Jakie są najnowsze trendy i innowacje w zakresie kozetek lekarskich?

gabinet

Wyposażenie pomieszczeń zabiegowych, w przychodni, szpitalu, gabinecie masażu, sanatorium i innych placówkach służby zdrowia stanowią meble medyczne. Wśród nich znajduje się także kozetka lekarska. Wykorzystuje się ją do komfortowego badania pacjentów, także w pozycji leżącej. 

Czym jest kozetka lekarska?

Kozetka lekarska jest rodzajem łóżka, które stanowi podstawę wyposażenia placówek medycznych. Zbudowana jest ze stabilnego stelaża oraz miękko wyścielonego leża. Wykorzystywana jest do przeprowadzenia badań i różnego rodzaju zabiegów, dlatego została podzielona na ruchome segmenty, które można odpowiednio ustawiać w celu ułożenia pacjenta w wygodnej pozycji. To  umożliwia nie tylko jak najlepszą ocenę stanu zdrowia pacjenta, ale również przeprowadzenie zabiegu, na przykład w gabinecie fizjoterapeuty. Kozetka lekarska wyposażona jest w zagłówek, często umieszczony jest w nim otwór na twarz, który ułatwia masaż zarówno leczniczy, jak i rehabilitacyjny. Jeden z rodzajów kozetki lekarskiej jest przeznaczony do gabinetów pediatrycznych. Umożliwia on badanie niemowląt. Posiada zabezpieczenia w postaci wyższych ścianek po bokach, które zabezpieczają dziecko przed wypadnięciem podczas badania. Natomiast z klasycznego typu kozetki lekarskiej korzystają w gabinetach pediatrycznych starsze dzieci. 

Gdzie i do czego służy kozetka lekarska?

Kozetka lekarska służy przede wszystkim do przeprowadzania różnego rodzaju wstępnych badań pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza z bólem, na przykład w okolicach brzucha. W celu prawidłowego jego wykonania konieczne jest ułożenie osoby cierpiącej na kozetce i ocena, czy kwalifikuje się on do leczenia szpitalnego, czy wystarczy zastosować leczenie farmakologiczne. Kozetka lekarska zapewnia także komfortową pracę internisty lub reumatologa i wszędzie tam, gdzie korzysta się podczas badań ze sprzętu medycznego w postaci EKG, USG, a także wykonuje prześwietlenie różnych części ciała. W ich trakcie pacjent musi znajdować się w pozycji leżącej i przez jakiś czas nie wykonywać żadnych ruchów, co jest niezwykle trudne w pozycji stojącej. Kozetka lekarska umożliwia ułożenie osoby chorej również w pozycji siedzącej, leżącej na boku, brzuchu i na plecach, czy półsiedzącej. Odpowiednie ustawienie w trakcie badań lub zabiegów jest niezbędne do ich prawidłowego wykonania, dlatego są często użytkowane podczas przeprowadzania wielu procedur medycznych.

Najnowsze trendy i innowacje w konstrukcji kozetek lekarskich

Dla wygody zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego oferuje się kozetki lekarskie w dwu wersjach – niskiej, stanowiącej podstawowe wyposażenie gabinetu lekarskiego i zabiegowego oraz podwyższonej, wykorzystywanej jako stół rehabilitacyjny lub do masażu. Łatwe przestawienie mebla umożliwiają koła jezdne z blokadą. Kozetki lekarskie posiadają solidną konstrukcję. Wykonane są z profili bądź rur stalowych, które pokryte są lakierem proszkowym, odpornym na promieniowanie UV, uszkodzenia mechaniczne i środki dezynfekcyjno  –  myjące. Zastosowanie trwałych i łatwych do utrzymania czystości materiałów zapewnia długi czas wykorzystania mebla na terenie placówki medycznej. Ergonomiczna budowa i wymiary zapewniają nie tylko przybranie prawidłowej pozycji przez pacjenta w trakcie przeprowadzania badania, ale również jego bezpieczeństwo i efektywność procedur medycznych. 

gabinet

Z jakich materiałów wykonane są kozetki lekarskie?

Kozetki lekarskie to niezwykle funkcjonalne meble, który charakteryzują się szerokim zastosowaniem. Ze względu na sposób ich wykorzystania i przeznaczenie wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które nie tylko są odporne na działanie wilgoci, środków czyszczących, promieniowanie UV, ale także uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu przez wiele lat zachowują pierwotny wygląd. Tapicerka musi być bezszwowa, aby zniwelować ryzyko gromadzenia się wszelkich bakterii i wirusów, co w przypadku placówek służby zdrowia jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala zapewnić odpowiednie warunki higieniczne w trakcie przeprowadzania badań zarówno lekarzowi, jak i pacjentowi. Jest meblem solidnym i trwałym, odpornym na działanie płynów ustrojowych i innych substancji, które zapewniają odpowiednie warunki higieniczne w placówkach medycznych. Elektrycznie sterowane moduły oraz samo podnosząca się kolumna zapewniają komfort wykonywania procedur medycznych przez personel placówki, a także wygodę pacjentowi w trakcie przeprowadzania badań lub zabiegów. Stąd też warto wybierać meble od polskich producentów, którzy wykorzystują najwyższej jakości materiały, a ich produkty spełniają szereg restrykcyjnych wymogów.

Redaktor MK