Życie z depresją. Funkcjonowanie rodziny w obliczu depresji

psychoterapia

Od kilku lat uważa się, że depresja to zaburzenie psychiczne, które dotyka coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego – dynamiczny tryb życia, chęć dorównania innym czy ogromne możliwości samorozwoju, mogą doprowadzić do czegoś zupełnie odwrotnego niż sukces. Depresja może pojawić się w dowolnym momencie i nikt, zarówno chory, jak i jego rodzina, nie będzą na to przygotowani. Jak żyć z osobą cierpiącą na depresję?

Depresja negatywnie wpływa nie tylko na osobę chorą, ale również na jej bliskich. Pod wpływem nieustannego stresu rodzą się nowe konflikty, żal i niechęć. Taka sytuacja z pewnością nie ułatwia choremu powrotu do równowagi psychicznej, a wręcz przeciwnie – wywołuje w niej coraz większe poczucie winy. Jak zatem można pomóc choremu?

Objawy depresji – na co zwrócić uwagę?

Depresja znacznej większości społeczeństwa kojarzy się przede wszystkim z utrą nastroju, wiecznym smutkiem, a także leżeniem chorego w łóżku. W praktyce jednak choroba może przybrać wiele odmian i objawiać się na wiele sposobów. Specjaliści określają depresję jako stan psychiczny, w którym chory cierpi na chroniczny spadek nastroju, brak energii i motywacji do podejmowania czynności dnia codziennego.smutna dziewczyna

W pierwszej kolejności uwagę przykuwa brak humoru, nieustający smutek i przemęczenie. Może to być efekt przepracowania, ale też spadku motywacji. Niekiedy dochodzi do tego brak apetytu. Osoby cierpiące na depresję są często już na takim etapie, że nie są w stanie podjąć jakichkolwiek działań. Chory bardzo często ukrywa swoje prawdziwe uczucia, przez co bliskim trudno jest zauważyć pierwsze objawy. Zwłaszcza, że sposób funkcjonowania osoby, która cierpi na depresje zależy od rodzaju choroby, jego sytuacji życiowej, a także stanu zaawansowania zaburzenia.

Życie z depresją – jak funkcjonuje rodzina?

Z racji tego, że pierwsze objawy depresji są niemal niezauważalne dla poszczególnych członków rodziny, bliscy nierzadko nie zdają sobie sprawy z powagi problemu. Niezrozumienie spowodowane wycofywaniem się chorego z życia codziennego, a jednocześnie pasmo porażek, które jest związane z jego chorobą, sprawiają, że dochodzi do konfliktów.

Bardzo często rodzina zdając sobie sprawę z tego, że ich bliska osoba cierpi na depresję, stara się pomóc. Niestety, działania, które podejmują nie zawsze będą dobrym rozwiązaniem, a próby rozmowy mogą kończyć się łzami, krzykiem i niezrozumieniem. Warto zatem wiedzieć w jaki sposób można wspierać bliską osobę w walce z depresją.

rodzina

Jak pomóc cierpiącemu na depresję?

Rodzina osoby cierpiącej na depresje powinna sobie zdawać sprawę z tego, że nawet najmniej znaczące dla nich słowa, są ważne. Dlatego już samo przebywanie w jego pobliżu i wyrażanie niemego wsparcia jest ogromnie pomocne dla psychiki chorego. W ten sposób wie, że nie jest samotny, że zawsze będzie mógł liczyć na drugą osobę. Czasami wystarczy w trudnych chwilach wziąć za rękę albo przytulić, by okazać swoją pomoc.

Funkcjonując w takiej rodzinie trudno będzie utrzymać własne nerwy i problemy z daleka od chorego. Wyrzuty czy krzyki kierowane do bliskiej osoby są naturalną konsekwencją bezradności, ale niestety mogą wywołać poczucie winy w psychice osoby, która zmaga się z depresją. Podobnie będą działały szantaże emocjonalne oraz ignorowanie problemu. Chory będzie bardziej cierpiał i zacznie mocniej izolować się od bliskich.

sesja terapeutyczna

Obecność bliskich jako forma pomocy

Największą pomoc jaką można dać osobie chorej na depresje to bezgraniczne wsparcie. Czasami wystarczy zwykła obecność, prowadzenie rozmowy, kontakt fizyczny. Niekiedy będzie to konieczność dowiedzenia się czegoś więcej o depresji, aby móc zrozumieć ukochaną osobę.

Warto pamiętać, że depresja jest także trudnym przeżyciem dla bliskich chorego. Nierzadko rodzina nie radzi sobie w nowej sytuacji, nie rozumie uczuć osoby cierpiącej na depresję, gubi się w swoich myślach. Dlatego warto skorzystać przy tym z profesjonalnej pomocy psychoterapeuty. W ten sposób będą mogli podzielić się z kimś swoimi uczuciami, zrozumieją konsekwencje jakie niesie za sobą depresja, a także nauczą się jak wspierać bliską osobę w tych trudnych dla niej chwilach.

Pan Lotto