Wybielanie zębów – jak przygotować się do zabiegu?

wybielanie zębów

Stomatologia estetyczna staje się coraz bardziej popularna, a zabieg wybielania zębów jest już standardową procedurą w gabinetach stomatologicznych.

Wiele osób, oprócz zabiegu w gabinecie dentystycznym, decyduje się na stosowanie różnego rodzaju środków wybielających, takich jak: pasty do zębów, proszki, gumy do żucia. 

Dlaczego zęby ulegają przebarwieniom?

Zęby ulegają przebarwieniu z różnych przyczyn. Na powierzchni szkliwa zęba, a także wewnątrz jego tkanek twardych gromadzą się barwniki z powodu różnych chorób, na przykład genetycznych, krwi, trzustki lub zaburzeń hormonalnych. Niektóre leki mogą dawać efekt w postaci nalotu na powierzchni zęba. Najczęstszym powodem są jednak nawyki żywieniowe. Do pojawienia się przebarwień przyczyniają się produkty takie jak: kawa, herbata, czerwone wino, różne soki oraz zioła. Palacze mogą mieć ogromny problem z barwą swoich zębów. Przyczyną tego zjawiska są często choroby zębów. Barwę zmieniają również wypełnienia z amalgamatu. Jest to także naturalne zjawisko, ponieważ wraz z wiekiem kolor zębów staje się nieco ciemniejszy. 

Co należy zrobić przed wybielaniem zębów?

Wybielanie zębów jest usługą, której wykonanie wymaga konsultacji dentystycznej. Uzębienie najpierw zostanie ocenione, a następnie zostanie podjęta decyzja o wykonaniu zabiegu, aby był w pełni bezpieczny. Wybielaniu nie podlegają zęby martwe, mostki, implanty, czy korony. Lekarz stomatolog oceni stan uzębienia i jeśli stwierdzi obecność próchnicy, to przed wybielaniem należy ją wyleczyć i pozbyć się wszystkich ubytków szkliwa, podobnie ze stanami zapalnymi w jamie ustnej. Po wyleczeniu uzębienia, oczyszczeniu z osadu i kamienia oraz przygotowaniu powierzchni można oczekiwać na zabieg wybielenia, najczęściej od tygodnia do dwóch. Kamień usuwa się wykonując skaling za pomocą ultradźwięków lub ręcznie. Natomiast piaskowanie likwiduje przebarwienia i osady, a lakierowanie wzmacnia szkliwo i zmniejsza jego wrażliwość. 

Metody wybielania zębów i jak się do nich przygotować?

wybielanie zębów w Warszawie

Zdecyduj się na wybielanie zębów w Gdańsku i ciesz się pięknym i białym uśmiechem.

Zęby można wybielić za pomocą trzech metod: nakładkowej, wybielanie lampą LED lub Beyond i wybielanie zębów licówkami. Nakładkowe wybielanie wymaga dłuższego czasu, trwa bowiem od dwu do czterech tygodni. Większa jego część dokonuje się w domu i wymaga od osoby poddanej procedurze systematyczności i zaangażowania. Zanim pacjent podda się temu zabiegowi, musi wyleczyć zęby z próchnicy i pozbyć się ubytków, za pomocą zabiegu skalingu usunąć kamień, a dzięki piaskowaniu osad, następnie przygotować uzębienie za pomocą lakierowania. Następnie stomatolog wykona wyciski zębów i zostaną stworzone nakładki do nich. Przed rozpoczęciem wybielania trzeba opracować sobie białą dietę i przestrzegać jej aż do zakończenia tego procesu. Dla utrzymania efektów należy rygorystycznie przestrzegać białej diety, aby nie zniweczyć wszystkich podjętych wcześniej działań. Polega ona na eliminacji wszelkich produktów, które mogą zabarwić szkliwo po zabiegu. Powinna się ona składać z produktów po prostu białych. Bezpośrednio po zabiegu należy powstrzymać się od picia jakichkolwiek płynów, jedzenia, żucia gumy oraz mycia zębów. Przez następne dwa dni trzeba unikać jedzenia produktów posiadających barwnik, a także picia słodkich napojów. Jest to absolutnie konieczny czas do zatrzymania efektów zabiegu. Niektórzy dentyści zalecają nawet przedłużenie tego okresu do dwóch tygodni.

Zabieg wybielania laserem lub lampą dokonuje się w ciągu jednej wizyty w gabinecie dentystycznym. Podobnie jak w przypadku metody nakładkowej należy wyleczyć zęby, usunąć kamień i osad oraz dokonać lakierowania. Tu również należy przestrzegać białej diety.

Kolejną metodą jest wybielanie zębów za pomocą licówek, czyli specjalnych nakładek na zęby, przyklejanych do nich na stałe. Przed zabiegiem należy dokonać pełnej diagnostyki ortodontycznej, wyleczyć zęby i dziąsła, wykonać zdjęcie rentgenowskie i dokonać wycisku zębów górnych i dolnych. Przed założeniem licówek na stałe wykonuje się tymczasowe, co pozwala ocenić ostateczny efekt tej metody. W trakcie samego zabiegu szlifuje się zęby w znieczuleniu miejscowym i osadza się na nich licówki. 

Efekty wybielania utrzymują się zazwyczaj do trzech lat po zabiegu, po tym czasie trzeba go powtórzyć.

Pan Lotto