Rowery górskie i ich typy

nowoczesny rower mtb

Warto wiedzieć, że większość kół rowerów górskich wynosi 26, 27,5 oraz 29 cali. Rowery górskie w dzisiejszych czasach stanowią dużą część wszystkich rowerów. Często w różnych sklepach możemy spotkać wiele odmian rowerów górskich. Ich różnorodność zapewnia każdemu z nas możliwość dokonania wyboru. Nie wszyscy bowiem przepadają za jeżdżeniem po stromych i wyboistych ścieżkach. Dlatego można wybrać rower ATB lub MTB, które posłużą nam do codziennej jazdy po mieście.

MTB – rower tego rodzaju jest przeznaczony do tras trudniejszych, niż te którymi jeździmy na co dzień. Rowerem MTB bez problemu pokonamy różne tory przeszkód, trudniejsze szlaki i ścieżki górskie czy trasy terenowe. Jest to rower idealny dla miłośników górskich przejażdżek. Rower MTB charakteryzuje się przede wszystkim większym ciężarem niż pozostałe typy rowerów.

ATB – ten typ roweru jest jednym z najbardziej popularnych. Można nim bowiem przemierzać wszelkiego rodzaju trasy. Rower ATB nadaje się bowiem do każdego typu tras. Konstrukcja roweru pozwala nam na podróżowanie w wygodnej pozycji siedzącej. Rower tego typu doskonały jest dla wszystkich osób, które jeżdżą dosłownie wszędzie. Rowery górskie ATB są tańsze od rowerów MTB.

rower górski xc

DH – rowery z tej grupy zostały stworzone z myślą o dyscyplinie rowerowej, która nazywa się Downhill i polega ona na jeździe w dół. Jest to ekstremalna forma kolarstwa. Dlatego też pojazd, jakim będziemy jeździć powinien mieć odpowiednią moc i amortyzatory. Rowery DH są więc tak stworzone, by możliwe było jeżdżenie po wyboistych, stromych i pokrytych kamieniami ścieżkach górskich. Waga rowerów DH oscyluje między 16 a 20 kg. Dodatkowo, ich geometria znacznie różni się od pozostałych typów rowerów.

FR – nazwa roweru pochodzi od dyscypliny sportowej, zwanej Freeride. Dyscyplina ta jest bardzo podobna do Downhillu. Rama tego roweru musi być bardzo wytrzymała. Dodatkowo, żeby móc bezpiecznie wykonywać daną dyscyplinę, musimy koniecznie zadbać o odpowiednia liczbę amortyzatorów oraz o moc skoku. Nie można również pominąć wyboru opon – muszą być one szerokie, by zapewnić bezpieczną i odpowiednia przyczepność.

XC – jest to rower, który świetnie nadaje się do dyscypliny zwanej Cross Country. Dyscyplina ta polega na ściganiu się zawodników na trasie, którą pokonują kilka razy. Rower tego typu powinny być przede wszystkim lekkie. Pozwoli to na osiągnięcie lepszej prędkości. Dodatkowo, rowery XC muszą mieć bardzo wytrzymałą ramę, która pozwoli na pokonanie całej trasy. Wpływ na wynik ma również szerokość kół oraz ich dopasowanie do podłoża. Tego typu rowery nie posiadają oświetlenia ani błotników, co jest uważane za zbędny ciężar.

Enduro – jest to nazwa dyscypliny, do której należy wybrać rower, który jest dla nas najwygodniejszy i najbardziej praktyczny. Należy bowiem pamiętać, że sama dyscyplina polega na pokonywaniu różnych tras o twardych nawierzchniach oraz terenowych. Rower musi być wytrzymały, opony odpowiednio dobrane do obu rodzajów nawierzchni. Enduro jest wymagającą i męczącą dla roweru dyscypliną. Jednak właściwy sprzęt pozwoli nam na pokonanie trasy bez większych problemów.

Trail – rower do tej dyscypliny jest w pewnym sensie połączeniem klasycznego BMX-a z rowerem górskim. Koła tego roweru są nadzwyczaj małe (20 lub 26 cali). Rower tego typu musi być odpowiednio wytrzymały, by umożliwić nam pokonanie wszelkich przeszkód.


Patronem artykułu jest PM Bike – oferujący rowery MTB – zachęcamy go przeglądania nowej, wiosennej oferty.

Pan Lotto