Slajdy po mistrzowsku – Prezentacje Power Point

prezentacja

Są stosowane jako wsparcie rozmów biznesowych, wykładów uniwersyteckich oraz przedstawianie projektów. Prezentacje Power Point stanowią często główny element wystąpienia. Powinny przyciągać uwagę do mówcy, ciekawić oraz zachęcać do uważnego i aktywnego słuchania. Co zrobić, aby przykuć uwagę odbiorcy podczas prezentacji oraz czego unikać? Podpowiadamy.

Jak przykuć uwagę odbiorcy?

Skupienie uwagi odbiorców podczas każdego wystąpienia to podstawa udanej prezentacji. Niezależnie od sytuacji, każdorazowo, gdy mówimy chcemy, aby nas słuchano. Przygotowując prezentację w PowerPoincie można sprawić, że jakość naszego wystąpienia znacznie wzrośnie, a nawet zostanie zapamiętana na długo. Jak to zrobić?

  • wybierz ładny motyw

Wykonanie prezentacji w PowerPoincie musi być estetyczne. Warto dobrać motyw dopasowany do audytorium. Jeśli prezentacja jest dla dzieci, to zdecyduj się na kolorowe formy i różne wzory. Prezentacja biznesowa powinna być już jednak bardziej stonowana i minimalistyczna, ale wciąż dopasowana do widowni.

  • postaw na grafiki

Stajemy się społeczeństwem obrazkowym, dlatego już nie wystarczy tylko mówić. Wsparcie cyfrowe i graficzne, jakie oferuje program PowerPoint, to podstawa udanego wystąpienia. Prezentacje wykonane w PowerPoincie umożliwiają dodawanie nieograniczonej liczby zdjęć, wykresów, infografik itp., które doskonale odzwierciedlą nawet kilkuzdaniowe wypowiedzi, a także lepiej zapadną w pamięć.

  • zastosuj efekty specjalne

Każdy element zaskoczenia w prezentacji przyciąga uwagę. Wystarczy dodać przejścia między slajdami, dołożyć wyróżnienia pewnych fraz, a prezentacja zyska na jakości. Wszystko co się rusza przyciąga uwagę, dlatego nie bój się tego wykorzystać.

  • zaangażuj odbiorców

Możesz zamienić swoją prezentację nawet w krótką dyskusję na dany temat lub wykonać krótką ankietę. Wystarczy, że wyświetlisz kilka pytań na slajdach, np. sprawdzających wiedzę, a zaktywizujesz słuchaczy do myślenia. Dzięki temu lepiej zapamiętają twoje wystąpienie.

  • bądź pewny siebie

Prezentacje wykonane w PowerPoincie, choćby i te najlepsze, nie zaprezentują się same. Zawsze przećwicz wystąpienie w domu, np. przed lustrem. Przygotuj sobie wydrukowane slajdy tak, aby nie zapomnieć co będzie w następnym slajdzie i pewnie prowadzić wystąpienie.

presentation

Czego unikać w prezentacjach?

Jeśli chcesz, aby prezentacja w Powerpoincie była ciekawa, zalecamy:

  • nie przesadź z ilością tekstu

Największy błąd to zapełnienie slajdu tylko tekstem. Prezentacja wykonana w PowerPoincie powinna graficznie pokazywać to, o czym mówisz, a nie wyświetlać to na slajdach.

  • nie wybieraj kolorów i czcionek, które do siebie nie pasują

Jeśli chcesz, aby prezentacja była przyjemna dla oka, to unikaj zestawień kolorystycznych, które mogą źle wyglądać wyświetlone na ścianie lub być nieczytelne.

  • nie powtarzaj nudnych informacji

Prezentacje mają na celu pokazanie tematu w ciekawy i interesujący sposób. Znajdź ciekawostki, które popierają twoje tezy i koniecznie umieść je w swojej prezentacji, tak aby zaskoczyć i zaciekawić widownię.

 

Gdzie wykorzystuje się prezentacje?

Prezentacje wykonane w PowerPoincie to umiejętność, która przydaje się podczas publicznych wystąpień. Obraz rzucany na rzutnik lub na ścianę, który prezentuje nasze słowa i przykuwa uwagę do tematu, może stanowić doskonałe uzupełnienie wystąpienia. Prezentacje PowerPointa stosuje się w szkołach, na uczelniach, podczas szkoleń BHP oraz innych wydarzeń, gdzie trzeba zawalczyć o uwagę odbiorcy, który szybko się nudzi.

Pan Lotto