Rehabilitacja po wypadku samochodowym — ile trwa?

Niestety wypadki samochodowe mają miejsce bardzo często. Czasami są one spowodowane nieprzestrzeganiem przepisów drogowych, przemęczeniem, nieuwagą, a innym razem jest to po prostu zbieg niefortunnych zdarzeń.

Jednak bez względu na przyczynę zdarzenia drogowego może ono nieść za sobą różnego rodzaju skutki. Dobrze, jeśli straty ograniczają się wyłącznie do materialnych rzeczy, ale niestety czasami osoby biorące udział w zdarzeniu drogowym również na tym tracą, a dokładniej doznają różnego rodzaju uszczerbków na zdrowiu. Wypadek samochodowy to bardzo poważna sprawa i nie należy lekceważyć żadnych objawów zdrowotnych czy też psychicznych, jakie występują po nim.

Najczęstsze obrażenia po wypadku samochodowym

Podczas wypadku samochodowego ciało człowieka wystawione jest na działanie bardzo dużych przeciążeń oraz mechanicznych urazów. Z tego względu nawet na pozór lekkie zderzenia mogą okazać się opłakane w skutkach. Z tego względu tak ważne jest, aby w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów udać się jak najszybciej do lekarza w celu wykonania niezbędnych badań.

W zależności od tego, jaki był przebieg wypadku samochodowego, urazy mogą być bardzo różne. W tej kwestii można wyróżnić zderzenia czołowe, zderzenia boczne, wypadki, których skutkiem było dachowanie samochodu, czy też uderzenia z tyłu. Każda z tych sytuacji może stwarzać ryzyko innych urazów, ponieważ siły działające podczas zderzania są w każdym z nich skierowanie w innym kierunku i mają odmienną charakterystykę. Do najpopularniejszych urazów, jakich doznają osoby biorące udział w wypadkach samochodowych, można z pewnością zaliczyć:

  • otarcia, przecięcia, stłuczenia,
  • poprzeczne złamanie mostka,
  • uraz głowy, twarzoczaszki,
  • wstrząśnienie mózgu,
  • uraz kręgosłupa szyjnego,
  • złamanie żeber i przebicie płuc,
  • stłuczenie klatki piersiowej,
  • złamania kończyn i urazy stawów,
  • uszkodzenie narządów wewnętrznych,
  • zespół stresu pourazowego.

Obrażania odniesione w wyniku wypadku na pewno będą większe, jeśli prędkość samochodów była większa, pasażerowie nie będą mieli zapiętych pasów, samochód nie będzie posiadał poduszek powietrznych lub też będzie to starszy pojazd, który nie jest wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa i nie ma dużej strefy zgniotu.

Rehabilitacja po wypadku samochodowym

Rehabilitacja po wypadku samochodowym bardzo często jest niezbędna. Oczywiście konieczność jej przeprowadzenia zależna jest od tego czy obrażenia u danej osoby są poważne. Jeśli tak jest, to rehabilitacja jest niezbędna i trwa ona często dość długo w zależności od rodzaju i rozległości urazu oraz jego stopnia zaawansowania. W jednym przypadku może ona trwać kilka tygodni lub miesięcy, a przy poważnych urazach np. kręgosłupa lub mózgu jej stosowanie może być konieczne go końca życia. W sytuacji, gdy rehabilitacji wymaga osoba uczestnicząca w wypadku samochodowym, proces ten powinien być kompleksowy. Z pewnością konieczna będzie rehabilitacja ortopedyczna, czasami neurologiczna czy nawet rehabilitacja po uszkodzeniu rdzenia kręgowego lub mózgu. Oczywiście kluczowej jest tutaj wcześniejsze skuteczne wyleczenie wszelkich obrażeń, ponieważ w wielu przypadkach nie można rozpocząć rehabilitacji, zanim dany uraz nie zostanie wyleczony. Oprócz samych ćwiczeń ruchowych do rehabilitacji po wypadku można zaliczyć również elektroterapię, magnetoterapię, biostymulację laserową, hydroterapię, termoterapię i wiele innych zabiegów wspomagających regenerację organizmu. Wszelkie te zabiegi mają na celu w sposób stopniowy i kontrolowany przywrócić pełną ruchomość i funkcjonalność mięśni, stawów, kości i innych elementów ciała.

Kiedy rozpocząć rehabilitację

Z rehabilitacją po wypadku samochodowym niego nie wolno zwlekać i wszelkie kroki należy konsultować zawsze z lekarzem. Oczywiście przed przystąpieniem do rehabilitacji musimy wyleczyć część urazów do takiego stopnia, aby móc zacząć rehabilitację. Zabiegów tego typu nie powinniśmy się podejmować samodzielnie i na własną rękę decydować, kiedy z nich skorzystać. Wszelkie decyzje powinny być poparte profesjonalną diagnozą i decyzją lekarza prowadzącego. Jest to bardzo ważne, ponieważ zbyt wczesne lub zbyt późne rozpoczęcie rehabilitacji może skutkować pogłębieniem urazu, lub uniemożliwić nam jego całkowite wyleczenie. Z tego względu lekarz rehabilitacji w Gdańsku powinien być wybrany odpowiednio, aby cały proces powrotu do pełnej sprawności fizycznej przebiegał sprawnie i skutecznie.

 

 

Redaktor MK