Jak przebiega wizyta u optometrysty?

okulary

Optometrysta to specjalista zajmujący się badaniem kondycji układu wzrokowego. Do jego zadań należy dopasowanie odpowiednich okularów czy soczewek kontaktowych, może również wypisać receptę okularową. Aby wykonywać ten zawód, należy ukończyć studia medyczne lub studia na wydziale fizyki na specjalności optometria. Zanim udamy się na badanie do optometrysty, warto dowiedzieć się, jak przebiega taka wizyta.

W czym specjalizuje się optometrysta?

W odróżnieniu od okulisty, optometrysta nie zdiagnozuje chorób oczu, takich jak zaćma, jaskra, czy zapalenie rogówki, ale oceniając wadę wzroku pacjenta, może dostrzec wszelkie nieprawidłowości widzenia. 

Ten specjalista wykryje więc defekty w postaci krótkowzroczności, astygmatyzmu, zaburzenia optyki oczu czy zaburzenia akomodacji. Następnie, na podstawie wyników badania, dopasuje odpowiednie dla danej wady okulary czy soczewki. Jeśli optometrysta dostrzeże u pacjenta oznaki choroby lub inne niepokojące zmiany, skieruje go na wizytę do okulisty, w celu przeprowadzania specjalistycznych badań.

Co należy do zadań optometrysty?

Najważniejszym zadaniem optometrysty jest wykonanie badania diagnostycznego oczu, podczas którego może ocenić stan narządów ocznych oraz dostrzec wszelkie wady wzroku. Dzięki profesjonalnym sprzętom ten specjalista może zbadać także pole widzenia i ruch gałek ocznych. Z kolei jego kwalifikacje pozwalają mu na udzielanie porad dotyczących stanu oczu, dbałości o wzrok czy pielęgnacji soczewek i okularów. 

Optometrysta doradzi również, w jaki sposób ćwiczyć, aby skoordynować ruch gałek ocznych i właściwie skupiać wzrok. Wizyta u tego specjalisty jest więc pierwszym krokiem do poprawy stanu pacjenta, mającego problemy ze wzrokiem.

Kto powinien skorzystać z badania u optometrysty?

Z pomocy optometrysty mogą skorzystać zarówno dorośli, jak i dzieci, którzy potrzebują skontrolować swój wzrok, gorzej widzą, ich oczy są zmęczone pracą przy komputerze lub nie są zadowoleni ze swoich okularów czy soczewek. Podczas badania specjalista sprawdzi ostrość widzenia oraz zauważy ewentualne pogorszenie, a następnie wypisze odpowiednią dla danej wady receptę

Warto jednak pamiętać, że wizyta u optometrysty nie zastąpi badania u okulisty, jeśli więc pacjent podejrzewa u siebie chorobę oczu, powinien udać się na specjalistyczne badanie lekarskie.

Jak przebiega badanie wzroku u optometrysty?

Badanie przeprowadzane przez optometrystę rozpoczyna się zwykle wywiadem medycznym, podczas którego specjalista dowie się więcej na temat stanu zdrowia pacjenta, jego dolegliwości czy problemów ze wzrokiem. Następnie optometrysta bada stan oczu, wykonując szereg różnych pomiarów. 

Najczęstszą metodą stosowaną podczas badania jest test na specjalnych tablicach, z których pacjent odczytuje wyświetlane elementy. Inny sposób na sprawdzenie wzroku to badanie komputerowe, dzięki któremu możliwe jest określenie ostrości widzenia pacjenta. Po badaniu właściwym optometrysta za pomocą specjalnego urządzenia – fotoptera, testuje soczewki, tak by dobrać szkła optyczne dla danego pacjenta. Po ich dopasowaniu specjalista wypisuje odpowiednią receptę na okulary lub soczewki.

Jak przygotować się do wizyty u optometrysty?

Badanie u optometrysty niemal niczym nie różni się od tego, które przeprowadza okulista. Do każdego z nich przygotujemy się więc podobnie. Przed wizytą warto zadbać o dobrą kondycję oczu i pojawić się na niej wypoczętym – zmęczenie, czy osłabienie mogą mieć negatywny wpływ na wynik badania. Na kilka godzin przed wizytą nie należy także stosować kosmetyków podrażniających oczy, co mogłoby utrudnić wykrycie rzeczywistej wady wzroku. 

Pacjenci, którzy noszą już okulary czy soczewki, powinni zabrać je ze sobą na wizytę wraz z ostatnimi wynikami badania wzroku, tak by optometrysta mógł porównać aktualny stan pacjenta i określić czy wada pogorszyła się, czy też nie.

okulary

Gdzie przyjmuje optometrysta?

Najczęściej z badania optometrystycznego można skorzystać w salonach optycznych, gdzie po przeprowadzonych pomiarach od razu możliwe jest dobranie odpowiednich soczewek czy okularów. 

Na wizytę w celu badania wzroku pacjenci mogą umówić się również w wybranych przychodniach zdrowia, w których został zatrudniony doświadczony optometrysta. Jelenia Góra słynie ze specjalistycznych placówek, oferujących szeroką ofertę medyczną dla pacjentów, w tym badania wzroku przeprowadzane zarówno przez okulistów, jak i optometrystów. Jedną z nich jest Centrum Medyczne Zabobrze, gdzie odpowiednio wykwalifikowani optometryści diagnozują również wady wzroku osób chorych na cukrzycę.

Redaktor MK