Z jakich materiałów tworzy się ubrania dla lekarzy?

lekarz

Podstawową rolą odzieży medycznej jest ochrona pracowników służby zdrowia przed różnego rodzaju zagrożeniami w miejscu pracy. Obecnie noszona jest nie tylko przez pracowników placówek medycznych, ale także salonów kosmetycznych, spa, sanatoriów, sanepidu i wielu innych, ze względu na jej zalety. Tym bardziej, że zdecydowanie w ostatnich latach podniósł się poziom estetyki ubiorów dla medyków. Są to często niezwykle atrakcyjne fasony, które podnoszą prestiż pracowników służby zdrowia i zapewniają im komfort pracy.

Co noszą lekarze?

Lekarze zgodnie z naszymi przyzwyczajeniami zwykle noszą białe fartuchy. Na szyi mają zawieszony stetoskop. Ten strój umożliwia łatwą ich identyfikację na szpitalnych korytarzach i przychodniach. Zwykle wywołuje on jednak lęk, szczególnie u małych pacjentów. Biały kolor kojarzy się nam zwykle z chorobą, cierpieniem, dlatego lekarze coraz częściej odchodzą od tradycyjnych ubiorów na rzecz innych, barwnych stylizacji. Kolorowa odzież dla lekarzy ułatwia poza tym identyfikację specjalizacji personelu placówek służby zdrowia. 

Jakie kolory ubrań noszą lekarze określonych specjalizacji?

W zależności od wykonywanych w placówce medycznej obowiązków lekarze noszą różne kolory ubrań. Zwykle każda z placówek sama reguluje obowiązujące w niej barwy odzieży dla swoich pracowników, gdyż przepisy prawa nie regulują tej kwestii. W związku z tym różne kolory odzieży noszą lekarze zabiegowi, chirurdzy, ratownicy medyczni, pielęgniarze i personel pomocniczy. Biały przeznaczony jest dla lekarzy, ponieważ na nim najłatwiej dostrzec zanieczyszczenia, które mogą być niebezpieczne nie tylko dla jego zdrowia, ale również pacjentów. Skutecznie zabezpiecza on użytkownika przed przenoszeniem zarazków.  Kolor czerwony jest zarezerwowany dla lekarzy ratownictwa medycznego i żaden inny nie może nosić ubioru w tej barwie. Dla chirurgów przeznaczone są uniformy zielone. Okazuje się, że barwa ta poprawia ostrość widzenia podczas operacji. Natomiast niebieski związany jest z zawodem pielęgniarki, choć lekarze coraz częściej noszą granatowe i szafirowe uniformy, które zapewniają estetyczny wygląd, budzący zaufanie pacjentów. Lekarze oddziałów pediatrycznych posiadają zazwyczaj odzież w kolorze różowym lub jasnofioletowym, co bardzo pozytywnie wpływa na psychikę maluchów. Ciepłe kolory są bardziej przyjazne i nie budzą obaw małych pacjentów. 

Jakie normy muszą spełniać ubrania dla lekarzy?

Celem ubrania dla lekarzy jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się różnego rodzaju zakażeń. Normy, jakie musi ona spełniać regulują przepisy prawa zawarte w artykule 237 Kodeksu Pracy. Tego dotyczą także rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 1972, 1984 oraz 1996 roku oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2005 roku, dotyczące czynników szkodliwych dla zdrowia i 2012 roku, dotyczące ochrony bakteriologicznej. Polska po wejściu do Unii Europejskiej przyjęła unijne regulacje, określające dokładnie warunki, jakie musi spełniać ochronna odzież medyczna. Dotyczą one przede wszystkim stworzenia dzięki niej skutecznej bariery przed zakażeniami w myśl standardu EN 13795, a także zgodnie z Dyrektywą 93/42/EEC o wyrobach medycznych. Tak rozbudowane przepisy mają służyć ochronie nie tylko pracowników służby zdrowia w miejscu ich pracy, ale również pacjentów.

Jakie cechy powinny posiadać ubrania dla lekarzy?

Ubranie dla lekarzy powinno przede wszystkim spełniać funkcję ochronną i zapewniać komfort wykonywania wszelkich procedur medycznych. Podstawową jego cechą jest wygoda pełnienia wielogodzinnych dyżurów. Nie może ono w żaden sposób krępować ruchów lekarza. Powinno być wykonane z najwyższej jakości materiałów, trwałych i odpornych na działanie różnego rodzaju środków, także dezynfekcyjnych, wysokich temperatur, służyć ochronie lekarza przed zabrudzeniami podczas wykonywania zabiegów lub operacji. Każdy lekarz doceni po długim dyżurze jej przewiewność. Istotną cechą tego rodzaju odzieży jest funkcjonalność. Dzięki kieszeniom lekarz może mieć pod ręką stetoskop, długopis, notes, smartfon. Niezwykle istotną kwestią dla prestiżu zawodu medyka jest estetyka odzieży medycznej, dlatego warto wybrać ubiór o takim fasonie i kolorze, który będzie dobrze prezentował się i wzbudzał zaufanie pacjentów.

lekarz

Najpopularniejsze materiały do produkcji ubrań medycznych?

Ubrania medyczne dostępne w sklepach z tego rodzaju odzieżą produkuje się z mieszanek różnych włókien, naturalnych i sztucznych. Najczęściej  łączy się włókna bawełniane z poliestrem w dowolnym stosunku. Najpopularniejsza jest elanobawełna, która posiada 50% włókien naturalnych i sztucznych. Efektem tego jest niezwykle przystępna cena tego rodzaju ubrań i łatwość ich pielęgnacji. Do produkcji odzieży medycznej wykorzystuje się mieszankę bawełny ze elastanem, spotkać można ubrania tworzone z mieszanek bawełny i sztucznego jedwabiu. Efektem takich połączeń jest powstanie odzieży miękkiej i trwałej. 

Redaktor MK