Sprzedaż auta trzeba zawsze zgłosić w wydziale komunikacji właściwego starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu. W zgodzie z prawem, sprzedający czyli były właściciel ma na to 30 dni. Sprzedający często o tym zapominają. Jednak warto o tym pamiętać to zrobić. Kupujący samochód może nie mieć zamiaru go rejestrować, tylko rozłożyć na części. A to jest w naszym kraju prawnie niedozwolone. Jeśli nabywca nie przerejestruje na swoją osobę pojazdu według Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców nadal będziemy figurować jako właściciel pojazdu. To może zakończyć się koniecznością zapłacenia kary za brak ubezpieczenia OC o wysokości nawet 3000 złotych.
Natomiast pojazd, który nie nadaje się do dalszej eksploatacji i nie chcemy go wyremontować, najlepiej będzie wyrejestrować. Jeśli zostanie zarejestrowany, to w zgodzie z prawem powinien mieć ubezpieczenie OC. Kary za jego brak są wysokie i można je otrzymać nawet wtedy, gdy samochód nie wyjeżdża na drogi.
Przyczyny wyrejestrowania według kodeksu drogowego
W zgodzie z artykułem 79.1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. prawo o ruchu drogowym auto podlega wyrejestrowaniu na podstawie wniosku jego właściciela w przypadkach takich jak:
– złomowanie w Stacji Demontażu Pojazdów
– kradzież pojazdu
– wywóz pojazdu poza granice kraju, jego sprzedaż i zarejestrowanie w innym państwie.
– w przypadku, gdy konieczna jest kasacja samochodu (wypadek / podpalenie)
– udokumentowanie długotrwałej i całkowitej utraty pojazdu.
Złomowanie
Auto czy inny pojazd skierowany do złomowania musi być w miarę w komplecie. Bazową sprawą jest masa, która nie może być mniejsza niż 90 procent wagi własnej spisanej w dowodzie rejestracyjnym. Ta ustawa związana jet tylko z samochodami osobowymi. Stacja Demontażu Pojazdów ma możliwość domagać się co do grosza kary za każdy z brakujących kilogramów.
Stacje Demontażu Pojazdów muszą mieć zgodę wojewody. Zanim odda się im auto, warto to zweryfikować. Korzystanie z usług nielegalnych złomowisk czy autoszrotów nie jest dobrym pomysłem. Tylko Stacje Demontażu Pojazdów – w zgodzie z prawem – mają możność dokonać kasacji, zezwalającej na wycofanie pojazdu z ruchu i unieważnić jego dowód rejestracyjny.
Zazwyczaj nielegalne złomowiska proponuję korzystniejszą zapłatę za stare auta, około 100 – 250 złotych więcej. Jednakże transakcja tego typu jest związana z ryzykiem problemów z fiskusem. Tego rodzaju firmy zwykle kupują auta na tak zwane słupy, czyli od osób bezdomnych czy persony z problemami psychicznymi.
Aby wyrejestrować pojazd, należy podać do urzędu papier świadczący o zezłomowaniu, unieważniony dowód rejestracyjny, a także kartę pojazdu (jeśli była wydana). Za wyrejestrowanie auta trzeba zapłacić w urzędzie 10 złotych.