Skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu polega na niezamierzonym i niekontrolowanym opróżnianiu pęcherza moczowego. Może być częściowe lub całkowite, jednak zawsze stanowi dla pacjenta trudny i wstydliwy temat. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są przyczyny tej dolegliwości oraz gdzie udać się po pomoc i jak wyleczyć nietrzymanie moczu.

Przyczyny nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu ma swoje źródło w nadmiernym lub zbyt słabym napięciu mięśni dna miednicy. W parze z tym schorzeniem często występują problemy z oddawaniem stolca, a u kobiet także dyspaurenia (ból odczuwany w czasie stosunku seksualnego) lub wulwodynia (uogólniony ból i nadwrażliwość na dotyk w obrębie krocza. Funkcjonowanie mięśni dna miednicy może zostać zaburzone poprzez:

  • Przebyte porody siłami natury;
  • Nadwagę oraz otyłość;
  • Cukrzycę;
  • Zaawansowany wiek;
  • Niektóre choroby neurologiczne jak choroba Parkinsona;
  • Występujące u pacjenta predyspozycje genetyczne.

Nie możemy mieć pewności co do źródła naszych dolegliwości, dopóki nie zostaną one zbadane przez specjalizującego się w danej dziedzinie lekarza. Osobom cierpiącym na nietrzymanie moczu zaleca się wizytę u ginekologa lub urologa. W gabinecie lekarskim dowiemy się o przyczynie naszych problemów i sposobach ich leczenia. Niewykluczone, że zostaniemy skierowani do fizjoterapeuty uroginekologicznego, którego rola zostanie wyjaśniona w ostatniej sekcji artykułu.

Samodzielna profilaktyka nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu może zostać w dużym stopniu załagodzony dzięki uważności i pracy samej pacjentki lub pacjenta. Osoba chcąca pozbyć się trudności z utrzymaniem odpowiedniego napięcia mięśni dna miednicy powinna zrezygnować ze zbyt intensywnych treningów siłowych oraz kardio. Unikać należy przede wszystkim skakanki i trampolin. Głęboko w szafie powinny zostać ukryte obcisłe ubrania, a zwłaszcza spodnie uciskające dolne okolice brzucha. Dobrym pomysłem będzie również rezygnacja z noszenia przez panie obcasów.

Pamiętaj także o stosowaniu prawidłowej techniki podnoszenia ciężkich przedmiotów. By unieść ciężar, najpierw należy przykucnąć, utrzymać proste plecy a ciężar przyciągnąć jak najbliżej klatki piersiowej.

Dla poprawy napięcia mięśni dnia miednicy niezwykle istotne są odpowiednie nawyki toaletowe. Oddając mocz, nie przyj, ale pozwól mu swobodnie spływać. Siedź w wyprostowanej pozycji, utrzymując kąt 90 stopni w stawie biodrowym oraz kolanowym. Podczas oddawania stolca pochyl się w przód i oprzyj łokciami na kolanach. Zdrowym nawykiem jest używania wtedy podnóżka toaletowego, który podniesie Twoje kolana powyżej poziomu stawów biodrowych. Rozluźnij się i unikaj przede wszystkim zbędnego parcia.

Wbrew temu, czego uczono nas w dzieciństwie, nie warto oddawać moczu na zapas, jak robimy to na przykład w czasie wycieczki samochodowej. Grozi to powstaniem tak zwanego pęcherza nadreaktywnego. Równie zgubne może być zbyt długie przytrzymywanie moczu. Zasadą, której należy się trzymać, jest chodzenie do toalety właśnie wtedy, gdy czujemy taką potrzebę.

Nie bez znaczenia pozostają prawidłowe kichanie i kaszel. Tak, również te czynności mogą być dużym obciążeniem dla mięśni dna miednicy. Podczas kichania i kaszlu, nie pochylaj się w przód, ale skieruj głowę w bok i zasłoń usta łokciem.

Nietrzymanie moczu – wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego

Fizjoterapeuta uroginekologiczny to medyk o nieprzeciętnej wiedzy i doświadczeniu w zakresie rehabilitacji i leczenia dysfunkcji dna miednicy. Taki specjalista przygotuje dla nas zestaw indywidualnych ćwiczeń pomagających odzyskać kontrolę nad napinaniem i rozluźnianiem mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie moczu. To ważne, by fizjoterapeuta znający Twój przypadek skonsultował ćwiczenia zanim zaczniesz je wykonywać. Samodzielne poszukiwanie rozwiązań w Internecie może przyczynić się do pogorszenia Twojego stanu.

Fizjoterapia uroginekologiczna stosowana jest również przy leczeniu dysfunkcji seksualnych i walce z bolesnością miesiączek u kobiet. W celu poprawy jakości życia powinny udać się na nią kobiety w ciąży, młode mamy wracające do pełni sił po porodzie oraz kobiety przechodzące menopauzę. Fizjoterapia uroginekologiczna to naturalny, bezpieczny sposób na poprawę zdrowia układu moczowego oraz odzyskanie radości z seksu.

Zastanawiasz się, gdzie przyjmuje godny zaufania fizjoterapeuta uroginekologiczny w Gdańsku? Specjalistów z tej dziedziny znajdziesz w centrum rehabilitacyjnym Spine oferującym swoim pacjentom najnowocześniejsze zdobycze fizjoterapii i diagnostyki ortopedycznej.

Redaktor MK