Wieliczka – co warto wiedzieć

kopalnia soli w wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce jest jednym z najcenniejszych zabytków polskich, który został wciągnięty na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, a w roku 2017 została uznana za jeden z siedmiu cudów Polski. O jej wyjątkowości stanowi także fakt, iż jest jedynym obiektem o charakterze górniczym w skali całego świata, który jest czynny od czasów średniowiecznych po dziś dzień. Nic więc dziwnego, że corocznie przybywają tu ogromne rzesze turystów nie tylko z naszego kraju, ale też z całego świata.   Każda osoba, duża czy mała, znajdzie tu z pewnością coś dla siebie.

Miejsce to jest wyjątkowo sprzyjające turystom, ponieważ ma do zaoferowania mnóstwo atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Zwiedzający mogą wybrać trasę turystyczna, na której pod opieką przewodnika i pokonując 3 kilometrową drogę, poznają tajemniczą historię kopalni.   Trasa górnicza, to trasa, gdzie po otrzymaniu górniczego ekwipunku w postaci kasku, lampy i odpowiedniej odzieży, zwiedzający ma możliwość niezapomnianego spotkania z tradycjami górniczymi i spędzić czas bardzo aktywnie, np. wykonując tradycyjne, górnicze zajęcia. Szlak pielgrzymkowy pozwoli na poznanie pięknych kaplic z wyrzeźbionymi w soli rzeźbami (np. jedynym, podziemnym pomnikiem Jana Pawła II). Istnieje także możliwość wypoczynku w solankowych tężniach, gdzie inhalacje z wykorzystaniem naturalnego, solankowego aerozolu wspomagają leczenie przewlekłych, nawracających chorób i dolegliwości ze strony układu oddechowego, a wysoka na 22 metry wieża widokowa pozwala na obserwowanie panoramy czy poznania wielu kopalnianych tajemnic. Są także specjalne oferty przygotowane z myślą o dużych grupach dzieci ze szkół i innych grup. Dla spragnionych niespotykanych wrażeń wielką atrakcją będzie z pewnością możliwość przenocowania pod ziemią w specjalnie przygotowanym kompleksie noclegowym. Również firmy mogą zaplanować w kopalni organizacje imprez o charakterze np. integracyjnym czy rozrywkowym.

wieliczka

Decydując się na przygodę w kopalni soli w Wieliczce warto zapamiętać kilak istotnych porad:

Średni czas spędzony na szlaku wraz ze zwiedzaniem to ok. 3h.
Zwiedzanie może odbywać się wyłącznie pod czujnym okiem przewodnika.
Ciepła odzież i wygodne buty są niezbędne, bowiem temperatura w podziemiach kopalni waha się między 14o a 16o C.
Część tras jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale wskazana jest rezerwacja.
Dzieci do 4 roku życia mogą zwiedzać kopalnię za darmo.
Toalety na trasie znajdują się po odpowiednio 40 i 90 minutach od rozpoczęcia zwiedzania.
Na terenie Kopalni absolutnie nie wolno palić i korzystać z otwartego ognia.
Na szlaki nie można niestety wyruszyć ze zwierzętami.
Wskazane jest, by bagaże zostawić w przechowalni przy informacji turystycznej.
Fotografowanie lub nagrywanie filmów może się odbywać po uiszczeniu opłaty za zezwolenie

Pan Lotto