Inwestując w tworzenie nowego budynku — warto wybrać pomoc architekta, który poprowadzi nas przez wszystkie procesy związane ze stworzeniem budynku.
Dzięki temu uzyskamy efekt kompleksowego, w pełni profesjonalnie wykonanego budynku. Jednak jak wygląda współpraca z architektem? Jak ją zacząć i w jaki sposób powinna się ona rozwinąć?
Krok pierwszy — konsultacja i ustalenie projektu
Pierwszym krokiem w celu postawienia nowego budynku będzie odnalezienie właściwego architekta lub studia architektonicznego i przedstawienie swojego pomysłu. Architekt po otrzymaniu informacji — uda się na działkę w celu wykonania pomiarów, określenia kierunków świata i zwrócenia uwagi na otaczającą działkę architekturę.
Następnie architekt sporządzi dla nas 2-3 warianty projektu z funkcjonalnym układem pomieszczeń, a także propozycjami ułożenia mebli i oświetleniem. To moment, w którym będziemy mogli zadecydować, który z wariantów nam odpowiada. Następnie architekt przejdzie do tworzenia realistycznej wizualizacji wybranego wariantu, wraz z konkretnymi propozycjami materiałów wykończeniowych oraz wyposażenia wnętrz. Dzięki temu dopracujemy elementy, które nas interesują i będziemy mogli przejść do kolejnego kroku.
Krok drugi — rysunki techniczne
W kolejnym kroku studio architektoniczne sporządzi dla nas komplet technicznych rysunków dla wykonawców. Podczas takich konsultacji tworzone są w specjalnym programie wizualizacje kolejnych instalacji i takie ich zaprojektowanie, by było najekonomiczniejsze i najbardziej funkcjonalne. Podczas tworzenia rysunków technicznych dla wykonawców — architekt przygotuje również wyceny na materiały. Dzięki temu pozyskamy informację, ile projekt wniesie nas de facto. W kolejnym ruchu studio architektoniczne sporządzi materiały ofertowe, które są potrzebne w procesie obrotu nieruchomościami.
Krok trzeci — znalezienie podwykonawców
Dzięki podejmowaniu się przez studia architektoniczne koordynacji projektów budowlanych — możemy liczyć na pomoc w kwestii odszukiwania podwykonawców. Poszukiwanie na własną rękę betoniarni, a także hurtowni dostarczających materiały budowlane, szalunki i inne niezbędne do pracy narzędzia, jest trudne w szczególności dla osoby niezwiązanej z tą branżą.
Dlatego też warto jest skorzystać z pomocy doświadczonych architektów, którzy doskonale radzą sobie z koordynacją takich projektów budowlanych. Architekt rozplanuje i skoordynuje pracę kolejnych ekip budowlanych, tak by wchodziły do budynku z pracami jedna po drugiej i sprawnie wykończyły budynek.
Krok czwarty — pokonanie bieżących przeszkód
Może okazać się, że wybrany przez architekta materiał jest trudno dostępny lub proponowane przez niego rozwiązanie nie jest najlepsze, czego nie było widać w fazach projektowania. Wówczas możemy zgłosić się do architekta, by naniósł odpowiednie poprawki, które pozwolą zachować ciągłość zastosowanych w projekcie rozwiązań.
Dodatkowo architekci tworzą spis miejsc, w których dostępne są materiały i w dalszych etapach pracy są w stanie wspomóc klienta w pozyskaniu właściwych materiałów. Koordynacja w tym aspekcie jest niezwykle istotna, ponieważ to właśnie architekt posiada najszersze rozeznanie. W ciągłej współpracy z inwestorem jest w stanie doprowadzić do sukcesu, którego efekty będą widoczne w ostatnim etapie.
Krok piąty — odbiór budowy, gotowe pod klucz
Dzięki koordynacji projektu budowlanego przez architekta — możliwe jest wykonanie budynku w taki sposób, by był on w pełni zgodny z projektem. Bieżące konsultacje oraz elastyczność dają możliwość dostosowania projektu do rzeczywistości. Ostatnimi krokami podczas tworzenia budynku ze studiem architektonicznym — jest odbiór budynku przez architekta. Wówczas architekt przechodzi przez cały budynek, sprawdza instalacje oraz wykończenia i ocenia, na ile praca została wykonana. Na koniec doposaża budynek w elementy z projektu i finalnie budynek z projektu oddawany jest inwestorowi pod klucz.
Współpraca z architektem budowlanym to doskonały sposób na przygotowanie funkcjonalnego projektu, który zostanie w pełni zrealizowany, dzięki pomocy doświadczonej osoby. W pięciu krokach możemy od kupna działki przejść do budynku wykończonego pod klucz. Jednak najważniejsze podczas pracy z architektem są dialog i zrozumienie.
To właśnie dzięki tym dwóm aspektom — jesteśmy w stanie stworzyć budynek, który będzie spełniał swoją rolę, a jego realizacja przebiegnie pomyślnie. Podczas tworzenia budynku z architektem przejdziemy od konsultacji i ustalenia projektu przez sporządzenie rysunków technicznych, znalezienie podwykonawców, pokonanie bieżących przeszkód aż po odbiór budowy i wykończenie pod klucz.
Współpraca przebiega pomyślnie, jeśli wybierzemy prawdziwego fachowca. Warto więc skorzystać z usług profesjonalnego.