Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna – którą wybrać?

montaż wentylacji

Podstawowym elementem każdego domu jest wentylacja, od której zależy wymiana powietrza w budynku. Jest ona niezbędna, ponieważ dzięki niej usuwa się z pomieszczeń niepożądane zapachy, dwutlenek węgla, a także wilgoć, szczególnie chodzi tu o łazienki, kuchnie, toalety, a także pomieszczenia bez okien, czyli spiżarnie lub garderoby.

Odpowiednio zainstalowana wentylacja minimalizuje ryzyko pojawienia się w pomieszczeniach pleśni, zwiększenia poziomu wilgotności. Ma to ogromny wpływ na zachowanie zdrowia mieszkańców domu. Przykrą konsekwencją braku odpowiedniej wentylacji są bóle głowy, alergie, choroby dróg oddechowych. Warto także zauważyć, że ma to wpływ na stan budynku. Źle zainstalowana może przyczynić się do niszczenia ścian i pogorszenia się jego ogólnego stanu, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów przy wykonywaniu systemu wentylacji. Wyróżnia się różne rodzaje wentylacji, między innymi grawitacyjną i mechaniczną.

Wentylacja grawitacyjna

Wentylacja grawitacyjna, którą nazywa się również naturalną, wykorzystuje zjawisko powstawania ciągu powietrza w kanale wentylacyjnym, wynikającego z różnicy jego gęstości. Cieplejsze powietrze wewnątrz budynku w sposób naturalny płynie ku górze ze względu na mniejszą gęstość. Niezbędnym elementem wentylacji grawitacyjnej są kominy z kanałami wentylacyjnymi, które są wyprowadzone pod dach, ale również dopływ powietrza spoza budynku. Obecnie ze względu na idealną szczelność okien w pomieszczeniach z wentylacją grawitacyjną konieczne jest montowanie nawiewów, znajdujących się w ścianach lub oknach. Wentylacja grawitacyjna jest dominującym rozwiązaniem w większości domów jednorodzinnych.

wentylacjaDo jej zalet należy na pewno to, że nie wymaga instalowania żadnego zasilania, ponieważ procuje dzięki efektowi kominowemu, wytwarzanemu w przewodach wentylacyjnych, pracuje po cichu i jej realizacja jest stosunkowo tania, polegająca na zbudowaniu kanałów wentylacyjnych. Przepisy bezwzględnie zalecają jej wykonanie w pomieszczeniach, w których może dojść do ulatniania się gazu, czyli kuchniach i łazienkach. Koszty budowy kanałów są niezbyt duże, ponieważ nie muruje się ich dzisiaj z cegły. Do ich wykonania wykorzystuje się gotowe elementy, niezwykle lekkie.

Wadą wentylacji grawitacyjnej są zbyt krótkie kanały wentylacyjne, które nie spełniają swojej roli. Ich długość powinna wynosić od 3 do 4 metrów, co w domach jednorodzinnych z zamieszkałym poddaszem nie zawsze jest możliwe. Kolejną wadą jest właściwie jej brak w miesiącach letnich, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz często jest wyższa niż wewnątrz budynku. Natomiast zimą straty ciepła mogą być zbyt duże. Obecnie szacuje się, że straty ciepła z kanałów wentylacyjnych mogą sięgać nawet od 50 do 60%. Alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej może być montaż wentylacji mechanicznej.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna polega na sterowanym dostarczaniu świeżego powietrza oraz usuwaniu zanieczyszczonego oraz wilgoci. Wentylacja mechaniczna daje możliwość programowania zarówno sposobu jak i intensywności tej wymiany. Pozwala to utrzymać w pomieszczeniach czyste powietrze i odpowiednią temperaturę. W sezonie grzewczym stosowanie wentylacji mechanicznej pozwala ograniczyć koszty za energię z powodu możliwości odzyskiwania ciepła. Przy stosowaniu tego rodzaju wentylacji nie ma potrzeby otwierania okien, co chroni mieszkańców domu przed hałasami, dobiegającym spoza budynku. Unikamy w ten sposób szkodliwych dla zdrowia przeciągów oraz owadów w domu, co przy różnego rodzaju alergiach również na ich ugryzienia jest niezmiernie ważne.

Wadą wentylacji mechanicznej są duże koszty na początku inwestycji związane z zakupem całej instalacji. Jej działanie wiąże się z kosztami energii elektrycznej, a filtry wymagają wymiany przynajmniej raz na pół roku. Konieczne jest także czyszczenia kanałów.

Użytkowanie wentylacji mechanicznej, pomimo poniesionych kosztów, zwraca się po kilku latach, dlatego warto rozważyć zainstalowanie takiego rodzaju wentylacji.

 

Pan Lotto