Taśmy przenośnikowe do zadań specjalnych

serwis taśm przenośnikowych

Wybór odpowiedniej taśmy przenośnikowej może być krytyczną decyzją dla firmy, która będzie ją wykorzystywać. Niestety często nie przywiązuje się do tego odpowiedniej wagi. Jednak rodzaj materiału, z którego jest ona wykonana, ma kluczowe znaczenie. Niewłaściwa taśma przenośnikowa może znacząco wpłynąć na przestoje i bezpieczeństwo.

Przenośniki to urządzenia mechaniczne wykonane ze stalowej kształtki, służące do przenoszenia przedmiotów lub paczek przy minimalnym wysiłku. Składają się z ram, które podpierają rolki, na których znajduje się taśma przenośnikowa. Istnieje wiele powodów, dla których taśmy przenośnikowe są tak szeroko wykorzystywane, ale najważniejsza jest ich wszechstronność. Różne opcje, konfiguracje i specyfikacje taśm przenośnikowych pozwalają na dostosowywanie ich do potrzeb klientów.

Czym są taśmy przenośnikowe?

Jednym z podstawowych narzędzi w przemyśle przeładunkowym są przenośniki taśmowe najczęściej stosowane w transporcie materiałów sypkich, takich jak zboże, sól, węgiel, ruda czy piasek.

Systemy przenośników taśmowych składają się z dwóch lub więcej kół pasowych. Niekończąca się pętla nośnika – taśma przenośnikowa – obraca się wokół nich. Aby przesunąć taśmę i materiał, który się na niej znajduje, do przodu, jeden lub oba koła pasowe są odpowiednio zasilane. Napędzane koło pasowe nazywa się „kołem napędowym”, a koło bez napędu jest znane jako „koło pasowe luźne”. Przenośniki taśmowe mogą różnić się między sobą w zasadniczy sposób. Z jednej strony możemy znaleźć modele, które dedykowane są do przenoszenia skrzyń w obrębie obiektu. Z drugiej są te używane do transportu dużych ilości zasobów i materiałów rolniczych. W oparciu o proponowane zastosowanie, taśmy przenośnikowe są wytwarzane przy użyciu PVC lub gumy.

Taśma transportowa składa się z jednej lub więcej warstw materiału. Większość taśm do ogólnego transportu materiałów, składa się z dwóch warstw. Warstwa dolna zapewnia wytrzymałość i kształt liniowy, natomiast pokrywa to nazwa warstwy wierzchniej. Do wytworzenia spodu najczęściej stosuje się poliester, nylon i bawełnę, a do tworzenia pokrycia stosuje się różne mieszanki gumy lub tworzywa sztucznego.

Taśmy z regularnie rozmieszczonymi przegrodami to szczególne rozwiązanie. Służą do transportu materiałów sypkich na strome zbocza. Przenośniki taśmowe są również stosowane w samozaładowczych frachtowcach oraz w ciężarówkach z ruchomym dnem.

Taśmy przenośnikowe ogólnego zastosowania

taśma przenośnikowaTa szeroka grupa taśm jest zazwyczaj wykonana z gumy, PCV, uretanu, neoprenu, nylonu, nitrylu, poliestru czy skóry. Właściwości taśmy przenośnikowej określają jej podstawowe zastosowania. Na przykład przemysł wydobywczy i młynarski wykorzystuje gumę do transportu materiałów sypkich, w tym surowej rudy i kruszyw. Sklepy spożywcze zwykle używają przenośników taśmowych z PVC, a lotniska mogą używać neoprenu, poliestru lub gumy do obsługi bagażu.

Materiały te mogą mieć różne powłoki, grubości i układy, aby zapewnić różnorodne właściwości manipulacyjne. Niektóre oferują również oceny bezpieczeństwa żywności, podczas gdy inne osiągają dobre wyniki w ekstremalnych temperaturach. Z myślą o trudnych warunkach pracy w wysokich temperaturach wykonuje się specjalne pasy transportowe z gumy odpornej na wysokie temperatury. Inne standardowe cechy pasa ogólnego zastosowania obejmują wysokie lub niskie poziomy tarcia oraz specyficzną strukturę do obsługi.

Szczególnym przykładem mogą być taśmy odporne na tłuszcz i olej, które zazwyczaj zmniejszają wytrzymałość taśm przenośnikowych. Możemy jednak zakupić takie, które wykonane są z odpornej na tłuszcze gumy, która idealnie sprawdza się w sortowniach śmieci, tartakach czy zakładach produkujących nawozy.

Pan Lotto