Pułapki hazardu – sprawdź pierwsze objawy

Hazard rozumiany jest jako ryzykowne przedsięwzięcie. Sprowadza się przede wszystkim do ryzyka podejmowanego w trakcie gier, szczególnie gier losowych, takich jak gry liczbowe, bingo, gry w kości oraz różnego rodzaju loterie. Choć dla wielu ludzi hazard jest rozrywką, może on stanowić źródło nie tylko wielkich emocji, lecz także wielkich problemów. 

 

Objawy uzależnienia od hazardu

 

Hazard wiąże się z dużymi emocjami, które wpływają na stan psychiczny człowieka w sposób w dużej mierze zbliżony do leków pobudzających. Ekscytacja i napięcie odczuwane w trakcie gier oraz chęć podejmowania zakładów za wciąż rosnące stawki sprawiają, że od hazardu bardzo łatwo się uzależnić. Nałóg wiąże się z podejmowaniem ryzykownych działań mimo doświadczania ich negatywnych skutków, co jest spowodowane niezwykle silną potrzebą kontynuowania gry i obstawiania nowych zakładów. Do objawów, których występowanie świadczy o uzależnieniu od hazardu, zaliczają się: 

  • utrata innych zainteresowań i hobby na skutek całkowitego zaabsorbowania hazardem, 
  • zwiększanie ilości gier i zakładów w celu odzyskania utraconych wcześniej pieniędzy, 
  • zaniedbywanie swoich obowiązków zarówno zawodowych lub szkolnych, jak i domowych, 
  • ukrywanie utraconych kwot pieniędzy i długów przed najbliższymi, 
  • dokonywanie kradzieży w celu spłaty długów hazardowych, 
  • wahania nastrojów. 

Dodatkowymi objawami uzależnienia od hazardu mogą być również stany lękowe, zwiększona drażliwość, niekontrolowane napady gniewu, a także bóle głowi i brzucha i inne objawy fizyczne spowodowane przewlekłym stresem. 

 

Konsekwencje uzależnienia od hazardu 

 

Osoba uzależniona od hazardu w kolejnych fazach nałogu coraz silniej podporządkowuje swoje życie grze i wszystkiemu co z nią związane. Stale myśli o tym, skąd pozyskać fundusze na dalsze zakłady. Powoduje to konsekwencje zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Osoba uzależniona zapomina o obowiązkach domowych, ignoruje potrzeby swoich najbliższych i w efekcie niszczy osobiste relacje, prowadząc do rozstań, rozwodów i zerwania kontaktów z rodzicami, rodzeństwem oraz dziećmi. Na płaszczyźnie zawodowej powtarzające się zaniedbania prowadzą często do zwolnienia, co powoduje utratę źródła dochodów i przyspiesza proces kumulacji długów. W celu ich spłaty hazardziści często dopuszczają się czynów zabronionych, wstępując na drogę przestępstwa. Do konsekwencji uzależnienia od hazardu należą ponadto:

  • pojawienie się poczucia winy oraz wstydu, 
  • rozwinięcie się depresji oraz stanów lękowych, 
  • silne poczucie beznadziei,
  • dalsza ucieczka w nałogi, także alkoholizm oraz narkomanię, 
  • występowanie myśli samobójczych i podejmowanie prób odebrania sobie życia. 

 

Kiedy hazard stwarza zagrożenie? 

 

Hazard jest szczególnie niebezpieczny dla osób charakteryzujących się wysoką podatnością na uzależnienie od gier i zakładów. Są to przede wszystkim osoby o niskim poczuciu własnej wartości oraz te, które uzależniają swoją wartość od posiadanych środków finansowych. Ludzie myślący w ten sposób odczuwają silną potrzebę zaimponowania otoczeniu. Marzą, by poczuć się kimś innym, kimś wyjątkowym, i sądzą, że uczucie to zapewni im wysoka wygrana w grach hazardowych. Uzależnienie od gier i zakładów dotyczy przede wszystkim osób impulsywnych i łatwo popadających w nudę, które nieustannie potrzebują nowych, silnych doznań. Problemy z hazardem dotykają często także ludzi borykających się z innymi uzależnieniami, przede wszystkim uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. 

 

Proces leczenia uzależnienia od hazardu

 

Leczenie uzależnienia od hazardu przebiega stopniowo. Na cały proces składa się pięć etapów. W etapie pierwszym uzależniony wciąż zaprzecza, że ma problem. Na etapie drugim stopniowo zaczyna sobie zdawać sprawę z własnego nałogu. Trzeci etap leczenia uzależnienia od hazardu obejmuje aktywne działania mające na celu rozwiązanie posiadanego problemu. W trakcie etapu czwartego chory utrwala dobre nawyki, które pozwalają na całkowitą rezygnację z hazardu, z kolei na etapie piątym, najważniejszym, dokonuje oceny strat i zaczyna dostrzegać to, jak nałóg wpłynął na życie jego i jego najbliższych. 

 

Profesjonalny ośrodek leczenia uzależnień 

 

Leczenie uzależnienia od hazardu przeprowadzane jest przez Ośrodek Leczenia Uzależnień FreeDom, który oferuje zarówno indywidualną, jak i grupową terapię nałogu. Dzięki pomocy udzielonej przez wyspecjalizowanych psychoterapeutów, osoby uzależnione zaczynają rozpoznawać mechanizmy rządzące ich nałogiem. Uczą się ponadto sposobów na zmianę swojego postępowania. 

Redaktor MK