Zaiks vs dj na weselu

dj na wesele Gorzów Wielkopolski

Organizacja wesele to czasochłonne, a zarazem bardzo stresujące zadanie. W wirze przygotowań i pośpiechu zapominamy o wielu sprawach, których konsekwencje prawne i finansowe mogą być niezwykle przykre. Warto więc zorientować się, na co zwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć późniejszych problemów.

Zapewnienie gościom zabawy to podstawa udanej imprezy weselnej. Nikt nie lubi, kiedy zaproszone osoby spędzają czas przy stole, a parkiet świeci pustkami. Stąd wiele osób decyduje się na zatrudnienie profesjonalnego DJ-a, który szybko zachęci gości do wspólnych szaleństw.

Warto jednak pamiętać, że organizacja wesela nie kończy się po znalezieniu odpowiedniej sali dla gości, wynajęciu DJ-a czy skorzystanie z usług firmy cateringowej. Warto także pamiętać o załatwieniu formalności prawnych, które zapewnią spokój ducha podczas zabawy i uroczystości.

Co to jest ZAiKS i dlaczego należy o nim pamiętać współpracując z DJ-em?

Przed rozpoczęciem każdej zabawy weselnej należy wnieść opłatę licencyjną na możliwość wykorzystania utworów objętych prawem autorskim. DJ z takich utworów korzysta i nie puszcza gościom własnej muzyki. Należy zatem uzyskać specjalne pozwolenie w zakresie wykorzystania utworów muzycznych na użytek prywatny. W innym przypadku można ponieść konsekwencje prawne poprzez wkroczenie w autorskie prawa majątkowe.

Kto wnosi opłaty do ZAiKS-u?

Opłatę z tytułu praw autorskich musimy wnieść w każdym przypadku prezentacji muzyki przez DJ na weselu. W większości przypadków to lokal, w którym organizowana jest impreza, ponosi te dodatkowe koszty. Dzięki temu Para Młoda nie musi poświęcać dodatkowego czasu na załatwienie wszystkich formalności. Wiele sal weselnych czy restauracji ma podpisaną z ZAiKS-em umowę licencyjną stałą, więc nie musi każdorazowo składać niezbędnego wniosku.

W przypadku braku takiej umowy lub chęci jej zawarcia przez właścicieli lokalu, opłatę z tego tytułu ponoszą organizatorzy wydarzenia – czyli w tym przypadku Młoda Para.

To, kto powinien opłacić licencję przed weselem, uregulowane jest w Ustawie o Prawie Autorskim. W zależności od interpretacji zapisu ustawy, trudno określić, kto jest organizatorem imprezy – państwo młodzi, właściciele lokalu czy może DJ. W praktyce jednak koszty licencji ponosi sala weselna lub w umowie najmu lokalu.

Wysokość oraz zwolnienia z opłat – czy są możliwe?

Wynagrodzenia tego typu w większości przypadków są obowiązkowe i należy je uiścić osobiście w najbliższym oddziale ZAiKS lub za pomocą formularza online. Nie ma również jednej ceny dla wszystkich – oblicza się ja na podstawie liczby zaproszonych gości, wynagrodzenia dla DJ-a, rodzaju lokalu, w którym organizowana jest zabawa. Wpływ na cenę ma także rodzaj wykonywanej muzyki, a także gmina i miasto. Zwolnienie z opłat przysługuje jedynie małym imprezom domowym, najczęściej w gronie rodzinnym. Wtedy muzykę odtwarza się jedynie w najbliższym gronie.

Czy można wynająć DJ-a bez tych opłat?

Niektórzy w swojej ofercie zawierają informację, iż po ich zatrudnieniu nie trzeba ponosić opłaty licencyjnej. Podczas większych wydarzeń, jak wesele, jest to nielegalne, więc warto udać się do oddziału ZAiKS i dopełnić wszelkich formalności. Zwłaszcza, że wykupienie licencji, w porównaniu do kosztów organizacji wesela, jest stosunkowo niewielka.

ZAiKS, a DJ na weselu

Muzyka na weselu odtwarzana przez DJ objęta jest prawem autorskim, dlatego istotne jest, aby ponieść opłatę licencyjną, która umożliwia legalne jej puszczenie. Warto je uregulować i nie myśleć podczas tego ważnego dnia o przykrych konsekwencjach.

Pan Lotto