Zagrożenia związane z przemieszczaniem się dzikich zwierząt

renifer na drodze

Coraz większym problemem są wypadki z udziałem zwierząt – głównie dzików i saren. Często zdarzają się też wypadki z udziałem zajęcy czy listów. Co roku na drogach ginie wiele jeży. Kolizje z dzikimi zwierzętami mogą spowodować poważne uszkodzenie pojazdu, obrażenia ciała, a nawet śmierć.

Zachowanie zwierząt na drodze

Zachowanie zwierząt jest związane z „reakcją walki lub ucieczki”. Jest pewna przestrzeń, w której zwierzę czuje się bezpiecznie, ale gdy granica zostanie przekroczona, reakcja zwierzęcia jest nieprzewidywalna. Nawet jeśli zwierzę nas zobaczy może biec wzdłuż drogi lub z pobocza wyskoczyć nam bezpośrednio przed maskę. Powinniśmy też pamiętać, że niektóre zwierzęta przemieszczają się stadnie, jak chociażby dziki z młodymi. Jeśli jedno zwierzę przejdzie przez ulicę, inne mogą pójść za nim. Jeśli zwierzę przekroczyło drogę, może skręcić i przejść ponownie. Zwierzęta stojące spokojnie na poboczu drogi mogą niespodziewanie na nią wybiec. Próbując uniknąć drapieżników, jeleń biega ruchem skręcającym. Właśnie dlatego jelenie mogą gwałtownie skręcić tuż przed pojazdem – w ten sposób są „zaprogramowane” do reagowania na zagrożenie. Biorąc to wszystko pod uwagę, o wypadek jest naprawdę łatwo. Zwłaszcza, że zwierzęta podchodzą coraz bliżej ludzkich siedzib i pojawiają się na drogach.

Zagrożenia związane z przemieszczaniem się zwierząt

W Polsce nie mamy niestety wiarygodnych statystyk, które mówiłyby o tym, do ilu wypadku z udziałem zwierząt dochodzi na naszych drogach. Policja mówi o 200 zdarzeniach rocznie, ale większość z nich nie jest zgłaszana. Jednak w Niemczech rocznie kolizji jest 250 tysięcy i powodują one szkody o wysokości praktycznie 700 mln euro. To pokazuje jak częste i poważne są to problemy.

Stłuczka z małym zwierzęciem, takim jak lis, zając, jeż czy sarna zazwyczaj nie niesie poważnego zagrożenia dla pasażerów, a jedynie straty finansowe. Jednak zderzenie się z dużym dzikiem czy jeleniem może być już bardzo niebezpieczne. Najniebezpieczniejszy ze wszystkich zwierząt podczas wypadku jest łoś. Ze względu na swoją budowę i masę może on wpaść do wnętrza samochodu i zmiażdżyć ludzi.

Wypadki z udziałem zwierząt mogą być śmiertelne. Często kierowcy jadą szybko, a zwierzę wybiegające na drogę powoduje, że skręcają kierownicę. Nawet jeżeli to niewielkie zwierzę, takie jak zając, kierowcy starają się je ominąć. W konsekwencji wypadają z drogi, dachują i zderzają się z drzewami. Takie wypadki bardzo często mają ofiary śmiertelne.

Co zrobić, aby uniknąć niebezpieczeństw związanych z przemieszczającymi się zwierzętami?

Powinniśmy pamiętać, że zwierzęta się przemieszczają. To my weszliśmy z drogami do ich naturalnego środowiska i musimy nauczyć się chronić nasze zdrowie oraz zdrowie dzikich zwierząt. Często nasza nieuwaga prowadzi do poważnego cierpienia lub śmierci niewinnych stworzeń. Aby zapobiegać takim sytuacjom powinniśmy zawsze zwalniać i zachowywać szczególną uwagę po zobaczeniu znaków ostrzegających przed dziką zwierzyną. Postarajmy się też je chronić. Przenośmy jeże, które przechodzą przez ulicę. Troszczmy się o przyrodę.

znak ostrzegający przed dziką zwierzyną

Rozwiązaniem, które może nam pomóc ustrzec się przed wypadkami jest stosowanie ogrodzeń z siatek leśnych. Zapobiegają one nagłemu wtargnięciu zwierząt na ulicę i kierują je do miejsc, w który mogą one bezpiecznie przejść. Warto zawsze wspierać inicjatywy, które mają je stawiać. Ogrodzenia leśne i siatki chronią nie tylko zwierzęta, ale również nas.

Pan Lotto