Nie daj się plamom. Skuteczne sposoby na usuwanie trudnych plam z ubrań

pralka

Plamy na ubraniach tworzą się na różne sposoby. Podczas jedzenia, sprzątania, zabawy lub prac w ogrodzie. Babcine sposoby na ich usuwanie bazują przede wszystkim na szarym mydle, sodzie oczyszczonej i wodzie utlenionej.

Jeśli jesteśmy zwolennikami naturalnych rozwiązań, w pierwszej kolejności możemy pokusić się właśnie o tego rodzaju metody. Niestety, może okazać się, że takowe nie będą skuteczne. Wówczas trzeba już wyposażyć się w środki piorące specjalnego przeznaczenia. Zanim jednak do nich przejdziemy, zastanówmy się po jakie babcine metody w pierwszej kolejności moglibyśmy sięgnąć.

Jakie są domowe sposoby usuwania plam?

Tak naprawdę wiele zależy od rodzaju danego zabrudzenia. A konkretnie tego w jaki sposób plama powstała. Jeśli chodzi o plamy z jedzenia, postępowanie wygląda nieco inaczej, niż w pozostałych przypadkach. Tłuste plamy możemy posypać mąką. Następnie ją wytrzepać i konkretną rzecz uprać w pralce. Istnieje szansa, że dzięki temu zniknie już za pierwszym takim zabiegiem. Plamy z krwi lub mleka zaleca się płukać w zimnej wodzie. Z kolei plamy po owocach najskuteczniej wywabiać wodą sodową, szarym mydłem lub wodą utlenioną.

pranieGdy chodzi jednak o inne rodzaje plam, postępowanie wygląda nieco inaczej. Na przykład plamy powstałe na skutek zarysowania flamastrami lub pisakami najlepiej potraktować szarym mydłem albo gliceryną. Z kolei plamy z farb usuwa się denaturatem. Co ciekawe, zabrudzenia z rdzy (tym bardziej na jasnych tkaninach) najskuteczniej usuwa się natomiast sokiem cytrynowym.

W zasadzie ile plam, tyle wskazówek jak je usunąć. Jak widać, wiele zależy od czynnika, który spowodował zabrudzenie. Babcinych sposobów jest całe mnóstwo. Co jeśli takowe jednak nie działają? Wówczas zmuszeni jesteśmy sięgnąć po specjalistyczne preparaty i środki piorące.

Proszki, płyny do prania i środki odplamiające – na jaki ich rodzaj najlepiej się zdecydować?

Tak zwane odplamiacze, to dość silne preparaty, które poleca się na plamy wszelkiego rodzaju. Na ogół spisują się one wyśmienicie, bo rzeczywiście usuwają niechciane zabrudzenia. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że są to środki dość silne, często drażniące. Dlatego nie poleca się ich w przypadku alergików lub małych dzieci. Plamy na dziecięcych ubrankach lepiej usuwać za pomocą odplamiaczy specjalnego rodzaju. Takich, które dedykowane są maluszkom.

Oczywiście plamy i zabrudzenia możemy także wyeliminować podczas zwykłego prania. Proszki i płyny mają dziś takie składy, że bardzo często wystarczy odpowiedni ich dobór. Należy jednak decydować się na produkty polecane i sprawdzonych, renomowanych marek. Wiele osób z takowych rezygnuje ze względu na cenę. A to duży błąd.

 

praniePoza tym, można pokusić się o jeszcze jedno rozwiązanie. Jak wiadomo polskie odpowiedniki płynów wszelkiego rodzaju mają o wiele słabsze działanie, niż niemieckie produkty. Składy tych drugich są bardziej skoncentrowane, niekiedy też posiadają dodatkową substancję czyszczącą. By nabyć niemiecki proszek lub płyn nie trzeba oczywiście jechać na zakupy za zachodnią granicę.

 

Wystarczy zamówić wybrane produkty w Internecie.

Na stronie internetowego sklepu chemia-forma.pl znajdziemy niemieckie odplamiacze, proszki, płyny, kapsułki i tabletki, środki do zmywarek, a nawet kosmetyki, kawy i herbaty! A wszystko w atrakcyjnych i przystępnych cenach.

Zamówienie trafia też bezpośrednio pod nasze drzwi. Zyskujemy w ten sposób lepsze produkty, nie wychodząc nawet z domu!

Pan Lotto