Zaburzenia psychiczne po alkoholu – jakie wyróżniamy?

alkohol

Różnego rodzaju schorzenia psychiczne są problemem, który dotyka wiele osób nadużywających alkoholu. W ich wyniku pacjenci dotknięci uzależnieniem muszą dodatkowo zmagać się z zaburzeniami natury psychicznej. Znacząco utrudnia to proces wychodzenia  z nałogu i powrotu do dawnego życia.

W jaki sposób alkohol wpływa na zdrowie?

Niszczący wpływ alkoholu na zdrowie człowieka jest widoczny gołym okiem. Toksyna ta po przedostaniu się do krwioobiegu wywołuje zaburzenia mowy i równowagi, co trudno przeoczyć. Osoby nadużywające alkoholu bardzo często mają także opuchniętą i nienaturalnie czerwoną twarz. Negatywnych skutków picia alkoholu jest jednak znacznie więcej. Jednymi z nich są zaburzenia psychiczne, które mogą znacząco utrudniać normalne funkcjonowanie. Alkohol działa niszczącą na wszystkie komórki w organizmie, w tym również układ nerwowy. Powoduje więc w mózgu nieodwracalne szkody.

Najczęściej pojawiające się zaburzenia psychiczne przy uzależnieniu od alkoholu

Rozwój zaburzeń psychicznych u alkoholików związany jest przede wszystkim z negatywnym oddziaływaniem toksyny na komórki i narządy. Jego długotrwałe przyjmowania powoduje powstawanie wielu niedoborów, co przyczynia się do pogorszenia samopoczucia i ogólnej kondycji. Alkohol sprzyja także powstawaniu chorób somatycznych, które mogą powodować oraz nasilać różnego rodzaju zaburzenia psychiczne.

Alkoholicy bardzo często borykają się z problemami osobistymi, zawodowymi, a niekiedy również prawnymi. Substancja ta tylko pozornie wprawia w dobry nastrój, a tak naprawdę działa jak depresant. U alkoholików można zaobserwować zaburzenia depresyjne oraz stany lękowe. W przypadku złego samopoczucia osoby uzależnione sięgają po alkohol, co wcale nie przynosi im ulgi, a działa wręcz odwrotnie. Jest to więc błędne koło.

Osoby uzależnione od alkoholu bardzo często borykają się z bezsennością. Mają problemy nie tylko z zasypianiem, ale także z jakością snu. W efekcie organizm alkoholika stopniowo się wyniszcza i pogarsza się jego ogólny stan zdrowia. U osób uzależnionych pojawiają się halucynacja czy paranoja alkoholowa. W przypadku nagłej przerwy w spożywaniu wysokoprocentowych trunków może pojawić się delirium alkoholowe.

Czym charakteryzują się zaburzenia psychiczne po alkoholu?

Delirium jest najgroźniejszą postacią zespołu odstawiennego. Schorzenie to nazywane jest także białą gorączką. Objawy pojawiają się po około 70 godzinach od odstawienia alkoholu i mogą utrzymywać się przez kolejne 2-3 dni. Pacjenci z delirium są mocno pobudzeni i mają różnego rodzaju urojenia. Pojawia się u nich problem z rozpoznaniem otoczenia, w którym się znajdują. Objawami tego schorzenia jest także nadmierna potliwość, tachykardia oraz uczucie lęku. 

Innym schorzeniem związanym z omamami słuchowymi jest halucynoza. Jego objawy mogą pojawić się zarówno w okresie picia, jak i trzeźwości. Uzależniony słyszy różnego rodzaju głosy, które bardzo często namawiają go do wykonywania określonych czynności. Może to stanowić zagrożenie nie tylko dla osób uzależnionych, ale i dla ich otoczenia.

Kolejne zaburzenie związane z nadmiernym spożywaniem alkoholu to zespół Otella, czyli paranoja. Objawia się ono chorobliwą zazdrością, która nie ma żadnych podstaw. Chory oskarża swojego partnera lub współmałżonka o nieustanne zdrady. Może do tego dochodzić także przemoc fizyczna i psychiczna. Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń związanych ze spożywaniem alkoholu, sposobem na jego wyleczenie oprócz terapii, jest całkowita abstynencja.

alkohol

Osoby uzależnione od alkoholu mogą także cierpieć na zespoły otępienne, zaburzenia osobowości oraz zachowania. Objawy te mogą mieć różny stopień nasilenia. Schorzenia te wywoływane są przede wszystkim przez uszkodzenie układu nerwowego. U osób uzależnionych bardzo często dochodzi do nagłej zmiany zachowania. Może zdarzyć się także coraz mniejsza samodzielność oraz zdolność do logicznego myślenia czy podejmowania racjonalnych decyzji. Osoby, u których pojawia się otępienie alkoholowe zapominają o codziennych obowiązkach, a głównym ich celem staje się sięgnięcie po alkohol.

U alkoholików bardzo często pojawia się także depresja oraz stany lękowe. Mogą one przez długi czas rozwijać się niezauważone. Osoba uzależniona tłumi bowiem swoje emocje spożywając coraz większe ilości alkoholu. W efekcie jej samopoczucie jest bardzo złe, co w skrajnych przypadkach może mieć tragiczny finał.

Redaktor MK