Samodzielne prowadzenie księgowości – korzyści i ryzyko

Program do wystawiania faktur

Samodzielne prowadzenie księgowości wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Jednak to nie jest czynność dla każdego. Aby rozpocząć niezależne prowadzenie ksiąg rachunkowych, należy się do tego dobrze przygotować, ponieważ nieznajomość prawa szkodzi. Z tego względu, zanim zaczniesz prowadzić swoją rachunkowość, dowiedz się, jak możesz to sobie ułatwić.

Jakie są zalety samodzielnego prowadzenia księgowości?

Korzyści wynikające z tego rozwiązania są istotne. Zalicza się do nich oszczędność pieniędzy przy jednoczesnej minimalizacji kosztów. Zatrudnienie doświadczonego księgowego wiąże się nie tylko z wypłatą wynagrodzenia, ale także opłacenia wszystkich składek związanych z dołączeniem nowej osoby do zespołu. Niekiedy współpraca z biurem rachunkowym generuje jeszcze większe wydatki niż w przypadku zatrudnienia odpowiedniego pracownika.

Kolejnym plusem jest bezpieczeństwo i poufność informacji. Kiedy przedsiębiorca sam decyduje się prowadzić swoje księgi rachunkowe, to tylko on wie, jakie obroty posiada jego firma, dzięki temu ma wyłączność na informację, ile zarabia. Oprócz tego właściciel firmy ma regularny dostęp do wszystkich dokumentów.

Program do wystawiania faktur

Obowiązki wynikające z prowadzenia księgowości na własną rękę

Mimo że przedsiębiorca nie musi posiadać żadnych szkoleń, to i tak powinien mieć podstawową wiedzę dotyczącą prowadzenia ksiąg rachunkowych. Ponadto, cały czas należy się doszkalać, ponieważ regulacje prawne stale się zmieniają. Kiedy właściciel firmy nie będzie miał aktualnej wiedzy, może zostać oskarżony o próbę oszustwa urzędu skarbowego i pociągnięty do odpowiedzialności prawnej. Ponadto, samodzielne prowadzenie księgowości wymaga sporo czasu, którego często przedsiębiorcy nie mają lub wolą go przeznaczyć na rozwój firmy.

Przestrzeganie terminów to jedna z najważniejszych kwestii, o jakich samodzielny księgowy musi pamiętać. Do 10 dnia każdego miesiąca przedsiębiorca musi zapłacić składkę ZUS. Później należy zachować dowód wpłaty oraz zaznaczyć ten fakt w programie księgowym. Po upływie miesiąca albo kwartału należy uiścić zaliczkę na podatek dochodowy. Można to zrobić w dowolnym momencie, lecz nie później niż 20 dnia następnego miesiąca, natomiast do 25 dnia należy zapłacić podatek VAT. Jeżeli opłata nie zostanie uiszczona, przedsiębiorca otrzyma karę finansową.

Samodzielne prowadzenie księgowości – czy warto się na to zdecydować?

Korzyści i ryzyko, jakie musi podjąć przedsiębiorca, często determinują, czy właściciel firmy decyduje się na prowadzenie ksiąg rachunkowych, czy nie. Jeśli jednak nadal nie jesteś przekonany do któregoś z rozwiązań, to warto sobie zadać 5 ważnych pytań:

  1. Czy mam czas na prowadzenie księgowości?
  2. Czy potrzebuję zaoszczędzić na prowadzeniu ksiąg rachunkowych?
  3. Czy chcę samodzielnie zadbać o finanse firmy?
  4. Czy chcę mieć świadomość dotyczącą podatków?
  5. Czy jestem dokładny, skrupulatny i terminowy?

Twierdzące odpowiedzi na powyższe pytania skłonią Cię do rozpoczęcia samodzielnego zajmowania się swoimi finansami. Jeśli jednak odzew jest negatywny, to warto zastanowić się, dlaczego tak jest, czy można coś zmienić. Jeżeli nie, to warto rozważyć współpracę
z księgowym.

Jak sobie ułatwić samodzielne prowadzenie księgowości?

Odpowiedni program do wystawiana faktur jest kluczem do skutecznego zajmowania się kwestiami finansowymi firmy. Z tego względu należy wybrać oprogramowanie, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Dobry system to taki, który jest funkcjonalny, prosty i szybki w obsłudze, maksymalnie oszczędzając czas. Warto postawić na taką opcję, która nie wymaga korzystania wyłącznie z jednego urządzenia elektronicznego. Dzięki temu nawet gdy komputer zostanie skradziony lub zniszczony, to nie spowoduje to poważnych problemów. Oprócz tego istnieją jeszcze inne wymagania dotyczące idealnego programu do wystawiania faktur, a poniżej znajduje się kilka z nich:

  • Zestawienie wszystkich danych finansowych w jednym miejscu,
  • Wygodne wystawianie i opłacanie faktur,
  • Mailowe przypomnienie o zbliżającym się terminie płatności,
  • Stały dostęp do dokumentów.

Jak można zauważyć, samodzielne prowadzenie księgowości nie jest trudnym zadaniem. Tę czynność można sobie ułatwić dzięki programowi do wystawiana faktur, który odpowiednio dostosowany do Twoich potrzeb, znacznie ułatwi cały proces. Ważne jest również, aby mieć podstawową wiedzę dotyczącą rachunkowości oraz kwestii prawnych, które są z tym związane i stale ją odświeżać.

Pan Lotto