Kontenery modułowe to w ostatnich latach jedyne tak opłacalne rozwiązanie w tymczasowym budownictwie, cieszące się nieustannie rosnącą popularnością ze względu na swoją uniwersalność, mobilność i wielofunkcyjność.
Choć z pozoru wyglądają jak metalowe pudełka, w których można jedynie magazynować urządzenia i narzędzia, w rzeczywistości ich możliwości wykraczają znacznie dalej, co doskonale obrazuje ilość rodzajów kontenerów dostępnych dziś do kupna lub wynajmu. Do jakich celów można zastosować kontenery modułowe i dlaczego ich popularność jest dziś tak wyraźna?
Rodzaje kontenerów modułowych
Kontenery wywodzą się z transportu, podczas którego do ogromnych metalowych baraków ładowane były przewożone towary, które można było rozładować za pomocą zdjęcia z naczepy czy statku całego kontenera wraz z zawartością. Pomysł użytkowania ich na lądzie szybko przesiąknął do branży budowlanej, gdzie skutecznych i odpornych na warunki atmosferyczne metod przechowywania potrzebowano od zawsze.
Ogromne kontenery, do których można z powodzeniem wejść, a w środku zorganizować dobry system segregacji narzędzi i materiałów budowlanych są dziś standardowym widokiem na każdym placu budowy. Co ciekawe, niektóre z nich są na tyle użyteczne, że możliwe jest magazynowanie w nich nie tylko mniejszych narzędzi, ale i większych maszyn roboczych. Czy można wyobrazić sobie lepsze zabezpieczenie przed kradzieżą i zniszczeniem w panujących na budowie warunkach?
Każdy, kto jednak choć raz przechodził obok placu budowy wie, że zwykle stoi tam nie jeden, nie dwa, a cały szereg kontenerów ustawianych często także jeden na drugim, wyposażonych chociażby w okna czy nawet anteny telewizyjne. Dlaczego? Ponieważ kontenery można wykorzystywać także do zupełnie innych niż magazynowanie celów!
I tak mamy tu na przykład kontenery socjalne, pozwalające na zorganizowanie komfortowego noclegu z pełnym dostępem do bieżącej wody, toalety, aneksu kuchennego, prądu, internetu czy wspomnianej już telewizji. Kontenery takie są zwykle wyposażone w okna, a wiele z nich także w klimatyzację umożliwiającą chłodzenie pomieszczeń w trakcie lata i ogrzewanie ich zimą. Na rynku można też znaleźć kontenery sanitarne, dające dostęp do komfortowej łazienki i ubikacji.
Rozwiązania tego typu stosowane są nie tylko na budowach, ale coraz częściej także na różnego rodzaju festiwalach, czy w miejscowościach kurortowych – ustawienie kilku kontenerów z ubikacjami wewnątrz jest dużo bardziej komfortowe, niż zapewnianie pracownikom zwyczajnych kabin toi toi.
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o kontenerach biurowych, które swoim wyposażeniem przypominają zwykle kontenery magazynowe, jednak zostały wyposażone w niezbędne umeblowanie i dostęp do prądu. Z tego typu rozwiązań korzystają dziś developerzy, którzy właśnie w kontenerach przyjmują swoich klientów i załatwiają dokumentację związaną z budową, ale też różnego rodzaju firmy szukające ciekawej koncepcji przyciągnięcia klientów.
Nowoczesne kontenery wykorzystywane są dziś nawet jako sklepy czy showroomy dla marek odzieżowych, meblowych, kulturowych, a czasem także dla popularnych foodtracków!
Gdzie stosuje się kontenery modułowe
Już z samej specyfikacji rodzajów kontenerów wynika, że można je dziś zastosować właściwie wszędzie. Kontenery są bezpieczne, odporne na warunki atmosferyczne, odpowiednio wyposażone, mobilne, oraz przede wszystkim modułowe. Można je zatem łączyć w dowolne kompleksy i tworzyć prawdziwą wioskę pracowniczą na budowie, czy nawet mały motel w nadmorskiej miejscowości.
Choć zasłynęły stosowane właśnie przez deweloperów i firmy budowlane, dziś z powodzeniem zdobywają serca przedsiębiorców z różnych gałęzi przemysłu i handlu. Pojęcie concept store lub pop-up store, popularne przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii dziś coraz częściej pojawia się także w Polsce, a kontenery to właśnie sposób na umożliwienie otworzenia sklepu, galerii, czy wystawy w dowolnym miejscu kosztem znacznie niższym, niż w przypadku tradycyjnego wynajmu budynków lub pomieszczeń.
O kontenerach można powiedzieć jedno: są uniwersalną i stosunkowo tanią opcją, dzięki czemu udało im się wykroczyć poza spektrum zastosowania magazynowego. Dzisiejsze kontenery z daleka nie przypominają nawet tradycyjnej koncepcji kontenera! Z całym przodem przeszklonym, pozwalającym zajrzeć do środka z pewnością przyciągają uwagę. A te bardziej tradycyjne? Sprawdzają się lepiej niż kiedykolwiek.