Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne – w jaki sposób je leczyć?

psycholog

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne to wstydliwy problem, który wbrew pozorom dotyczy wielu osób. Wiąże się on z występowaniem nawracających myśli oraz czynności, których trudno się pozbyć. Ich odczuwanie wiąże się z nieuzasadnionym, ale bardzo silnym lękiem i niepokojem. Zaburzenia tego typu mogą dotyczyć bardzo różnych myśli i czynności. Jaką terapię stosować w przypadku wystąpienia tego typu problemu i jak dobrać skuteczne leczenie?

Objawy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne odnoszą się do odczuwania przez osobę cierpiącą na to schorzenie pewnych powracających myśli lub rytuałów, jako wstydliwych i niechcianych. Może to odnosić się do wielu różnych sfer życia.

Ważnym aspektem jest jednak powtarzalność tych konkretnych sytuacji oraz towarzyszące im uczucie zażenowania, zawstydzenia oraz ogólnego niepokoju i złego samopoczucia oraz przeświadczenia o tym, że te myśli i czyny są czymś zakazanym i niedozwolonym. Prowadzi to do wewnętrznej walki ze sobą i prób zduszenia tych skłonności. Niestety przeżywanie tego w samotności przyczynia się tylko i wyłącznie do nasilenia objawów.

Bardzo często tego typu zaburzenia dotyczą tylko i wyłącznie stale powracających natrętnych myśli, które kotłują się w głowie osoby cierpiącej na to nieprzyjemne schorzenie. Może odnosić się to na przykład do niepokoju związanego z niepewnością w kwestii wypełnienia swoich obowiązków czy dopilnowania codziennych spraw, takich jak na przykład zamknięcie drzwi od mieszkania lub wyłączenie kuchenki gazowej.

Mogą być to również powracające myśli o wulgarnym charakterze lub silne, stale powtarzające się impulsy, które skłaniają osobę chorą do wykonania wstydliwej i nieodpowiedniej w danym momencie czynności, na przykład rozebrania się, obsesyjnego drapania lub krzyczenia.

Schorzenie to dotyczy również czynności. Nieustanne uczucie brudnych rąk, nadmierna potrzeba porządkowania przestrzeni dookoła, systematyczne sprawdzanie, czy drzwi zostały zamknięte, wykonywanie złożonych rytuałów lub nadmierne gromadzenie niepotrzebnych przedmiotów. To tylko niektóre z przykładów, które mogą być objawem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Psychoterapia czy leki – jak leczyć zaburzenia obsesyjno-kompulsywne?

Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych nie jest łatwym zadaniem. Często jest to bardzo skomplikowany proces, który wymaga ogromnego wysiłku ze strony osoby chorej oraz od osoby, która prowadzi leczenie. Cały proces powinien być odpowiednio dopasowany zarówno do stopnia zaawansowania problemu, jak i jego objawów. Jedyne, co nie zmienia się w każdym przypadku, to konieczność łączenia leków z odpowiednio dobraną psychoterapią. To zaburzenie, jak większość problemów natury psychologicznej, wymaga połączenia tych sił. Dzięki temu rezultaty widoczne są znacznie szybciej i łatwiej jest je utrzymać.

mężczyzna w biurze

Odpowiednio dobrane dawki leków są najczęściej początkiem. Mają one za zadanie obniżyć poczucie stresu, wyciszyć organizm oraz sprawić, że osobę z tym problemem trudniej jest wyprowadzić z równowagi. To preparaty, które poprawiają samopoczucie, oddalają uczucie lęku i odpędzają negatywne myśli związane z poczuciem odrzucenia przez otoczenie lub uczuciem wygłupienia się przy kolegach ze szkoły bądź pracy lub w innym miejscu publicznym. Leki niestety nie zaczynają działać od razu, dlatego musi upłynąć trochę czasu, aby stopniowo zacząć zauważać zmiany zachodzące w psychice.

Po rozpoczęciu terapii lekami należy udać się na psychoterapię do specjalisty. Ważne, aby odpowiednio dobrać terapeutę do swoich potrzeb i oczekiwań. Proces leczenia psychologicznego polega przede wszystkim na określeniu reakcji i nauce ich powstrzymywania.

Wybierając idealnego psychoterapeutę, dobrze jest udać się do specjalisty w danej dziedzinie. Jednak najważniejsze jest, aby kierować się swoim własnym instynktem. Na terapii bardzo ważne jest dobre samopoczucie oraz dobry kontakt z osobą, która ma za zadanie pomóc w walce z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. W innym przypadku psychoterapia nie przyniesie oczekiwanych skutków.

Pomoc psychoterapeuty to żaden wstyd

Jeśli cierpisz na maniakalnie powracające myśli, które wprawiają Cię w zażenowanie lub zawstydzają bądź obsesyjnie potrzebujesz wykonywać pewne czynności, to koniecznie zgłoś się do psychoterapeuty. Odpowiednia pomoc to nie powód do wstydu. Samodzielne poradzenie sobie z tego typu problemami jest praktycznie niemożliwe do osiągnięcia. Im szybciej zgłosisz się po profesjonalną pomoc, tym lepiej dla Ciebie!

 

Pan Lotto