Wyciszanie hałasu przemysłowego dzięki panelom akustycznym

panele akustyczne

Hałas związany z pracą zakładów produkcyjnych w branży przemysłowej jest problemem, który istnieje niemalże od zawsze. Niestety, ale otoczenie takich przedsiębiorstw cierpi najbardziej na skutki oddziaływania wytwarzanego hałasu wewnątrz zakładów.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na redukcję hałasu w znacznym stopniu. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami takowego przedsięwzięcia oraz dużymi nakładami pracy. W przypadku, kiedy chodzi jednak o zdrowie lub nawet życie człowieka, oszczędności nie powinny decydować o podjęciu decyzji o wdrożeniu rozwiązań redukujących hałas. 

Panele akustyczne – co to takiego?

Jest to rozwiązanie hybrydowe, które składa się z dwóch głównych elementów. Pierwszym z nich jest drewniana płyta, która wykonana jest najczęściej z popularnego materiału zwanego sklejką lub płytą meblową. Jest ona tzw. dyfuzorem, który rozprasza dźwięki. Drugi element, który składa się na budowę paneli akustycznych jest absorber, czyli inaczej materiał pochłaniający dźwięki np. wełna. Ten element zamontowany jest z tyłu drewnianej płyty wraz z wyciętymi odpowiednio otworami, które zostały zaprojektowane już w procesie produkcyjnym. Celem wdrożenia takich rozwiązań jest chęć zminimalizowania hałasu oraz zapewnienia jak najlepszej jakości dźwięki wewnątrz pomieszczenia.

Montaż paneli akustycznych pozwala zredukować pogłos i rozprowadzić głos równomiernie po pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że panele izolacyjne mogą być montowane zarówno na ścianach jak i na suficie. 

Zagrożenia hałasem w przemyśle

Dźwięki o dużym natężeniu przy długotrwałym oddziaływaniu na człowieka mogą prowadzić do wielu negatywnych skutków. Najważniejszym z nich jest możliwość stałego uszkodzenia narządu słuchu bądź jego całkowitej utraty. Dodatkowo długotrwałe oddziaływanie hałasu na człowieka może prowadzić do pogorszenia jego kondycji psychicznej, problemów z poruszaniem się, a także powodować bóle głowy, mdłości, zawroty i wiele innych niepożądanych skutków. Aby temu zapobiegać stosuje się wszelkiego rodzaju izolacje oraz wygłuszenia akustyczne, które pozwalają zredukować hałas praktycznie do minimum.

Dobrym rozwiązaniem jest także montaż odpowiednich paneli akustycznych w zakładach przemysłowych, które zajmują się produkcją na szeroką skalę. Warto wiedzieć, że maszyny wykorzystywane do produkcji mogą być głównym źródłem nadmiernego hałasu. 

Pomiary hałasu, a branża przemysłowa

Pomiarów hałasu dokonuje się w celu ich późniejszej redukcji za pomocą odpowiednio dopasowanych rozwiązań dla danego miejsca i źródła dźwięku. Najpopularniejsze obecnie są panele akustyczne, które cechują się dużą wytrzymałością oraz chłonnością dźwięków. Ze względu na swoją budowę pozwalają zatrzymywać niepożądane dźwięki wewnątrz np. obudowy urządzenia. Dzięki temu na zewnątrz nie przedostają się tak duże ilości hałasu, które są uciążliwe dla otoczenia.

Ekran akustyczny wrocław

Jedna z realizacji firmy Longar: https://longar.com.pl/realizacje

Analizy poziomów natężenia dźwięków dokonują specjalistyczne firmy, które posiadają nie tylko kompleksową wiedzę z tego zakresu, ale także sprzęt, który pozwala na dokonywanie dokładnych pomiarów. Dzięki temu profesjonaliści mają możliwość dopasowania odpowiednich rozwiązań dla danych sytuacji. Prawidłowo dobrane panele akustyczne lub inny sposób wygłuszenia pozwala zredukować występujący hałas niemalże do minimum. 

Czy warto inwestować w panele akustyczne?

Panele akustyczne pomimo swojej ceny oraz częstego skomplikowania montażu są zdecydowanie warte uwagi choćby ze względu na fakt poprawienia jakości funkcjonowania osób pracujących w zakładach produkcyjnych. Powszechnie wiadomo, iż długotrwałe oddziaływanie niepożądanych dźwięków na człowieka prowadzi do nieodwracalnych zmian w jego układzie słuchowym, a także innych nieprzewidzianych powikłań. Często dochodzi do sytuacji, w których nadmierne oddziaływanie hałasu jest powodem występowania fobii społecznych, depresji i innych problemów zdrowotnych.

Aby zapobiegać występowaniu negatywnych skutków oddziaływania hałasu warto decydować się na inwestycję w pomiary akustyczne oraz dobór odpowiednich rozwiązań pozwalających na redukcję dźwięków. Szczególnie w branży przemysłowej przyniesie to pozytywne efekty, ponieważ pracownicy zakładów produkcyjnych będą mogli pracować w znacznie bardziej komfortowych warunkach, co powinno przełożyć się na ich wydajność. Jak widać na powyższych przykładach panele akustyczne to rozwiązanie na miarę 21-go wieku. Prowadzi nie tylko do poprawienia komfortu pracy, ale także ogólnej egzystencji człowieka z otoczeniem, które narażone jest na wiele negatywnych czynników zewnętrznych. Warto więc inwestować w nowoczesne rozwiązania pozwalające na maksymalną redukcję hałasu.

Pan Lotto