Ocena stanu technicznego jest konieczna, choć nie zawsze wymagana przez prawo budowlane, w kilku określonych przypadkach, o których powiemy sobie szerzej za chwilę. Obok tego, kiedy należy wykonać analizę stanu technicznego, musimy też wiedzieć, komu należy ją zlecić, by była należycie wykonana, a przy tym była ważna. Wszystkie te informacje uzyskamy z poniższego tekstu.
Ocena stanu technicznego budynku – kiedy powinna być wykonana?
Wyobraźmy sobie sytuację, w której kupujemy dom. Sprzedający proponuje rozsądną cenę, pokazuje dom wzdłuż i wszerz, opowiada o nieruchomości w superlatywach, a gdy pytamy o rzeczoznawcę, sprzedający odpowiada krótko, że ten już był i wszystko jest w porządku. Decydujemy się na zakup domu. Nawet przez dłuższy czas wszystko jest w porządku. Jednak po jakimś czasie pojawiają się usterki. Nie wiemy, czy są one nowe, czy też były właściciel wiedział, że się za jakiś czas pojawią, lecz nie ujawnił tej wiedzy przed nami, byśmy się nie rozmyślili.
Wynajęcie własnego rzeczoznawcy chroni przed taką właśnie sytuacją. Kupowanie domu, nawet jeśli wydaje się, że wszystko jest w porządku, to nabywanie kota w worku. Konieczne jest dokładne sprawdzenie wszystkich aspektów związanych z nieruchomością, a jednym z tych aspektów jest właśnie obiektywnie wykonana ocena stanu technicznego budynku.
Inną sytuacją, dużo poważniejszą, jest ta, w której mieszkańcy kamienicy zgłaszają pojawiające się pęknięcia na ścianach i inne niepokojące objawy uszkodzenia konstrukcji budynku. Jeśli zarządca budynku w takiej sytuacji zaniedba takie informacje, może dojść do poważnej katastrofy, narażającej życie ludzi na niebezpieczeństwo.
Ekspertyza budowlana – kiedy jest obowiązkowa?
Warto opisać również przypadek, w którym nawet bez ekspertyzy widać, że budynek nie nadaje się do dalszego użytku. Czy można go tak po prostu zburzyć? Niekoniecznie. Konieczne jest dokładne określenie przebiegu prac rozbiórkowych i stwierdzenie, czy nie będzie potrzebna ewakuacja mieszkańców pobliskich budowli.
Prawo budowlane narzuca wykonanie ekspertyzy budowlanej, gdy chcemy dokonać w nim modernizacji, mającej istotny wpływ na konstrukcję budynku. Pozwala ona ocenić, czy wykonanie zaplanowanych prac nie narazi użytkowników nieruchomości na niebezpieczeństwo.
Kto może podjąć się oceny stanu technicznego budynku?
Wiele zależy od tego, czy zależy nam na opinii, czy na ekspertyzie. Opinia jest bardziej pobieżna, w dużej mierze zależy od doświadczenia fachowca i wcale nie musi być słuszna. Dlatego też, jeśli wystarczy nam opinia, możemy wynająć technika z uprawnieniami budowlanymi lub inżyniera, jednak już wykonanie ekspertyzy wymaga wynajęcia rzeczoznawcy budowlanego, dlatego, że jest to dużo dokładniejsza forma oceny stanu technicznego budynku, wymagająca licznych pomiarów i dużej znajomości branży.
Decydując się na rzeczoznawcę budowlanego, pamiętamy, że musi on mieć stosowne uprawnienia, i oprócz dyplomu ukończenia odpowiednich studiów, musi mieć za sobą co najmniej pięć lat praktyki zawodowej i otrzymać pozytywną opinię minimum dwóch rzeczoznawców.
Co jest lepszym wyjściem: ocena stanu technicznego, czy ekspertyza budowlana?
W większości przypadków lepiej postawić na ekspertyzę budowlaną, ze względu na jej większą dokładność. Miejmy na uwadze jednak to, że będzie ona droższa, niż ocena stanu technicznego. Dobry rzeczoznawca zacznie prace od wizji lokalnej, dzięki której będzie w stanie określić, czy rzeczywiście potrzebna jest ekspertyza, czy wystarczy jedynie opinia. Jeśli opinia okaże się wystarczająca, koszt usługi będzie znacznie niższy.