Wybielanie zębów domowymi sposobami – czy warto to robić?

zęby

Wiele osób marzy o pięknym i zdrowym uśmiechu. Niestety nie każdy może pochwalić się idealnie białym uśmiechem. Stan i wygląd zębów pogarszany jest przez używki takie jak czerwone wino, papierosy, kawa, a także czynniki genetyczne. Z wiekiem szkliwo także staje się cieńsze i bardziej żółte. Jakie są zatem sposoby na wybielenie zębów domowym sposobem?

Jak wybielić zęby domowymi sposobami?

Osoby, które pragną wybielić zęby domowym sposobem, powinny postawić na dwa dobrze znane środki. Jest to soda oczyszczona i woda utleniona. Bardzo dobre efekty przynosi przepłukiwanie wody rozcieńczoną wodą utlenioną lub roztworem sody oczyszczonej. Można również zdecydować się na zastosowanie past do zębów, które mają w swoim składzie sodę oczyszczoną. Takie preparaty bardzo dobrze radzą sobie z płytką nazębną i przebarwieniami, zarówno tymi powierzchniowymi, jak i zlokalizowanymi głębiej. Dzięki temu można liczyć na dodatkową ochronę przed próchnicą. 

Świetną metodą jest też połączenie oleju kokosowego z węglem leczniczym. Wystarczy wziąć nieco oleju kokosowego i rozpuścić w ustach, a później dokładnie wypłukać nim jamę ustną. Można też przygotować specjalną pastę z oleju i węgla. Kapsułki dostępne są w aptece. Dobre rezultaty przynosi stosowanie takiej pasty raz dziennie. Niezastąpionym rozwiązaniem jest też kurkuma. Wystarczy wymieszać ją z odrobiną wody i umyć zęby taką pastą. Kurkuma ma silne właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Jest to silny barwnik, dlatego trzeba uważać, aby nie pobrudzić umywalki. Jednak efekty są warte podjęcia takiego działania. 

Wybielanie zębów w domu może przynieść świetne efekty, ale nieodpowiednie podejście przyczyni się do tego, że będzie więcej krzywdy niż pożytku. Zatem warto udać się do stomatologa i skorzystać z profesjonalnej pomocy.

Jaki sposób wybielania zębów w gabinecie wybrać?

Bardzo popularnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o wybielanie zębów w gabinecie, jest metoda nakładkowa. Pierwszy etap tego zabiegu ma miejsce w gabinecie dentystycznym, a kolejne w zaciszu własnego domu. W celu osiągnięcia wymarzonych rezultatów pacjent nosi nakładki przez kilkanaście godzin na dobę przez okres od 7 do 14 dni. Efekt utrzymuje się nawet przez kilka lat. Do wzmocnienia rezultatu można skorzystać z nakładki raz na kilkanaście miesięcy, ale tylko na dwie do trzech nocy. 

Inną techniką jest naświetlanie. Ma ona także bardzo wielu zwolenników. Taka metoda pozwala na rozjaśnienie zębów nawet o 8 odcieni. Na zęby nakłada się specjalny żel tlenowy, a niebieskie światło lampy aktywuje cząsteczki tlenu. Zabieg trwa około 20 minut. 

Jakie zalety ma wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym?

Korzystanie z profesjonalnych metod przyniesie dużo lepsze efekty, niż domowe techniki wybielania. Bardzo często wystarczy tylko jedna wizyta, aby osiągnąć wymarzony rezultat. Wykonanie zabiegu w gabinecie zapewnia również świadomość, że znajdujemy się pod opieką profesjonalisty. Dzięki temu można rozwiać wszelkie nasze wątpliwości i obrać najlepszy kierunek działań. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że wybielane zębów domowymi sposobami przynosi wiele niepewności. Może też wiązać się z dużym rozczarowaniem. 

zęby

Dla kogo wskazany jest zabieg wybielania zębów?

O białych zębach marzy praktycznie każdy, ponieważ dzięki temu można zyskać większą pewność siebie. Jednakże jest to zabieg, który jest przede wszystkim wskazany dla osób, które zmagają się z przebarwieniami. Jest to świetna opcja dla osób, które dużo palą, piją czerwone wino, mocną herbatę i kawę oraz palą papierosy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma takiej metody wybielania zębów, która usunie problem silnej barwy szkliwa, co jest charakterystyczne dla martwych zębów. Wybielanie nie zmieni również koloru koron i licówek. Wybielanie zębów we Wrocławiu lub innym miejscu jest to jednak zabieg, na który warto się zdecydować. Dzięki temu można pozbyć się wielu kompleksów. 

Redaktor MK