Alkohol jest środkiem uzależniającym psychicznie i fizycznie. Jeśli wierzyć statystykom, 9 na 100 mężczyzn i 4 na 100 kobiet na świecie jest uzależnionych od alkoholu.
Uzależnienie od regularne picie nadmiernych ilości alkoholu przez dłuższy czas, czyli proces bezpośrednio prowadzący do uzależnienia.
Choroba alkoholowa może wiązać się z problemami zdrowotnymi natury psychicznej i fizycznej oraz poważnie wpływać na relacje z rodziną i przyjaciółmi, a także pracę.
Samoocena
Uznanie, że jesteś uzależniony od alkoholu i znalezienie determinacji do zmiany oraz siły woli, aby to zrobić, jest ważne dla skutecznego leczenia. Rozpoznanie swojego uzależnienia od alkoholu i znalezienie determinacji do zmiany oraz siły woli, aby to zrobić, jest tak naprawdę najistotniejsze dla skutecznego leczenia.
Jednak w zdecydowanej większości, osobom uzależnionym, zarówno przed rodziną i przyjaciółmi, jak i przed samymi sobą, ciężko jest przyznać się do tego, że mają problem z alkoholem. Osoby te bardzo często łudzą się, że mają cały czas kontrolę nad swoim piciem lub niepiciem i że trzymają rękę na pulsie. To złudne wrażenie pozwala na trwanie w nałogu i utrudnia proces leczenia, którego pierwszym krokiem jest właśnie rozpoznanie problemu, a następnie wola do walki.
Leczenie uzależnienia od alkoholu
Leczenie uzależnienia jest zawsze dostosowane do potrzeb danej osoby i będzie zależało od tego, jakie ilości alkoholu pije oraz od innych czynników fizycznych i psychicznych.
Jeśli rozpoznajesz u siebie problem alkoholowy i zmagasz się z wątpliwościami, czy uzależnienie już Cię dotyczy czy jeszcze nie, pomocną osobą może być Twój lekarz pierwszego kontaktu, który może Ci pomóc ocenić stopień Twojego uzależnienia od alkoholu.
Jeśli u pacjenta występuje wysoki stopień uzależnienia od alkoholu, zwłaszcza jeśli istnieją dowody na fizyczne uszkodzenie narządów wewnętrznych (np. wątroby), lekarz prawdopodobnie zaleci ograniczenie spożycia alkoholu w celu całkowitego zaprzestania picia. Jest to tzw. abstynencja.
Detoks i ośrodki leczenia uzależnień
W razie zaawansowanej choroby alkoholowej, potrzebne jest często wsparcie ze strony pracowników służby zdrowia podczas odstawiania alkoholu. Dzieje się tak dlatego, że fizyczne objawy odstawienia związane z zaprzestaniem picia mogą nieść ze sobą ryzyko. Detoksykacja to planowe odstawienie alkoholu i może wiązać się z przyjęciem krótkiego kursu leków, które pomogą zapobiec objawom odstawienia.
Leki z grupy benzodiazepin, takie jak diazepam lub chlorowodorek chlordiazepoksydu, są najczęściej stosowane podczas detoksykacji. Twój lekarz rodzinny może przepisać Ci te leki do przyjmowania w domu, lecz może być konieczne pozostanie w specjalistycznym ośrodku leczenia podczas całego procesu detoksykacji.
Jest wiele argumentów, które przemawiają za leczeniem w ośrodku wyspecjalizowanym w leczeniu uzależnień, m.in. utrata kontaktu z otoczeniem sprzyjającym trwaniu w nałogu, a także całkowite skupienie na wyjściu z nałogu pod kontrolą specjalistów. Za pobytem w ośrodku przemawiają statystyki: uzależnieni leczący się w ośrodkach rzadziej wracają do nałogu.
Czynnik psychologiczny
Ważną rolę w procesie terapii uzależnień pełni psychoterapia lub konsultacje psychologiczne.
Partner lub rodzina mogą również zostać zaproszeni do udziału w poradnictwie i terapii i mogą odgrywać tutaj istotną rolę. Ośrodki terapii uzależnień, oprócz leczenia farmakologicznego, oferują także tego typu wsparcie oparte na psychoterapii lub konsultacjach z psychologiem specjalistą od uzależnień.
Grupy wsparcia i wzajemnej pomocy
Chociaż pobyt w ośrodku i wspomaganie terapii odstawienia lekami to jedna z najskuteczniejszych metod walki z alkoholem, na dłuższą metę ważne jest jednak wsparcie innych osób zmagających się z podobnym problemem. Grupy wzajemnej pomocy mogą pomóc ci w procesie odstawiania alkoholu i mogą również zapobiec ponownemu popadnięciu w uzależnienie.
Jak uniknąć nawrotu choroby
Po skutecznym zaprzestaniu picia, często zdarza się, że zaczynasz pić ponownie (nawrót). Istnieje wiele sposobów, aby zaplanować i zminimalizować ryzyko wystąpienia takiej sytuacji. Ważne jest, aby pamiętać, że leczenie uzależnienia od alkoholu jest procesem ciągłym, w którym liczy się wola walki, konsekwencja i unikanie sposobności do spożywania alkoholu.
Detoks alkoholowy
Jest bardziej prawdopodobne, że uda Ci się przestać pić, jeśli uzyskasz pomoc i wsparcie od rodziny i przyjaciół, grup wsparcia oraz specjalistycznej przychodni dającej możliwość wzięcia udziału w leczeniu alkoholizmu we Wrocławiu, które obejmuje detoks, psychoterapię oraz implantację wszywki alkoholowej.