Wybór odpowiedniej taśmy przenośnikowej może być krytyczną decyzją dla firmy, która będzie ją wykorzystywać. Niestety często nie przywiązuje się do tego odpowiedniej wagi. Jednak rodzaj materiału, z którego jest ona wykonana, ma kluczowe znaczenie. Niewłaściwa taśma przenośnikowa może znacząco wpłynąć na przestoje i bezpieczeństwo.
Przenośniki to urządzenia mechaniczne wykonane ze stalowej kształtki, służące do przenoszenia przedmiotów lub paczek przy minimalnym wysiłku. Składają się z ram, które podpierają rolki, na których znajduje się taśma przenośnikowa. Istnieje wiele powodów, dla których taśmy przenośnikowe są tak szeroko wykorzystywane, ale najważniejsza jest ich wszechstronność. Różne opcje, konfiguracje i specyfikacje taśm przenośnikowych pozwalają na dostosowywanie ich do potrzeb klientów.
Czym są taśmy przenośnikowe?
Jednym z podstawowych narzędzi w przemyśle przeładunkowym są przenośniki taśmowe najczęściej stosowane w transporcie materiałów sypkich, takich jak zboże, sól, węgiel, ruda czy piasek.
Systemy przenośników taśmowych składają się z dwóch lub więcej kół pasowych. Niekończąca się pętla nośnika – taśma przenośnikowa – obraca się wokół nich. Aby przesunąć taśmę i materiał, który się na niej znajduje, do przodu, jeden lub oba koła pasowe są odpowiednio zasilane. Napędzane koło pasowe nazywa się „kołem napędowym”, a koło bez napędu jest znane jako „koło pasowe luźne”. Przenośniki taśmowe mogą różnić się między sobą w zasadniczy sposób. Z jednej strony możemy znaleźć modele, które dedykowane są do przenoszenia skrzyń w obrębie obiektu. Z drugiej są te używane do transportu dużych ilości zasobów i materiałów rolniczych. W oparciu o proponowane zastosowanie, taśmy przenośnikowe są wytwarzane przy użyciu PVC lub gumy.
Taśma transportowa składa się z jednej lub więcej warstw materiału. Większość taśm do ogólnego transportu materiałów, składa się z dwóch warstw. Warstwa dolna zapewnia wytrzymałość i kształt liniowy, natomiast pokrywa to nazwa warstwy wierzchniej. Do wytworzenia spodu najczęściej stosuje się poliester, nylon i bawełnę, a do tworzenia pokrycia stosuje się różne mieszanki gumy lub tworzywa sztucznego.
Taśmy z regularnie rozmieszczonymi przegrodami to szczególne rozwiązanie. Służą do transportu materiałów sypkich na strome zbocza. Przenośniki taśmowe są również stosowane w samozaładowczych frachtowcach oraz w ciężarówkach z ruchomym dnem.
Taśmy przenośnikowe ogólnego zastosowania
Ta szeroka grupa taśm jest zazwyczaj wykonana z gumy, PCV, uretanu, neoprenu, nylonu, nitrylu, poliestru czy skóry. Właściwości taśmy przenośnikowej określają jej podstawowe zastosowania. Na przykład przemysł wydobywczy i młynarski wykorzystuje gumę do transportu materiałów sypkich, w tym surowej rudy i kruszyw. Sklepy spożywcze zwykle używają przenośników taśmowych z PVC, a lotniska mogą używać neoprenu, poliestru lub gumy do obsługi bagażu.
Materiały te mogą mieć różne powłoki, grubości i układy, aby zapewnić różnorodne właściwości manipulacyjne. Niektóre oferują również oceny bezpieczeństwa żywności, podczas gdy inne osiągają dobre wyniki w ekstremalnych temperaturach. Z myślą o trudnych warunkach pracy w wysokich temperaturach wykonuje się specjalne pasy transportowe z gumy odpornej na wysokie temperatury. Inne standardowe cechy pasa ogólnego zastosowania obejmują wysokie lub niskie poziomy tarcia oraz specyficzną strukturę do obsługi.
Szczególnym przykładem mogą być taśmy odporne na tłuszcz i olej, które zazwyczaj zmniejszają wytrzymałość taśm przenośnikowych. Możemy jednak zakupić takie, które wykonane są z odpornej na tłuszcze gumy, która idealnie sprawdza się w sortowniach śmieci, tartakach czy zakładach produkujących nawozy.