Rodzaje ekranów dotykowych wykorzystywanych w smartfonach

smartfon w ręce

Dostępnych jest wiele różnych typów ekranów dotykowych wykorzystywanych w smartfonach. Różnią się one od siebie dlatego bardzo ważne jest poznanie ich wad i zalet przed zakupem telefonu.

TFT LCD

TFT oznacza technologię Thin Film Transistor. Ten typ wyświetlaczy często wykorzystywany jest w telefonach komórkowych. Oferują lepszą jakość obrazu i wyższą rozdzielczość w porównaniu do wyświetlaczy LDC poprzedniej generacji. Niestety nie są wolne od wad. Mają wąskie kąty widzenia, a obraz jest słabo widoczny w bezpośrednim świetle lub świetle słonecznym. Jeżeli są duże zużywają dużo energii i nie są przyjazne dla baterii. Są jednak stosunkowo tanie w produkcji, więc możemy je znaleźć w telefonach z niższej półki.

IPS-LCD

IPS oznacza In-Place Switching. W porównaniu do ekranów TFT LCD mają one szerszy kąt widzenia i potrzebują mniej energii, co zwiększa żywotność naszej baterii. Są zdecydowanie droższe w produkcji, więc podnoszą koszt telefonu. Wyświetlacze IPS LCD są używane w Apple iPhone 4 i noszą nazwę Retina Display ze względu na doskonałą jakość obrazu.

Rezystywny ekran dotykowy LCD

Ekrany dotykowe LCD wykorzystują dwie technologie: rezystancyjną i pojemnościową. Te pierwsze mają dwie warstwy przewodzącego materiału z małą przerwą pomiędzy nimi. Kiedy ekran oporowy zostanie dotknięty, warstwy się stykają. Informacja taka trafia do urządzenia i powoduje jego reakcję. Ten rodzaj ekranów nie jest tak wrażliwy jak ekrany pojemnościowe. Są też mniej precyzyjne. Obecnie to starsza technologia, wykorzystywana raczej w słabszych telefonach.

Pojemnościowy wyświetlacz LCD

Te ekrany zbudowane są z warstwy szkła pokrytej przewodnikiem, np. tlenkiem cyny indowej. Kiedy wyświetlacz zetknie się z ludzkim ciałem powstaje zmiana w polu elektrostatycznym, która jest rozpoznawana przez procesor i wywołuje działanie. To nowsza technologia, znacznie bardziej czuła i wygodna w użytkowaniu.

smartfon w dłoni

OLED

OLED oznacza Organic Light Emitting Diode i jest technologią wykorzystywaną w produkcji wyświetlaczy telefonów komórkowych i monitorów. W technologii OLED warstwa materiału organicznego (na bazie węgla) jest umieszczona pomiędzy dwoma przewodzącymi arkuszami (anodą i katodą), które z kolei są umieszczone pomiędzy szklaną płytą górną (uszczelką) i szklaną płytą dolną (podłożem). Kiedy pojawia się impuls elektryczny jest wyłapywany przez dwa przewodzące arkusze i powstaje światło elektroluminescencyjne wytwarzane bezpośrednio z materiału organicznego umieszczonego pomiędzy nimi. Jasność i kolor światła mogą się różnić w zależności od impulsu elektrycznego. Diody OLED są znacznie lepsze w porównaniu do wyświetlaczy LCD ze względu na wyjątkowe odwzorowanie kolorów, szybki czas reakcji, szerszy kąt widzenia, wyższą jasność i wyjątkowo lekką konstrukcję. Szczególnym typem tych ekranów jest AMOLED. To ekologiczna dioda emitująca światło Active-Matrix. Wyświetlacze AMOLED to typ wyświetlaczy OLED dla telefonów komórkowych.

Super AMOLED

Wyświetlacze Super AMOLED to najbardziej zaawansowana wersja wyświetlaczy AMOLED opracowanych przez Samsunga. Jest to najcieńsza technologia wyświetlania na rynku. Są one nawet bardziej czułe niż AMOLED.

Ekran dotykowy Haptic / Tactile

Technologia Haptic jest wykorzystana przez Blackberry i Nokie do smartfonów z ekranem dotykowym skierowanych na rynek korporacyjny. Zapewnia ona dotykową informację zwrotną na temat działania dotykowego na ekranie, natychmiastowo i jednoznacznie potwierdzając tożsamość użytkownika. Stwierdzono, że poprawia ona wydajność i zadowolenie klientów podczas pisania na ekranie.

Gorilla Glass

Gorilla Glass to specjalna szklana tarcza ze szkła alka-glinokrzemianowego o wyjątkowej odporności na uszkodzenia, która pomaga chronić wyświetlacze przenośne przed zadrapaniami, kroplami i uderzeniami w codziennym użytkowaniu. Wiele firm, takich jak Motorola, Samsung i Nokia, używa teraz Gorilla Glass, aby ich ekrany były bardziej trwałe i niezawodne. Zawsze lepiej jest wybrać smartfon ze szkłem Gorilla Glass, które zapewnia dodatkową ochronę i spokój ducha.

Warto przy zakupie smartfona zwrócić uwagę na rodzaj ekranu dotykowego, w który został wyposażony. Jednak nawet o najlepszej jakości ekran trzeba odpowiednio zadbać, aby posłużył nam jak najdłużej, a kiedy już zdarzy nam się pęknięta szybka z powodzeniem zaradzą temu specjaliści z Nano-Serwis.

Pan Lotto