Rowery trekkingowe z założenia nadają się zarówno do codziennego poruszania się po mieście, jak i dłuższych wypraw po nieubitych ścieżkach. Niestety, w rzeczywistości często jedne celują bardziej w jazdę miejską, drugie w wyprawową. Diamant Ubari to jednak propozycja, która zdaje się dość dobrze łączyć wszystkie najważniejsze cechy rowerów trekkingowych i jak większość modeli sygnowanych nazwą legendarnej niemieckiej marki może pochwalić się naprawdę wysoką jakością i doskonałą estetyką. Jak zachowuje się na trasie i jak wypada na tle konkurencyjnych modeli?
Wysoka jakość w przystępnej cenie
Pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy przy okazji Diamant Ubari jest jego półka cenowa. Pozycjonując się w grupie rowerów trekkingowych od 2 do 3 tysięcy złotych, model niemieckiego producenta z pewnością wyróżnia się niebywałą dbałością o szczegóły i dopracowaną konstrukcją, która po prostu działa. Biorąc pod uwagę fakt, że Diamant jest od niedawna pod skrzydłami marki Trek, nie trudno domyślić się dlaczego w Ubari nie znajdziemy półśrodków. Podczas gdy konkurencja stawia na tanią ramę z drogimi komponentami, Diamant wybiera solidne rozwiązania w całym przekroju roweru.
Wszystkie komponenty zostały dopasowane tu tak, by rower nie sugerował powrotu do przeszłości, a odzwierciedlał najnowsze trendy kolarstwa. Jednocześnie jednak Diamant naciska na klasykę i nie udziwnia tam, gdzie to niekonieczne. W rezultacie dostajemy więc solidny rower począwszy od ramy, aż po detale wykończeniowe czy najważniejsze komponenty, wpakowując w rower z tej półki wszystko co najlepsze w zadanym progu cenowym.
Najważniejszy osprzęt Diamant Ubari
Czy na rowerze trekkingowym średniej klasy da się rozpędzić? Oczywiście, że tak. W Diamant Ubari dostajemy 24 biegi obsługiwane przez tylną przerzutkę Shimano Deore, korbę Shimano M171 oraz porządne hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano M355. Nie ma tu więc elementów wyższej klasy, jak w przypadku niektórych rowerów konkurencyjnych, ale jednocześnie zastosowane komponenty gwarantują bezawaryjne działanie i współpracują ze sobą przez wiele lat. Czasem lepsze wcale nie oznacza sprawniejszego. Diamant stawia na równowagę i wiele testów pokazuje, że robi to naprawdę dobrze.
A co z komfortem jazdy? Przecież to o niego zabiegamy wybierając rower trekkingowy. Tu zaskoczenia nie ma – SR Suntour NEX to dziś jeden z najczęstszych wyborów w tego typu rowerach i Diamant Ubari nie odbiega tu od konkurencji. Dodatkowym atutem jest jednak szerokie, miękkie siodło z amortyzowaną sztycą i regulowany wspornik kierownicy, które sprawdzają się zarówno podczas jazdy po mieście, jak i przy dłuższych wypadach poza miasto. Do tego duże koła i wyprostowana pozycja na rowerze – doskonale opakowany rower trekkingowy gotowy.
Trekkingowe dodatki
Dlaczego rowery trekkingowe, a nie górskie czy miejskie zyskały miano rowerów uniwersalnych? Za popularność nie odpowiada wbrew pozorom ich wygoda czy konstrukcja, choć te też mają dużo do powiedzenia, ale przede wszystkim możliwość zamontowania szeregu akcesoriów dodatkowych ułatwiających jazdę po mieście i terenie. W Ubari mamy więc doskonałe oświetlenie LED-owe zasilane z prądnicy umieszczonej w przedniej piaście. Jest też oczywiście bagażnik ze stelażami do montowania sakw, niezwykle przydatnych podczas weekendowej wyprawy w teren albo na zakupy. Jak w większości modeli trekkingowych pojawiają się tu też błotniki oraz osłona napędu, dzięki którym do roweru nie można mieć wielu zastrzeżeń.
Diamant Ubari – lekkie rozwiązanie na co dzień
Czy modele ze średniej półki są dziś warte uwagi? W przypadku rowerów trekkingowych zdecydowanie tak, szczególnie gdy oferują tak dobre połączenie jakości i ceny jak właśnie Diamant Ubari – obecnie w sklepie PM Bike rower oferowany jest za 2634 złote. Nie ma tu technicznie złych rozwiązań, ale nie ma też kombinowania z tanią geometrią i podnoszeniem reszty do jak najwyższych standardów. Geometria? Wygodna zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn – rower dostępny jest w kilku rozmiarach, stając się jeszcze bardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Jeśli potrzebujesz roweru na co dzień i faktycznie zależy ci na komforcie jazdy po mieście bardziej niż sportowej rywalizacji w górach, Diamant Ubari wpisze się w twoje potrzeby z powodzeniem.