Zabawki sensoryczne – czym się różnią od tradycyjnych?

zabawki sensoryczne

W dzisiejszych czasach wiele mówi się o harmonijnym rozwoju dziecka, a także o nauce poprzez zabawę. Już w latach sześćdziesiątych badania jasno wskazywały na to, że dzieci, które poświęcały wiele czasu na zabawę osiągały w późniejszych latach lepsze wyniki w szkole. Czym są zabawki sensoryczne i na czym polega ich działanie?

Dlaczego warto zdecydować się na zabawki sensoryczne?

Zabawkami sensorycznymi nazywamy te, które wspierają integrację sensoryczną dziecka, a także kształtują umiejętność odbierania i rozumienia bodźców docierających z otoczenia. Znaczenie takich zabaw jest ogromne. Ze świata zwierząt wiemy, że poprzez zabawę młode uczą się polować, czy latać. Podobnie jest z człowiekiem. Zabawki sensoryczne nie tylko zapewniają rozwój intelektualny i społeczny malucha, ale także jego bezpieczeństwo. Jak to możliwe? Maluch z nieprawidłowo wykształconymi zachowaniami sensorycznymi może mieć opóźnione reakcje na bodźce słuchowe bądź wzrokowe. Przez to łatwo może nie zauważyć zagrożenia i nie uniknąć wypadku. Ponadto wiele badań naukowych wprost wskazuje na to, że zabawki sensoryczne rozwijają wszystkie zmysły niemowlaka i wpływa na jego zwiększony rozwój.

terapia sensoryczna

W istocie są więc inwestycją w rozwój dziecka i podobnie jak zdrowe jedzenie, zdrowa zabawa zapewni mu lepszy start w życiu. Maluchy uczą się w ten sposób  własnego ciała, reakcji na otoczenie oraz stymulują mózg do wzmożonej pracy. Jednak musimy pamiętać, że dziecko powinno mieć czas aby uczyć się powoli i w spokoju, ponieważ nagromadzenie informacji tylko rozdrażni, a nawet przestraszy dziecko, co może skutkować tym, że stanie się ono nerwowe i przestraszone. Dlatego w przeciwieństwie do zabawek sensorycznych dobrym pomysłem nie są zabawki, które agresywnie migoczą i wydają ostre, głośne dźwięki. Działa to drażniąco na delikatny, kształtujący się dopiero układ nerwowy. Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na zabawki , jakimi otaczają swe pociechy. Ważne są zarówno kolory, które powinny być stonowane, ciepłe, nie wywołujące zniecierpliwienia lub zbytniego pobudzenia zmysłu wzroku, jak i kształty oraz faktura materiałów, z których zostały wykonane. Nie możemy nawet na chwilę zapominać, że niemowlaki poznają świat wszystkimi zmysłami i często kształtują swój obraz otoczenia na podstawie pierwszych wrażeń. Dlatego tak ważne jest to, aby były one pozytywne. Mózg małego człowieczka jest bardzo podatny na szybkie uczenie się, dlatego ważnym punktem jego rozwoju jest dobór odpowiednich zabawek.

Jak wyglądają zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne czasem trudno dostrzec na sklepowych półkach. Już na pierwszy rzut oka od razu widać, że zabawki sensoryczne różnią się od innych zabawek. Często mają dziwne kształty i nie wydają z siebie melodyjki, tylko pobrzękiwania, grzechotanie bądź szelesty. Najpopularniejszym przykładem jest mata edukacyjna dla niemowlaków. Takie ciche i pojedyncze dźwięki są odpowiednie dla maluchów, ponieważ w świat nowych bodźców trzeba je wprowadzać stopniowo. Inaczej dziecko poczuje się nimi osaczone, nie pozna ich dokładnie, a także może być nerwowe i rozdrażnione. Oprócz wydawania dźwięków i oddziaływania na słuch, zabawki sensoryczne mają także za zadanie rozwijać zmysł dotyku. Różne faktury materiału, wypukłości i wklęsłości pozwalają dziecku poczuć pod swoimi paluszkami, jak bogate może być doświadczanie świata i aktywizować swój dotyk.

integracja sensoryczna

Ponadto zabawki sensoryczne, które można ugniatać nie tylko zajmują dzieci, które uwielbiają taką zabawę, ale także pomagają trenować zręczność palców i rozwijać swoje zdolności manualne. Kolejnym zmysłem, na który oddziałowują zabawki sensoryczne jest oczywiście wzrok. Maluch może ćwiczyć swoją spostrzegawczość poprzez rozmaite elementy świetlne, a także części zabawki, które odbijają światło dzienne. Odpowiednio dobrane gadżety mogą także pomóc rozwinąć zmysł równowagi. Należą do nich – tradycyjna huśtawka, kocyk do bujania lub zabawy z piłką do fitnessu (oczywiście pod kontrolą rodziców). Starsze dzieci będą miały wiele pożytku z równoważni, bo oprócz odpowiedniej koordynacji ruchowej, taka zabawa sprzyja także polepszeniu koncentracji.

Wybierając prezent dla naszego malucha warto przyjrzeć się zabawkom sensorycznym. Oprócz radości naszego dziecka, wesprzemy jego naturalny rozwój, a poza tym sprawimy, że będzie spokojniejsze i bardziej pewne świata, na którym znajduje się od niedawna.

 

 

 

 

 

Pan Lotto