Sprzątanie po pożarze – co należy mieć na uwadze

sprzątanie po pożarach

Pożar to sytuacja nagła, wzbudzająca strach i mająca wpływ na życie wielu ludzi. Kiedy staje się faktem i do pracy przystępuje straż pożarna, można tylko czekać na zakończenie gaszenia pożaru, a następnie przystąpić do odpowiedniego sprzątania poszkodowanego miejsca. W tym artykule piszemy o tym, z czym wiąże się sprzątanie po pożarze i o czym warto pamiętać, co pomoże doprowadzić poszczególne elementy do porządku po tym niemiłym zdarzeniu.

Co robić po pożarze?

Służbami odpowiedzialnymi za ugaszenie pożaru i opanowanie całej sytuacji, kiedy obecny jest jeszcze ogień, jest oczywiście straż pożarna. Lecz tam, gdzie ich zakres obowiązków się kończy, zaczyna się szereg rzeczy do zrobienia przez firmy zajmujące się sprzątaniem po pożarach, a także przez osoby sprawujące opiekę nad danymi obszarami czy osoby poszkodowane. W istocie jest wówczas do wykonania dużo więcej pracy, niż można by się spodziewać, a oto, o czym warto pamiętać.

Po ugaszonym pożarze pozostaje naturalnie mnóstwo sadzy, którą trzeba zmyć ze wszystkich części budynku i najdrobniejszych pozostałości. Będzie więc trzeba umyć wszystko, bo przecież sadza dosięga każdego miejsca. Jeśli dany budynek jest w bardzo kiepskim stanie, prawdopodobnie dobrze będzie wynieść wszystkie przedmioty, aby ulokować je w bezpiecznym miejscu na czas czyszczenia budynku. Jednym z pierwszych etapów takiego generalnego sprzątania będzie na pewno zburzenie nadpalonych fragmentów i pogorzelisk, a także zlikwidowanie wszelkich uszkodzonych instalacji.

Niezbędne będzie również usunięcie dymu i sprawdzenie stanu pozostałości danych budynków. Konieczna będzie ocena stopnia zniszczeń i tego, czy dane miejsce może być w dalszym ciągu użytkowane, czy też powinno przejść gruntowny remont. Oczywiście jedną z najważniejszych rzeczy jest zdezynfekowanie wszelkich przewodów wentylacyjnych oraz oczyszczenie powietrza wokół miejsca pożaru, aby nie miało ono negatywnego wpływu na zdrowie ludzi przebywających w pobliżu.

straż pożarna

Sprzątanie po pożarze

Należy pamiętać, że prace w miejscu pozostałym po pożarze muszą być wykonywane z użyciem odpowiednich przyrządów, środków chemicznych i okryć takich jak rękawiczki i ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Najczęściej najlepiej jest zatrudnić do tego firmę specjalizującą się w sprzątaniu po pożarach, ponieważ ma ona w takich działaniach doświadczenie i pozostawi dane miejsce w możliwie najlepszym stanie. Specjalista potrafi ocenić dane zniszczenia i dopasować do nich odpowiednie działania oraz wskazać, co należy robić dalej.

Podczas pożaru wytwarzane są szkodliwe substancje, gdyż zachodzi wówczas szereg reakcji chemicznych. Szkodzą one zdrowiu i często mogą powodować ciężkie choroby, dlatego nie warto ryzykować podejmowania działań bez konsultacji z ekspertami od takich zniszczeń. Warto też pamiętać, że nie każdy pożar kończy się tak samo – ogień może się rozprzestrzeniać w różnych budynkach przez różną ilość czasu. Kiedy jest szybko zgaszony, nie pozostawia takiego chaosu jak duży pożar i wymaga innych działań, niż pożar większej części budynku.

W poszczególnych miejscach znajdują się też różnego rodzaju przedmioty, z którymi zachodzą pewne reakcje. W niektórych przypadkach pozostają w powietrzu bardziej szkodliwe substancje niż w innych. Kiedy trzeba sobie poradzić ze skutkami pożaru, mało kto zastanawia się nad tym, co zostało spalone i jakie mogą być tego konsekwencje. Dlatego warto skorzystać z darmowych oględzin oraz profesjonalnego czyszczenia, którego koszty można pokryć dzięki pieniądzom z ubezpieczenia, a następnie skupić się na kolejnych krokach, czyli odbudowie spalonych części i remoncie.


Artykuł powstał we współpracy z Vector – profesjonalną firmą sprzątającą po pożarach.

Pan Lotto