Skutki uboczne zbyt częstego korzystania z sauny

sauna

Sauna, niezależnie od swojego rodzaju, ma na świecie wielu zwolenników. Nie dzieje się tak bez powodu. Pomaga ona obniżyć poziom stresu, podnieść odporność, zmniejszyć ból mięśni i stawów, a na tym oczywiście nie kończy się długa lista jej zalet. Saunowanie ma jednak również swoją ciemną stronę. Jakie mogą być skutki uboczne korzystania z sauny? Jak zmniejszyć ryzyko ich powstawania? Co robić, gdy już się pojawiły?

Najczęstsze skutki uboczne związane z saunowaniem

Zmęczenie 

To prawda, że do sauny idziemy dla odprężenia ciała i psychiki. Prawdą jest też to, że wizyta w saunie jest znaczącym wysiłkiem dla organizmu. Nie powinno zatem dziwić uczucie zmęczenia po zakończeniu sesji, niemniej jednak czym innym jest uczucie miłego zmęczenia i relaksu jak po odprężającej kąpieli w domu, a czym innym uczucie jak po przerzuceniu tony węgla. 

Jak sobie z tym radzić? Otóż sauna jest wysiłkiem samym w sobie, dlatego też nie jest ona dobrym pomysłem, jeśli masz za sobą intensywny trening lub wyjątkowo ciężki dzień np. w pracy. Planując wizytę w saunie, nie podejmuj się już innych, bardziej wymagających fizycznie zadań danego dnia. Dzięki temu uczucie zmęczenia, pojawiające się po zakończeniu saunowania nie będzie większe, niż powinno. Nie będzie też tak dokuczliwe.

Ból głowy

Skąd bierze się ból głowy po zakończeniu pobytu w saunie? Możliwe jest wyjaśnienie, według którego po rozgrzaniu organizmu pojawia się zwiększony przepływ krwi, który ma swoje zalety m.in. w postaci lepszego rozprowadzania tlenu. Jednak jeśli trwa to zbyt długo, pojawia się ból głowy. Dlatego też tak ważne jest odpowiednie wychładzanie organizmu przez co najmniej 15 min pomiędzy kolejnymi wejściami do sauny

Jak zminimalizować wystąpienie negatywnych skutków saunowania?

Aby móc w pełni cieszyć się urokami ciepła terapeutycznego, bez późniejszego cierpienia, musisz koniecznie przestrzegać najważniejszych zasad związanych z sauną. Dlaczego to tak ważne?

Podczas pobytu w saunie dochodzi do rozgrzania naczyń krwionośnych. Podnosi się również ciśnienie krwi. Rozszerzają się pory skórne i organizm zaczyna się pocić, tracąc przy tym duże ilości wody i składników mineralnych. Z kolei wychładzanie organizmu pozwala na odwrócenie wszystkich procesów. 

Przepływ krwi zwalnia, ciśnienie zmniejsza się, pory skóry ulegają skurczeniu, co przekłada się na większą jędrność skóry. Również uzupełnienie płynów ma duże znaczenie, dlatego że pozwala ono m.in. uniknąć nadmiernego zagęszczenia krwi, co utrudnia jej przepływ i tym samym zmusza organizm do większego wysiłku. 

Jak radzić sobie ze skutkami ubocznymi saunowania?

Jeśli ból głowy lub uczucie zmęczenia zdążyły się już pojawić, warto zadbać o dodatkowe schłodzenie organizmu, przy czym najlepiej jeśli odbywa się ono stopniowo. Idąc pod natrysk, zacznij od stóp i stopniowo przesuwaj się w kierunku karku. Gdy zakończysz wychładzanie pod natryskiem, osusz lekko ciało i postaraj się przebywać przez pewien czas w wychłodzonym pomieszczeniu. Zakończ etap, jeśli czujesz wychłodzenie stóp. 

kobieta w saunie

O czym jeszcze warto pamiętać, wybierając się do sauny?

  • Nie używaj stroju kąpielowego. Jest on na ogół wykonany ze sztucznych materiałów, które ulegają stopieniu w wysokiej temperaturze, wywołując oparzenia i dodatkowo nieprzyjemny zapach.
  • Pamiętaj o prysznicu przed i po wyjściu z sauny. Oczyszczenie skóry z potu, brudu, resztek kosmetyków i innych zanieczyszczeń, odblokowuje pory i sprawia, że skóra dużo lepiej oddycha.
  • Utrzymuj ciało na jednym poziomie. Jeśli głowa jest wyżej od reszty ciała, ciepło rozejdzie się po organizmie w sposób nierównomierny, dlatego też postaraj się np. saunować na leżąco.

Bezpieczne saunowanie w dużej mierze zależy od Ciebie. Unikanie nieprzyjemnych skutków korzystania z ciepła terapeutycznego polega przede wszystkim na przestrzeganiu zaleceń związanych z saunowaniem i odpowiednią długością schładzania, odpoczynku po saunie, a także uzupełniania płynów. Jeśli wybierasz się do sauny po raz pierwszy i masz w związku z tym obawy lub zależy Ci na informacjach z pewnego źródła, skorzystaj przed wizytą z konsultacji lekarskiej.

Redaktor MK