Zawodowy kierowca tira – wady i zalety

Zawód kierowcy przez lata obrósł w wiele mitów, które często mijają się z prawdą. Istnieje wiele wad i zalet tej profesji, które często nie są znane osobom, które nie miały w najbliższym otoczeniu osób pracujących w transporcie. To naprawdę trudna praca, często okupiona ogromnym poświęceniem i tęsknotą za najbliższymi. Zarobki owszem, są wysokie. Tyle tylko, że czasem one nie wystarczą,  by zrekompensować braki powstałe w innych sferach życia.

Podróże i nowi ludzie

Niewątpliwą zaletą pracy kierowcy jest możliwość zwiedzania nowych miejsc. Często są to obszary, o których istnieniu nie miało się wcześniej pojęcia, bo próżno ich szukać w folderach podróżniczych. Jeśli tylko kierowcy uda się zaparkować w odpowiednim miejscu, przy okazji dłuższego postoju, może zwiedzić naprawdę wiele interesujących miejsc. Kolejnym plusem pracy kierowcy jest poznawanie nowych ludzi. Czasem podczas postoju na parkingu, kiedy przychodzi do przygotowania posiłku na świeżym powietrzu, można zawrzeć naprawdę interesujące znajomości.

praca w logistyce

Kreatywne spędzanie wolnego czasu

Oprócz stałej nauki nowych umiejętności na drodze, kierowcy często nadrabiają wiele zaległości książkowych, serialowych i filmowych podczas godzin oczekiwania na wytyczne co do kolejnego załadunku. Wystarczy stabilne łącze internetowe, by spędzić czas na nieco innej aktywności – w wolnym czasie można doskonalić obce języki, z którymi styczność ma się w tej pracy dość często. Samo „osłuchanie się” jest często kluczem do efektywnej nauki.

Doświadczenie

Na trasach międzynarodowych kierowca zdobywa cenne doświadczenie, które bardzo przydaje mu się w dalszej pracy –  wiele firm znacznie chętniej przyjmuje kierowców z doświadczeniem na międzynarodowych trasach. Uważa się ich za osoby racjonalnie planujące swoją pracę, ostrożne i przestrzegające przepisów ruchu drogowego.

Wady pracy kierowcy

Tęsknota i rozłąka z bliskimi – to rzeczy, które doskwierają niemal każdemu kierowcy. Bycie z dala od bliskich i przebywanie z nimi około 3 miesięcy w roku, to dla większości zdecydowanie za mało. Początkujący kierowcy mają problemy z barierą językowa, która doskwiera dość długo osobom, które boją porozumiewać się w obcym języku. Bywa trudno o tyle, że nie w każdym kraju da się płynnie porozumieć po angielsku, a lokalne języki nie zawsze są łatwe do przyswojenia.

opinia-spedycje - opinie o firmach

W poszukiwaniu pracy jako kierowca pomoże Ci katalog firm logistycznych

Kolejną trudność stanowią miejsca parkingowe – nie zawsze zatrzymujemy się na dłuższy postój tam, gdzie jest dostęp do czystej, bieżącej wody. W krajach takich jak Hiszpania i Portugalia istnieje również dość duży problem z wodą zdatną do picia. Dobrze mieć własne zapasy, pamiętajmy jednak, że zwykle skrzynie na prowiant również mają ograniczoną pojemność i ciężko stwierdzić, które rzeczy w trasie są niezbędne, a które można dokupić w trakcie trasy (o ile oczywiście uda się znaleźć odpowiedni sklep).

Minusem jest również różnica cen – kupując pieczywo za równowartość 8 zł, zwykle nabywamy prowiant na maksymalnie 2 – 3 dni. Kierowcy narzekają na to, że czasem 1/3 poborów zostaje przeznaczona na wydatki w trasie – mycie, prowiant itd. To coś, co zawsze trzeba wziąć pod uwagę w planowaniu budżetu.

Plusów i minusów pracy kierowcy jest mnóstwo i z pewnością każdy, kto kiedykolwiek miał przyjemność pracować w tym zawodzie, dorzuciłby kilka swoich. Warto dobrze przemyśleć, ile jesteśmy w stanie poświęcić i jak dobrze znosimy niedogodności trwania w tym zawodzie. Niektórzy czerpią z tego fachu prawdziwą przyjemność. I z pewnością warto jej szukać.

Pan Lotto