić. Przykładowo sztyfty, nazywane również wkrętkami idealne są dla kobiet aktywnych. Ich konstrukcja jest bowiem nie tylko prosta, ale i skutecznie zapinana. Do wyboru pozostają zazwyczaj wzory małe, na przykład kuleczki, serduszka czy gwiazdki.
Wiszące kolczyki, tak zwane rybki pięknie prezentują się z kolei podczas wielkich wyjść. W połączeniu z eleganckimi sukniami stanowią duet idealny. Tym bardziej, że w codziennych stylizacjach, zwłaszcza zimowych, raczej się ich unika.
Oczywiście decyzja o zakupie konkretnego wzoru podyktowana jest również naszymi możliwościami finansowymi. Kiedy chcemy mieć w swojej kolekcji wiele rodzajów kolczyków, bo nie potrafimy zdecydować się na jeden konkretny, warto przemyśleć zakupy w sklepie ze sztuczną biżuterią.
Taka decyzja, to nie tylko większe możliwości, to również gwarancja pięknego efektu. Dzisiejsze modele sztucznej biżuterii bardzo trudno odróżnić od naturalnych kruszców.

Pan Lotto