Psycholog dziecięcy – jak wygląda terapia?

psycholog dziecięcy

Zdarzają się sytuacje, w których rodzice decydują się na wizytę ze swoim dzieckiem u psychologa. Nie jest to jednak niczym złym – konsultacja z psychologiem dziecięcym nie jest równoznaczna z tym, że dziecko ma poważne problemy. Wiele osób bardzo pochopnie ocenia sytuacje i stygmatyzuje dzieci, które uczęszczają na terapię.

Zazwyczaj rodzice posyłają swoje dzieci do psychologa, gdy sprawia ono problemy wychowawcze. Terapia często niezbędna jest, gdy dziecko jest zamknięte w sobie, ma trudności w relacjach z rówieśnikami i problemy z nauką. Wizyta u psychologa dziecięcego jest też wskazana, podczas rozwodu rodziców lub w innych trudnych sytuacjach życiowych i w trakcie dużych zmian. 

Na czym polega psychoterapia dzieci?

Psychoterapia dzieci polega na holistycznym spojrzeniu na dziecko – psycholog ocenia jego funkcjonowanie oraz oferuje profesjonalne wsparcie. Terapeuta pomaga dziecku i rodzicom w korekcie nieprawidłowości w rozwoju malucha i pracuje z podopiecznym, aby łatwiej radził sobie z trudnościami, które na co dzień napotyka. W terapii niezmiernie istotna jest indywidualna praca z dzieckiem, w której psycholog dziecięcy stosuje metody odpowiednio dobrane do jego wieku i etapu rozwoju. Współpraca z rodzicami polega zaś na psychoedukacji, w której poznają oni mechanizmy, które powodują u dziecka trudności i są z nimi uświadamiani. Warto, aby rodzice decydujący się posłać swoje dziecko na terapię, wybrali psychologa dziecięcego, który ma doświadczenie w prowadzeniu młodych osób i dopasuje metody pracy indywidualnie do potrzeb dziecka. 

Jak wybrać dobrego psychologa dziecięcego?

Psychologiem dziecięcym powinna być osoba, która posiada doświadczenie w prowadzeniu terapii młodych osób. Praca terapeuty powinna polegać na indywidualnym podejściu do dziecka i dopasowaniu metod pracy, które są odpowiednie do jego wieku. Psycholog dziecięcy powinien odznaczać się cierpliwością. Ponadto ważne, aby terapeuta był empatyczny i starał się rozumieć dziecko. Dzieci często stawiają opór i są zamknięte przed obcymi osobami, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie podejście do dziecka. Specjalista powinien każdego podopiecznego traktować inaczej i nie pracować według nabytych schematów. Nawiązanie swobodnej i otwartej relacji z dzieckiem to klucz do udanej współpracy. Dziecko powinno czuć się u psychologa bezpiecznie i swobodnie – te dwa aspekty są kluczem do sukcesu terapii i jej skuteczności. 

psycholog dziecięcy żoliborz

Psycholog dziecięcy Żoliborz pomoże w ocenie funkcjonowania dziecka, a następnie wspieraniu dziecka i jego rodziców w korekcie nieprawidłowości oraz w radzeniu sobie z trudnościami.

Jak przebiega wizyta u terapeuty?

Każde pierwsze spotkanie z psychologiem opiera się na zebraniu wywiadu. Rodzice szczegółowo powinni opisać problem z jakim dziecko się zmaga. Specjalista ma wówczas możliwość zapoznania się ze swoim przyszłym pacjentem i rozpoznać wstępnie wszelkie nieprawidłowości w jego rozwoju. Do pierwszej wizyty u psychologa dziecięcego rodzice nie muszą się specjalnie przygotowywać, ale ważne, by potrafili dokładnie opisać sytuację i wprowadzić terapeutę w problem. Bardzo ważna jest otwartość i brak krępacji, które pozwolą na przeprowadzenie swobodnego wywiadu, który jest niezbędny do rozpoczęcia terapii. Rodzice nie powinni niczego ukrywać, gdyż szczerość jest kluczem do udanej i skutecznej współpracy. Rolą terapeuty jest pomoc, dlatego tak ważna jest otwartość i brak tajemnic. Psycholog, podczas pierwszego spotkania, zadaje rodzicom podstawowe pytania na temat dziecka, dzięki czemu może dogłębnie poznać przyszłego pacjenta. Istotne jest, aby rodzice szczegółowo opisali dziecko i problemy, które są dla nich niepokojące. 

Kolejne spotkania zazwyczaj opierają się na pracy z samym dzieckiem. Terapeuta potrzebuje czasu, aby dokładnie poznać pacjenta i uzyskać od niego zaufanie. Psycholog dziecięcy dobiera metodę terapii indywidualnie do dziecka, jego wieku i etapu rozwoju. Sesje terapeutyczne dla dzieci prowadzone są zazwyczaj od 3 roku życia. Spotkania z terapeutami trwają 50 minut i odbywają się najczęściej raz w tygodniu. Ważne jednak, aby rodzice byli świadomi, że terapia jest długotrwałym procesem i niezwykle ważna jest jej systematyczność. 

Pan Lotto