STOP alkohol – jak wyjść z alkoholizmu?

odwyk

Alkohol jest środkiem uzależniającym psychicznie i fizycznie. Jeśli wierzyć statystykom, 9 na 100 mężczyzn i 4 na 100 kobiet na świecie jest uzależnionych od alkoholu.

Uzależnienie od regularne picie nadmiernych ilości alkoholu przez dłuższy czas, czyli proces bezpośrednio prowadzący do uzależnienia.

Choroba alkoholowa może wiązać się z problemami zdrowotnymi natury psychicznej i fizycznej oraz poważnie wpływać na relacje z rodziną i przyjaciółmi, a także pracę.

Samoocena

Uznanie, że jesteś uzależniony od alkoholu i znalezienie determinacji do zmiany oraz siły woli, aby to zrobić, jest ważne dla skutecznego leczenia. Rozpoznanie swojego uzależnienia od alkoholu i znalezienie determinacji do zmiany oraz siły woli, aby to zrobić, jest tak naprawdę najistotniejsze dla skutecznego leczenia.

Jednak w zdecydowanej większości, osobom uzależnionym, zarówno przed rodziną i przyjaciółmi, jak i przed samymi sobą, ciężko jest przyznać się do tego, że mają problem z alkoholem. Osoby te bardzo często łudzą się, że mają cały czas kontrolę nad swoim piciem lub niepiciem i że trzymają rękę na pulsie. To złudne wrażenie pozwala na trwanie w nałogu i utrudnia proces leczenia, którego pierwszym krokiem jest właśnie rozpoznanie problemu, a następnie wola do walki.

Leczenie uzależnienia od alkoholu

Leczenie uzależnienia jest zawsze dostosowane do potrzeb danej osoby i będzie zależało od tego, jakie ilości alkoholu pije oraz od innych czynników fizycznych i psychicznych. 

Jeśli rozpoznajesz u siebie problem alkoholowy i zmagasz się z wątpliwościami, czy uzależnienie już Cię dotyczy czy jeszcze nie, pomocną osobą może być Twój lekarz pierwszego kontaktu, który może Ci pomóc ocenić stopień Twojego uzależnienia od alkoholu.

Jeśli u pacjenta występuje wysoki stopień uzależnienia od alkoholu, zwłaszcza jeśli istnieją dowody na fizyczne uszkodzenie narządów wewnętrznych (np. wątroby), lekarz prawdopodobnie zaleci ograniczenie spożycia alkoholu w celu całkowitego zaprzestania picia. Jest to tzw. abstynencja.

Detoks i ośrodki leczenia uzależnień

W razie zaawansowanej choroby alkoholowej, potrzebne jest często wsparcie ze strony pracowników służby zdrowia podczas odstawiania alkoholu. Dzieje się tak dlatego, że fizyczne objawy odstawienia związane z zaprzestaniem picia mogą nieść ze sobą ryzyko. Detoksykacja to planowe odstawienie alkoholu i może wiązać się z przyjęciem krótkiego kursu leków, które pomogą zapobiec objawom odstawienia.

Leki z grupy benzodiazepin, takie jak diazepam lub chlorowodorek chlordiazepoksydu, są najczęściej stosowane podczas detoksykacji. Twój lekarz rodzinny może przepisać Ci te leki do przyjmowania w domu, lecz może być konieczne pozostanie w specjalistycznym ośrodku leczenia podczas całego procesu detoksykacji.

Jest wiele argumentów, które przemawiają za leczeniem w ośrodku wyspecjalizowanym w leczeniu uzależnień, m.in. utrata kontaktu z otoczeniem sprzyjającym trwaniu w nałogu, a także całkowite skupienie na wyjściu z nałogu pod kontrolą specjalistów. Za pobytem w ośrodku przemawiają statystyki: uzależnieni leczący się w ośrodkach rzadziej wracają do nałogu.

Czynnik psychologiczny

Ważną rolę w procesie terapii uzależnień pełni psychoterapia lub konsultacje psychologiczne.

Partner lub rodzina mogą również zostać zaproszeni do udziału w poradnictwie i terapii i mogą odgrywać tutaj istotną rolę. Ośrodki terapii uzależnień, oprócz leczenia farmakologicznego, oferują także tego typu wsparcie oparte na psychoterapii lub konsultacjach z psychologiem specjalistą od uzależnień.

Grupy wsparcia i wzajemnej pomocy

Chociaż pobyt w ośrodku i wspomaganie terapii odstawienia lekami to jedna z najskuteczniejszych metod walki z alkoholem, na dłuższą metę ważne jest jednak wsparcie innych osób zmagających się z podobnym problemem. Grupy wzajemnej pomocy mogą pomóc ci w procesie odstawiania alkoholu i mogą również zapobiec ponownemu popadnięciu w uzależnienie.

alkoholizm

Jak uniknąć nawrotu choroby

Po skutecznym zaprzestaniu picia, często zdarza się, że zaczynasz pić ponownie (nawrót). Istnieje wiele sposobów, aby zaplanować i zminimalizować ryzyko wystąpienia takiej sytuacji. Ważne jest, aby pamiętać, że leczenie uzależnienia od alkoholu jest procesem ciągłym, w którym liczy się wola walki, konsekwencja i unikanie sposobności do spożywania alkoholu.

Detoks alkoholowy

Jest bardziej prawdopodobne, że uda Ci się przestać pić, jeśli uzyskasz pomoc i wsparcie od rodziny i przyjaciół, grup wsparcia oraz specjalistycznej przychodni dającej możliwość wzięcia udziału w leczeniu alkoholizmu we Wrocławiu, które obejmuje detoks, psychoterapię oraz implantację wszywki alkoholowej.

Redaktor MK