Z czego powstają świece zapachowe?

Świece zapachowe potrafią całkowicie odmienić atmosferę wnętrza i wprowadzić do domu powiew świeżości, radości i relaksu. Zależnie od wybranej nuty zapachowej, świeca może sprawdzać się doskonale w salonie, sypialni, łazience, kuchni czy domowym biurze, gwarantując przyjemny, delikatny zapach rozchodzący się po całym domu i pobudzający zmysły każdego z domowników. Czy wiesz jednak z czego wykonuje się świece zapachowe i na co zwrócić uwagę kupując kolejny zapach do domu?

Najważniejsze składniki świec zapachowych

Podstawą każdej świecy zapachowej jest wosk oraz olejki aromatyczne, które zależnie od swojego stężenia mogą wydzielać bardziej intensywny bądź delikatniejszy zapach podczas spalania się świecy. Wybierając świecę, czy to dla siebie czy w prezencie warto mieć świadomość tego jakie składniki zostały wykorzystane do jej wykonania – niektóre woski mogą nie tylko uczulać, ale też szybciej się spalać, wydzielać więcej dymu, zaburzać zapach olejków aromatycznych czy być pozyskiwane w niezbyt ekologiczny sposób. Który z wosków wybrać?

Świece parafinowe to rozwiązanie najtańsze i najbardziej popularne, ale dla świec zapachowych niezbyt korzystne. Parafina pozyskiwana jest między innymi z ropy naftowej  – palona w zamkniętych i słabo wentylowanych pomieszczeniach może wytwarzać  szkodliwe substancje, między innymi formaldehyd, toluen i beznol. Po zapaleniu takiej świecy w domu możesz odczuwać bóle głowy czy problemy z oddychaniem, a same świece nie są też bezpieczne dla dzieci czy zwierząt domowych. Parafiny lepiej więc unikać.

Stearyna to mieszanina nasyconych kwasów tłuszczowych, która może być produkowana z tłuszczów zwierzęcych lub surowców roślinnych. Te drugie są oczywiście znacznie korzystniejsze i bardziej ekologiczne, szczególnie jeśli do produkcji świecy zostanie wykorzystany np. naturalny, ekologiczny olej palmowy. Warto oczywiście sprawdzić pochodzenie oleju i upewnić się, że jest w stu procentach naturalny i bezpieczny. Przy jego spalaniu nie doświadczysz takich problemów, jak w przypadku parafiny, nie uczulają, spalają się wolniej niż parafina, a co ważniejsze, olejki zapachowe doskonale komponują się z naturalnymi olejami pozostawiając po sobie wyłącznie przyjemny zapach.

Wosk pszczeli jako składnik naturalny jest równie bezpieczny, jak naturalna, ekologiczna stearyna i pozostawia po sobie przyjemny zapach, a przy spalaniu się uwalnia ujemne jony naturalnie oczyszczające powietrze. Świece z wosku pszczelego są zwykle najdroższe, ale palą się najdłużej. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by w składzie nie pojawiała się parafina, a sam wosk był pozyskiwany całkowicie bezpiecznie, bez szkody dla pszczół.

świece zapachowe

Świece zapachowe poza przyjemnym aromatem nadadzą Twojemu wnętrzu wiele stylu.

Jak uzyskuje się zapach w świecach zapachowych?

Najbezpieczniejszą i najbardziej korzystną pod względem zapachu opcją dla świec zapachowych są oczywiście naturalne olejki zapachowe. Wykorzystywane także podczas aromaterapii, olejki zapachowe dobrze komponują się z ekologicznym olejem palmowym czy woskiem pszczelim i dzięki temu pachną pięknie, ale nie dusząco. Wybierając świece zapachowe zwróć uwagę, czy do jej wykonania użyto naturalnych olejków eterycznych, czy sztucznych aromatów zapachowych o wysokim stężeniu maskującym zapach palącej się parafiny. Te pierwsze będą nie tylko bezpieczniejsze dla Twojego zdrowia, ale i znacznie lepiej wypełnią dom lekkim, odświeżającym, przyjemnym zapachem, który pobudzi Twoje zmysły.

Wybierając świecę zapachową pamiętaj też by sprawdzić z czego wykonany jest knot. Najtańsze marki często stosują knoty z dodatkiem ołowiu, które lepiej trzymają się w pionie, ale przy spalaniu są dla naszego zdrowia mocno szkodliwe. Zdecydowanie lepiej wybrać świecę z knotem wykonanym w 100% z bawełny.

Pan Lotto