Przepis na mydło wykonane domowym sposobem

przepis na mydło

Nie zawsze mydło można było kupić ze względu na słaby rozwój handlu lub inne czynniki, które to umożliwiały, jednak jak to zawsze bywa, ludzie umieli sobie i z tym poradzić i robili mydło domowymi sposobami, które w zależności od przepisu i posiadanych składników mogły być lepszej lub gorszej jakości, jednak zawsze spełniały podstawowe właściwości mydła, czyli czyściły i pielęgnowały. 

Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa

Robienie mydła nie ma nic wspólnego z robieniem babeczek czy ciast, jest to proces, w trakcie którego mamy do czynienia ze żrącymi substancjami i dlatego powinniśmy przygotować się odpowiednio do tego. Na samym początku trzeba zapewnić sobie na kilka godzin pusty dom lub możliwość zamknięcia kuchni, w której będziemy produkowali mydło. Ze względów bezpieczeństwa nie będą mogli tam wchodzić domownicy, w tym także zwierzęta. Kuchnia zapewnia dostęp do wody i kuchenki, jednak potrzebny będzie nam też blat, który można zabezpieczyć tekturą lub szarym papierem, wcześniej jednak trzeba schować do szafek wszystkie artykuły spożywcze.

Następne o co powinniśmy zadbać, to odpowiednia odzież, czyli między innymi ubrania z długimi rękawami i nogawkami, gogle, rękawice, fartuch i zakryte buty. Nie obejdzie się też bez zabezpieczenia odkrytych części ciała, czyli twarzy, którą trzeba posmarować tłustym kremem, stworzy on powłokę zabezpieczającą. Przestrzeganie zasad BHP nie kończy się jednak wraz z przelaniem masy do foremek, ponieważ nie można zapomnieć o sprzątaniu, które nie może być jedynie pobieżne. Należy dokładnie wyczyścić wszystkie narzędzia, podłogę, blaty i naczynia, mając na uwadze, że cały czas jesteśmy narażeni na kontakt z wodorotlenkiem sodu, czyli trzeba to wszystko robić w rękawicach.

przepis na mydło

Wykorzystując przepis na mydło możesz przygotować oryginalny kosmetyk – dla siebie lub przyjaciółki.

Produkcja mydła na zimno

Na samym początku, gdy już kuchnia będzie zabezpieczona i przygotowana do produkowania mydła, należy umieścić w widocznym miejscu wydrukowany lub przepisany na papierze przepis. Pozwoli to uniknąć problemów z odświeżaniem i ewentualnym ubrudzeniem lub zniszczeniem telefonu. Mając na oczach gogle, a na rękach rękawice, możemy działać i rozpocząć przygotowania tłuszczów. Trzeba je oczywiście zważyć i włożyć do garnka, zanim jednak włączymy gaz w celu ich rozpuszczenia, trzeba przygotować ług. Nie jest to nic trudnego, jednak trzeba uważać, gdy będziemy łączyli wodorotlenek sodu z wodą. Z tego powodu trzeba to wszystko robić w zlewie, nie śpiesząc się i powoli łącząc te składniki. Ważne jest, aby nie nachylać się nad naczyniem i nie wąchać pochodzących stamtąd oparów, które mogą być szkodliwe.

W następnym kroku trzeba połączyć ług z tłuszczami, muszą mieć one jednak zbliżoną do siebie temperaturę, co spowolni proces zamydlania i da nam więcej czasu na dodanie i wymieszanie innych składników. Łączenie produktów zaczynamy od przelania ich w jedno naczynie i wolnego mieszania drewnianą miską, jednak to nie jest wystarczające i po chwili trzeba zacząć blendować na wolnych obrotach, stopniowo zwiększając prędkość. Masa zacznie powoli się zmieniać na bardziej kremową, aż w pewnym momencie uzyska gęstość podobną do budyniu i będzie można zrobić na niej ślad maślarski, wtedy masa będzie już gotowa, aby przelać ją do foremek.

Owinięte w folię i ręczniki foremki odstawiamy w ciepłe miejsce na 48 godzin, po których wyciągamy je z form, kroimy i odstawiamy na cztery do pięciu tygodni w przewiewne miejsce. W tym czasie ich pH powinno się zmienić i mieć wartość 7-10, trzeba to jednak sprawdzić, bo jeżeli pH ma złą wartość, to nie jest przeznaczone do użytku, ponieważ zagraża zdrowiu.

Pan Lotto