Znaczenie odpowiedniej filtracji powietrza dla alergików

Dla alergików i przede wszystkim astmatyków filtry służące do oczyszczania powietrza są niezastąpione. Wszystkie osoby zmagające się z uciążliwym kaszlem, katarem, nieżytem i dusznościami na tle alergologicznym powinny rozważyć zakup filtra do własnego domu. Nawet, jeśli problem ten jest tylko sezonowy i związany bezpośrednio z aktualną porą roku – pyleniem kwiatów oraz drzew – nie wolno zapominać, że może przyczynić się do powstania przewlekłych chorób układu oddechowego. Zdrowie każdy z nas ma tylko jedno, dlatego odpowiednia dbałość o organizm jest sprawą fundamentalną.

Czy warto używać filtrów?

Problemów alergicznych nie wolno bagatelizować, ponieważ w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko późniejszych powikłań i pogorszenia stanu zdrowia. Alergicy wziewni i astmatycy powinni przede wszystkim zadbać o czystość powietrza. Z tego właśnie względu filtry są wręcz koniecznością. Mogłoby się wydawać, że rozwiązanie to jest zarezerwowane tylko dla branży lakierniczej, lecz nic bardziej mylnego! Na rynku dostępnych jest wiele produktów, które świetnie sprawdzą się również w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Filtry występują w wielu różnych wariantach, dzięki czemu każda osoba znajdzie produkt odpowiednio dopasowany do swoich potrzeb.  Możemy wyróżnić filtry kieszeniowe, kasetowe, kompaktowe czy też patronowe. Używanie filtrów pozwala na skuteczne oczyszczanie powietrza z najróżniejszych zanieczyszczeń – pyłu, kurzu, roztoczy. Każdy alergik powinien mieć na uwadze, że jakość powietrza ma znaczenie a filtracja powietrza w przypadku problemów alergologicznych jest niezwykle ważna.

worki filtracyjne

Alergie – dlaczego tak wiele osób się z nimi zmaga?

Z alergiami zmaga się naprawdę wiele osób – według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Missisipi wynika, że problem ten dotyczy ok. 30% populacji na całym świecie. Wielce prawdopodobne jest, że postęp cywilizacyjny bezpośrednio przyczynia się do stałego wzrostu liczby alergików, ponieważ szkodliwie wpływa na jakość powietrza, stan gleby, emitując jednocześnie wiele chemicznych zanieczyszczeń. Oprócz tego, dużym problemem jest to, jak żyją aktualnie społeczeństwa. Ciągły stres i nieustający stan napięcia również mogą przyczyniać się lub też zaostrzać istniejące już stany alergiczne. Niektórzy badacze skłonni są nazwać problem ten mianem choroby cywilizacyjnej. Jest w tym sporo racji, ponieważ każdego roku alergików jest coraz więcej. Nasuwa się pytanie, czym właściciele są alergie? Alergie są bowiem nieprawidłową reakcją organizmu, ściślej układu odpornościowego, na różnego rodzaju substancje – między innymi białka i glikoproteiny. W zależności od rodzaju oraz stopnia zaawansowania problemu, objawy mogą być różne. Do łagodnych objawów alergicznych można zaliczyć katar lub wysypkę, jednakże zdarzają się sytuacje, w których może dojść do bezpośredniego zagrożenia życia – wstrząsu anafilaktycznego. 

Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje alergii, sklasyfikowane według tego, w jaki sposób dochodzi do kontaktu z alergenem. Są to alergie pokarmowe, wziewne, kontaktowe i iniekcyjne. Każdy alergik bardzo dobrze wie, jak wszelkiego rodzaju problemy na tle alergicznym utrudniają życie i stawiają wiele ograniczeń. Często problemy te wynikają z genów i dziedziczone są po rodzicach/dziadkach, którzy również zmagają się alergiami od wielu od lat, a nawet i całe życie. W takich przypadkach ważna jest bowiem należyta dbałość o zdrowie, regularne badania, branie leków i o ile to możliwe, wyeliminowanie z życia czynników powodujących alergie. Niestety nie zawsze możliwe jest całkowite odseparowanie się od alergenów, ponieważ wiele osób uczulonych jest np. na pyłki, kurz, roztocza, środki chemiczne i wiele innych. Wówczas należy znaleźć rozwiązania, które pomogą zminimalizować czynniki alergiczne, jak również takie, które złagodzą występujące objawy. 

Pan Lotto