3 powody dla których warto korzystać ze szkoły rodzenia

Etap ciąży oraz przeżycie porodu mocno zapadają w pamięci niemal na całe życie kobiety. To wyjątkowy i bardzo ważny czas, do którego warto dobrze się przygotować. Dla przyszłej mamy oraz ojca maleństwa skorzystanie z profesjonalnego kursu w szkole rodzenia może się okazać bezcennym doświadczeniem. Warto wybrać sprawdzone miejsce, które zatrudnia personel, dbający o bieżącą aktualizację wiedzy naukowej, dotyczącej ciąży, porodu, połogu i karmienia piersią oraz profesjonalnie oswoi z nowym tematem.

Wiedza profesjonalna

Każda kobieta, która samodzielnie przeszła trud ciąży, porodu i początku macierzyństwa, z pewnością może podzielić się ogromnym doświadczeniem z przyszłą, jeszcze nie świadomą albo dopiero świeżo upieczoną mamą. Jednakże dobre rady i wskazówki nie zawsze mogą się okazać pomocne, a co najważniejsze prawdziwe z aktualnym stanem wiedzy na ten temat. Zamiast zdać się tylko na osobiste doświadczenia otaczających kobiet, które kiedyś rodziły bez pomocy szkoły rodzenia, zdecydowanie lepiej zaufać przygotowanym do tego osobom. W krakowskiej szkole rodzenia Groszki pracuje wykwalifikowana doula, psycholog i seksuolog, która odpowie na wszystkie wątpliwości i lęki oraz wspomoże wyjątkową wrażliwą psychikę kobiety w tym trudnym czasie. Kolejnym specjalistą jest aktywna zawodowo położona, która przybliży charakter współczesnego porodu, jakie prawa i możliwości posiadają pacjentki, przybywające na porodówkę. Położna, będąca również doradcą laktacyjnym, wspomoże cenną wiedzą w zakresie karmienia piersią, uświadomi z jakimi problemami laktacyjnymi może się spotkać początkująca mama oraz nauczy jak prawidłowo dbać o higienę noworodka. Informacje pochodzące od innych matek, kobiet w rodzinie, mogą być nieprawdziwe, niewystarczające albo niepotrzebnie wzbudzać lęk przed porodem, połogiem. Podobnie może być w przypadku korzystania z różnych portali internetowych jako źródła wiedzy, gdzie udzielają się inni rodzice. Dlatego warto zdać się na rzetelną pomoc profesjonalnej kadry, która zdementuje fałszywe przekonania oraz wyposaży przyszłych rodziców w praktyczną i opartą na aktualnych zaleceniach wiedzę.

Świadome rodzicielstwo

Uczęszczanie na zajęcia do szkoły rodzenia może być znakomitym wstępem do świadomego rodzicielstwa dla przyszłych ojców i matek. Poza oferowaną wiedzą teoretyczną, przekazywaną przez prowadzących, w szkole rodzenia można podjąć pierwsze praktyczne warsztaty. Podczas zajęć ciężarne ćwiczą techniki prawidłowego oddychania oraz uczą się różnych pozycji, które ułatwiają przebieg prawidłowego porodu. Partnerzy są instruowani jak w tym czasie wspierać rodzącą kobietę oraz jak można opiekować się mama i maleństwem w czasie połogu. Uczą się jak prawidłowo podnosić, trzymać i samemu przewijać noworodka, na przykładzie fantomu. Ponadto przyszli rodzice poznają relaksujący masaż Shantala, zalety i techniki noszenia dzieci w chustach oraz kwestię naturalnego pieluszkowania. Wiele z tych tematów, poruszanych w szkole rodzenia, stanowi bardzo dobrą bazę do dalszego poszerzania wiedzy w celu rozwijania więzi, opartej na rodzicielstwie bliskości, akceptacji potrzeb i poszanowaniu emocji. Przebywanie w szkole rodzenia to również okazja do poznania innych par i wspólnej wymiany doświadczeń, dla których takie podejście również jest ważne i cenne.

Komfortowe warunki

Zajęcia w krakowskiej szkole rodzenia Groszki są prowadzone w małych, kameralnych grupach, które liczą maksymalnie siedem par. Dzięki temu prowadzący mogą indywidualnie podejść do każdej rodziny, odpowiedzieć na nurtujące pytania, rozwiać wątpliwości. Kurs obejmuje sześć spotkań, które odbywają się w ciągu trzech tygodni. Warto zarezerwować ten czas, aby dobrze przygotować się zarówno do wspólnej celebracji tego wyjątkowego okresu w życiu rodziny jak i zmierzenia się z problemami i trudnościami, jakie również ze sobą niesie.

 

Pan Lotto