Z czego powinien składać się strój kitesurfingowy?

Kitesurfing to sport uprawiany na świeżym powietrzu. Z tego powodu niezbędne jest zapewnienie sobie ochrony przed żywiołami. Wiedza o tym, w co się ubrać pomaga czerpać większą radość z aktywności niezależnie od pogody. W niektórych przypadkach może również wpływać na nasze bezpieczeństwo. Różnie powinniśmy się ubrać w zależności od tego, gdzie planujemy trening. Należy też pamiętać, że nie spędzimy całego czasu w wodzie. Pomyślmy o tym, w co ubierzemy się przed i po kitesurfingu.

Odzież Cię ochrania

Odpowiednio dobrany strój kitesurfingowy ochroni Cię przed zimnem, słońcem, uderzeniem deski, urazami od wody i lin latawca. Uprawiając ten sport jesteśmy często narażeni na działanie zimnej wody, a także na wysoki stopień wychłodzenia. Pamiętajmy, by zwrócić na to uwagę. Często temperatura otoczenia może wydawać się stosunkowo wysoka, jednak na desce możemy szybko tracić ciepło przez wodę i silny wiatr.

Odzież tego typu jest zazwyczaj kolorowa. To ważne, aby mieć jakieś kolorowe elementy, nawet jeżeli nie lubimy krzykliwych kolorów. Szczególnie istotne jest to podczas surfingu w odległych rejonach. Jeżeli będziemy mieli wypadek, łatwiej będzie nas zauważyć i uratować.

Taka odzież często zapobiega poparzeniom meduz, a każdy kto został raz dotknięty przez to zwierzę stara się tego unikać.

Istotna jest również ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Uprawiając sport w wodzie, spędzamy wiele godzin w pełnym słońcu, łatwo więc o poparzenia.

Jak dobrać odpowiednią odzież na kitesurfing?

Przede wszystkim powinniśmy się upewnić, że nasz stój jest odpowiednio dopasowany do temperatury, w której będziemy pływać. Zimna woda będzie wymagać pianki, może ocieplonej lycrom z długim rękawem. Czasami niezbędny jest nawet suchy skafander, buty, rękawiczki i kaptur.

W gorącej wodzie najlepiej zdecydować się na solidny strój kąpielowy, przykryty szortami. Pomimo tego, że woda jest ciepła powinniśmy być przygotowani na założenie długich rękawów. Wiatr może nas mocno wychłodzić. Panowie powinni zdecydować się na szorty kitesurfingowe. Najlepiej, by były one wiązane z przodu. Dzięki temu zyskamy pewność, że nie poluzują się nam one przy wysokich prędkościach. Raczej niepolecane są modele na rzepy – potrafią się odpinać i zdarzają się obtarcia.

Jak przy każdym sporcie bardzo ważny jest nasz komfort i swoboda ruchów. Zawsze decydujmy się na rozciągliwe ubrania, które pozwolą nam na wygodny trening. Nie ma nic gorszego, niż szorty, które rwą się w połowie zabawy. Odzież powinna być wygodna – nigdzie nie może nas obcierać ani uwierać. Dobrze, jeżeli strój będzie przylegał do ciała. Zbyt luźne fasony mogą się zaczepiać i plątać. Oczywiście odzież na kitesurfing powinna szybko wysychać.

Lajkra ochronna na kitesurfing

Świetnym wyborem jest strój wykonany z lajkry. Przede wszystkim chroni on nas przed promieniowaniem  UV, zimnem, obtarciami, poparzeniami meduz. Dzięki takiemu kompleksowemu dniałaniu możemy świetnie się bawić i o nic nie martwić.

Istotne jest, że te elementy garderoby są bardzo uniwersalne. Lajkra z długim rękawem latem ochroni nas przed wychłodzeniem przez wiatr i oparzeniami słonecznymi. W chłodniejsze dni możemy ją wykorzystać jako dodatkową izolację pod piankę.

Użytkownicy cenią ją ze względu na wysoki komfort użytkowania. Materiał nie chłonie wody, odprowadza wilgoć od ciała i bardzo szybko wysycha, więc komfortowo się w nim czujemy. Jednocześnie zajmuje mało miejsca i jest lekki, więc zawsze możemy mieć go przy sobie.


Bogaty wybór odzieży kitesurfingowej oferuje marka STL Poland – sprawdź.

Pan Lotto