Przedszkole sportowe – dlaczego warto posłać do niego dziecko?

dzieci w przedszkolu

 

Jeśli nie udało się dostać do przedszkola publicznego lub też rodzice nie chcą posłać swojego malucha do samorządowej placówki, wybór jest jeden i właściwy: przedszkole prywatne. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest w czym wybierać, ponieważ przedszkola specjalizują się w różnych dziedzinach.

Oferta placówek prywatnych dla pociech poniżej siódmego roku życia z roku na rok jest coraz lepsza, a ich standardy opieki i nauczania rosną. O odpowiedni dobór przedszkolanek o świetnych kwalifikacjach, naprawdę ciekawe zajęcia oraz dopasowanie się do bardzo nietypowych wymagań małych dzieci, takie przedszkola dbają szczególnie

Przedszkole sportowe

Ogromną popularnością cieszą się właśnie przedszkola sportowe. Zapisanie do takiej placówki dziecka nie musi od razu oznaczać, że chcemy wychować drugiego Roberta Lewandowskiego czy Agnieszkę Radwańską. To raczej dodatkowa szansa na zwiększenie aktywność ruchowej dziecka oraz jego sprawność fizycznej, choć również naukę pracy grupowej.

Piłka nożna, tenis, karate, narty lub też basen – w takich zajęciach sportowych, realizowanych oczywiście w formie zabawy, wybierać mogą dzieci w przedszkolach sportowych. Takie przedszkola mają nawet dostęp do basenu, a zajęcia są dobrane do wieku dzieci.

Rozwój sportowy dziecka jako inwestycja

dzieci w przedszkoluJeżeli dziecko nie nadaje się do piłki nożnej to czy może wybrać inny sport, lub w ogóle z niego zrezygnować, bo nie każdy musi być wybitnym sportowcem? Tak naprawdę takie myślenie jest błędne, ponieważ u dziecka nie ma czegoś takiego jak “nadaje się” lub “nie nadaje się”.

Popatrzmy na to w ten sposób, czy dziecko, zapisane przez rodziców na naukę języka niemieckiego, jeśli nie ma zdolności językowych i ogólnie niezwykle trudno mu opanować choćby podstawowe zwroty, to czy powinno odpuścić naukę języka, ponieważ „nie nadaje się” albo „nie każdy musi być poliglotą”?

Przedszkole sportowe to długofalowa inwestycja w przyszłość dziecka. Powinniśmy jednak rozgraniczyć takie pojęcia jak „rozwój sportowy dziecka” oraz „rozwój dziecka przez sport”. Różnica między jednym i drugim pozornie jest znikoma, dla wielu wręcz żadna. Po przyjrzeniu się im można jednak dostrzec nacisk na inne akcenty.

„Rozwój sportowy” to nic innego jak koncentracja na aspekcie sportowym, czyli nauczaniu i rozwoju umiejętności, rozwój dyspozycji i bardzo przydatne współzawodnictwo. W takim wypadku najważniejsze i najistotniejsze będzie czynne i regularne uczestnictwo w zajęciach sportowych. „Rozwój przez sport” natomiast tyczy się zwracania dużo większej uwagi na to, co tak naprawdę dzięki rozwojowi sportowemu małe dziecko może osiągnąć jako dorosły człowiek.Z jedną kwestią zgodzą się na pewno wszyscy – zdecydowana większość dzieci, posłana do przedszkola sportowego nigdy nie odniesie wielkiego sukcesu w tej dziedzinie. Dlaczego? Ma na to wpływ szereg powodów, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych przez których dziecko w którymś momencie zrezygnuje ze sportu, albo mimo jego uprawianie nie dojdzie do poziomu zawodowego. Ilość czołowych sportowców jest również bardzo ograniczona.

Czy więc warto wybrać takie przedszkole?

W przedszkolu sportowym nie chodzi o to, aby dzieci wyrastały na mistrzów świata, ale aby rozwijały się właśnie poprzez sport, a kto wie, może któremuś z nich uda się tym zawojować świat? W takiej placówce każde dziecko może uprawiać sport bez jakichkolwiek barier, maluch może spróbować swoich sił w różnych dyscyplinach sportowych. Jednocześnie dzieci są monitorowane i ukierowywane w stronę rozwoju swoich najmocniejszych stron.

 

 

 

Pan Lotto