Przeprowadzka do domu seniora jest dla wielu rodzin i samych osób starszych ciężką życiową decyzją. Nie każdy ma jednak możliwość opiekowania się seniorem każdego dnia, a i zostawienie go samemu sobie nie jest najlepszą decyzją. Wybór domu seniora powinien być przemyślany nie tylko pod kątem samej zmiany otoczenia – przed podjęciem decyzji warto rozeznać się wśród dostępnych ośrodków prywatnych i publicznych i wybrać placówkę dopasowaną do potrzeb i stylu życia seniora. Wielu z nich pozostaje aktywnych pomimo podeszłego wieku dlatego ważne jest, by placówka spełniała ich oczekiwania. Jak ułatwić seniorowi przeprowadzkę?
Jak zaplanować i przygotować przeprowadzkę do domu seniora?
Planując przeprowadzkę do domu seniora trzeba odpowiednio się do niej nastawić, pamiętając że wybór odpowiedniej placówki wpłynie na komfort życia i codzienności seniora. Domów opieki nie należy traktować jako miejsca dla seniorów, którymi nie ma się kto zająć – to miejsce, w którym mogą liczyć na fachową pomoc medyczną, ale i rozrywki, towarzystwo rówieśników i dobrze, aktywnie spędzony czas. Znając zalety i sposób działania danej placówki oraz możliwości i potrzeby seniora można dobrze dopasować proces przygotowania go do przeprowadzki – oferując zrozumienie, wsparcie i pomoc na każdym etapie planowania i przygotowania można liczyć na spokojną adaptację do nowego miejsca. Dobrym pomysłem dla seniora, który jest jeszcze ruchliwy i chce mieć wpływ na wybór miejsca będzie odwiedzenie placówek osobiście i zapoznanie się z obiektem, zadawanie pytań personelowi czy poznanie niektórych pensjonariuszy. To o wiele łatwiejsze, niż odstawienie seniora w zupełnie obce mu miejsce.
Przygotowania do przeprowadzki warto zacząć od zebrania wymaganych dokumentów, w tym dokumentacji medycznej, pełnomocnictw czy deklaracji zgłoszeniowych. Warto przygotować też rozpiskę leków, które senior przyjmuje i w jakich godzinach należy je podawać. Dobrze jest wiedzieć jak wygląda kwestia dysponowania pieniędzmi, czy senior potrzebuje dodatkowej gotówki na swoje potrzeby, czy będzie mógł ją przechowywać w pokoju itp. To pozornie niewielkie, ale bardzo znaczące pytania, na które warto znać odpowiedź od początku. Personel domu opieki powinien poznać przyzwyczajenia i zainteresowania seniora, by już od początku zapewnić mu najlepsze warunki życia.
Jak pakować seniora na przeprowadzkę?
Domy opieki podają często rodzinom listę rzeczy niezbędnych do spakowania, takich jak odzież i obuwie, podstawowe artykuły higieniczne, akcesoria do pokoju czy rzeczy osobiste. Wiele domów opieki dopuszcza możliwość zabrania ze sobą pamiątek, ulubionych przedmiotów czy książek bez większego problemu, co zdecydowanie wpłynie na szybkość adaptacji i ogólnie lepsze samopoczucie seniora w nowym miejscu. Senior powinien mieć szansę otaczania się swoimi przedmiotami, a w niektórych placówkach nawet meblami, tak by poczuć się w domu opieki w pełni komfortowo. Nawet proces urządzania pokoju w ośrodku może być dobrym startem nowego etapu.
Pamiętajmy o seniorach, którzy z przyczyn losowych czy na własną prośbę przeprowadzili się do domu opieki i mieszkają z daleka od swojej rodziny. Regularne telefonowanie, odwiedzanie seniora i utrzymywanie stałego kontaktu zapewnią osobie starszej poczucie, że rodzina w dalszym ciągu interesuje się jej losem i chce dla niej jak najlepiej. Domy seniora to doskonały sposób na to, by seniorzy mogli pozostawać pod najlepszą opieką i wśród rówieśników, jednocześnie czerpiąc z życia więcej niż gdyby przebywali sami w domu.