Wybór ogrodzenia leśnego – poradnik

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrodzenia leśnego nie jest wbrew pozorom najprostszy. Choć siatka ma w teorii ochraniać nasz teren uprawy, pastwiska czy zagrody przed wtargnięciem na niej dzikiej zwierzyny, trudno spodziewać się by każdy wariant siatki był w stanie uchronić obszar przed każdym zwierzęciem. W rzeczywistości więc, znając swój obszar i żyjącą wokół niego faunę, ogrodzenie leśne wybieramy na podstawie zwierzyny, przed którą chcemy go uchronić pamiętając, że siatka nie powinna być dla zwierząt krzywdząca. Czym kierować się podczas wyboru?

Siatka zależna od rodzaju zwierzyny

Decydując się na zakup ogrodzenia leśnego do osłonięcia własnego terenu uprawnego przed dziką zwierzyną warto dokładnie przyjrzeć się temu jakie zwierzęta lubią odwiedzać je najczęściej. Informacje o tym jaka zwierzyna zamieszkuje okolicę można zyskać oczywiście na podstawie własnej obserwacji, jednak znacznie dokładniejszą bazą wiedzy będzie po prostu lokalne nadleśnictwo, które powinno jednocześnie udzielić nam informacji o tym, czy ogrodzenie nie będzie bezpośrednio przecinało ważnego szlaku wędrówek zwierząt.

Wybór ogrodzenia leśnego powinien być dobrze przemyślany. Wybierając siatkę z firmy takiej jak Ogrodzenia Leśne mamy pewność, że będzie w stanie spełniać swoją funkcję przez wiele lat.

Ogrodzenie wokół terenów uprawnych powinno chronić przed dostaniem się na nie konkretnej zwierzyny. Jeśli więc największym problemem okolicy są drobne zwierzęta takie jak zające, króliki, listy, czy sarny, siatka nie musi być wyższa niż 150-160 cm, bo te i tak nie będą w stanie przez nią przeskoczyć. Znacznie ważniejsze będą tu natomiast same parametry siatki, która ze względu na wielkość wspomnianych zwierząt powinna być odpowiednio zagęszczona co najmniej do połowy swojej wysokości. Dobrym przykładem siatki dla takiego zastosowania jest ta oznaczona jako 160/23/15, a więc siatka o 160 cm wysokości, z 23 drutami poziomymi i 15-centymetrowymi odstępami pomiędzy drutami pionowymi.

Znacznie trudniejszą zwierzyną, przed którą często bronimy nasze uprawy są dziki. Aby ogrodzenie było tu skuteczne i odstraszyło dziki od prób wejścia na nasz teren konieczne jest zdobycie siatki ze znacznie grubszych i bardziej wytrzymałych drutów, których ten nie będzie w stanie przerwać szarżując ogrodzenie. Równie mocna siatka przyda się w przypadku występowania w okolicy jeleni, dla których konieczne będzie też podniesienie siatki na wysokość nawet 2 metrów. Wybór ogrodzenia leśnego zależy więc przede wszystkim od tego, jakie zwierzęta lubią uszkadzać nasze uprawy.

Co może wpływać na rodzaj ogrodzenia leśnego?

Zwierzyna to oczywiście pierwszy i najważniejszy parametr, na który zwracamy uwagę podczas wyboru właściwego ogrodzenia leśnego, jednak nie jest to parametr jedyny. Duży wpływ na rodzaj ogrodzenia może mieć ukształtowanie terenu – siatki w górach powinny być wykonane ze znacznie grubszych drutów, które zapobiegną osuwaniu się siatki wraz z zalegającym obok niej śniegiem. Co więcej, w przypadku ryzyka występowania ostrych zim warto pomyśleć o podwyższeniu zagęszczenia siatki wyżej, niż wspomniane wcześniej 80 cm – gdy śnieg przykryje jej dolną część, małe zwierzęta nie będą miały problemu z przejściem pomiędzy większymi oczkami siatki. Ważną kwestią przy montażu siatki leśnej jest jej odpowiednie zabezpieczenie poprzez wkopanie siatki na około 10-20 cm – dziki i lisy nie poddają się tak łatwo i widząc ogrodzenie na terenie, na który chcą się dostać z pewnością spróbują je podkopać.


Wybór ogrodzenia leśnego powinien zawsze uwzględniać warunki jakie występują na danym terenie.


Ogrodzenie leśne stosowane jest dziś bardzo często na polach uprawnych, pastwiskach czy terenach prywatnych znajdujących się w okolicy lasu lub siedliska dzikiej zwierzyny i nie bez powodu – siatki są obecnie najlepszym sposobem na odsuwanie zwierzyny od niszczenia upraw. Aby jednak ogrodzenie mogło być skuteczne i spełnić swoją rolę, warto dokładnie zastanowić się nad tym, przed czym ma chronić – niektóre zwierzęta są sprytniejsze, niż mogłoby się wydawać i lekka siatka nie stanowi dla nich żadnej przeszkody.

Pan Lotto